"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Facebook sulges MMSi kinnise grupi (0)
11. september 2018
Scanpix/ Illustreeriv pilt

Terviseamet sai täna teate selle kohta, et Facebookis tegutsenud MMSi kinnine grupp on suletud. Põhjusena toodi teates ära grupiliikmete Facebooki eeskirjade rikkumist. "Kirjeldused, kuidas need ained peaks silmahaiguseid ravima, ei ole kuidagi kooskõlas tänapäevaste teadmistega silmahaiguste tekkimisest ning halvemal juhul võib tundmatus kontsentratsioonis ainete silma manustamisel tekkida silmakudede kahjustus," hoiatasid silmaarstid MMS-i eest.

“Teate puhul oli tegemist vastusega terviseameti varasemale taotlusele, milles palusime Facebookilt abi grupi sulgemiseks, kus tegeleti inimese tervist kahjustada võiva väärinfo vahendamise ja levitamisega,” teatas Terviseameti esindaja.

Silmaarstid hoiatavad “imerohtude” MMS-i ja DMSO eest

Silmaarstide seltsi presidendi doktor Mikk Pauklini sõnul on muret tekitav fakt, et Facebookis propageeritakse MMS- ja DMSO-nimeliste ainete kasutamist muude haiguste seas ka silmahaiguste raviks.

Halvemal juhul võib MMSi silma manustamisel tekkida silmakudede kahjustus. 

“Kirjeldused, kuidas need ained peaks silmahaiguseid ravima, ei ole kuidagi kooskõlas tänapäevaste teadmistega silmahaiguste tekkimisest ning halvemal juhul võib tundmatus kontsentratsioonis ainete silma manustamisel tekkida silmakudede kahjustus. Seetõttu soovitame tungivalt MMS-i ja DMSO-d sisaldavaid isekoostatud lahuseid endale, oma lähedastele ega ka koduloomadele silma mitte manustada,” rõhutas Pauklin.

Facebooki grupis MMS ja DMSO Eesti levivad soovitused kasutada naatriumkloriti ja sidrunhappe vesilahuseid ja dimetüülsulfoksiidi erinevate silmahaiguste ravimiseks ning nägemise parandamiseks ja prillidest vabanemiseks. Retseptid koostatakse täpsusega “3,5 supilusikatäit vett ja 30 tilka DMSO-d” või isegi suuremale seltskonnale “suurde viskiklaasi 15 tilka MMS-i, vett + tunde järgi DMSO-d”. Ravijuhised võetakse Youtube videodest.

Pärast lahuse silma manustamist kirjeldavad kasutajad murelikult, et järgmisel päeval on silmad turses ja kinni kleepunud. Sama grupi teised liikmed aga julgustavad, et “tegemist on normaalse paranemisefekidaga, kus toksiinid väljuvad kehast”. Kirjelduste järgi jääb mulje, et eksperimenteerijatel tekib silmapinna keemiline kahjustus ning selle tagajärjel põletik.

“Kahjuks teatavad mõned Facebooki grupi liikmed, et hakkavad lisaks endale neid lahuseid ka oma lastele manustama. Oleme mures, et sellise alternatiivse ning potentsiaalselt kahjuliku “teraapia” lai propageerimine võib viia püsivate silmakahjustuste tekkimiseni või tõenduspõhisest ravist loobumiseni,” lisas Eesti Oftalmoloogide Seltsi juht.

MMS võib tervist pöördumatult kahjustada

Terviseamet tuletab meelde, et MMS nime all propageeritav naatriumklorit on tugev oksüdeerija, mis muundatakse happelistes tingimustes kloordioksiidiks. Ainet kasutatakse enamjaolt tööstusliku pleegitus- või desinfitseerimisvahendina ning selle tarvitamine võib põhjustada pöördumatuid tervisekahjustusi.

Kõhuvalu ja oksendamine pole mitte märk alanud puhastusprotsessist, vaid hoopis mürgistusest.

Terviseameti mürgistusteabekeskuse juhi Mare Oderi sõnul peaks inimene, kes peale kloordioksiidi või seda sisaldava MMS-i tarbimist end halvasti tunneb, koheselt abi otsima. “Aine võtmisega kaasneda võivad kõhuvalu ja oksendamine pole mitte märk alanud puhastusprotsessist, vaid tegemist on esmaste mürgistusnähtudega,” ütles Mare Oder, kelle sõnul ei ole kloordioksiidi tervendavat mõju ühegi uuringuga tõestatud.

Mürgistusteabekeskus on alates 2009. aastast saanud mitmeid telefonikõnesid mürgistustest, mille põhjuseks on MMS-i tarbimine – näiteks oli vanaema mures lapselaste pärast, kellel tänu MMS-i manustamisele olid katki suunurgad ning kes kannatasid oksendamise ja kõhulahtisuse all. Üks täiskasvanu kurtis aga peale 5 tilga MMS-i tarbimist kõhulahtisuse, uimasuse, iivelduse ja kurguvalu üle.

Näonahale MMS-i määrinud 34-aastane naisterahvas avastas hommikul nahalt pruunikad laigud, 31-aastast meest hakkas peale paarinädalast MMS-i tarbimist vaevama iiveldus ja kõhuvalu. Paar kuud kloordioksiidi võtnud 39-aastane naine pöördus mürgistusteabekeskuse poole, kaevates pidevat oksendamist ja kõhulahtisust, samuti tegi naise murelikuks pidevalt tekkiv külm higi. 75-aastane naine sattus aga MMS-i võtmise tagajärjel haigla erakorralise meditsiini osakonda.

Lahuse lapsele andmise eest on võimalik vanemad vastutusele võtta.

“Meie hinnangul on tegemist mürgiga, mille tarbimine pole ühegi tervisehäda korral põhjendatud. Terviseküsimustes tuleb kindlasti pidada nõu oma perearsti ja –õega, mitte otsida infot internetifoorumitest või kahtlase väärtusega preparaatidest,” ütles Oder, kelle sõnul ei tohi mitte mingil juhul lahust anda tarbimiseks lastele. “Lapse organism on väga õrn ja haavatav. Seetõttu peetaksegi lapsele teadliku ja tahtliku tervisekahjustuste tekitamist lapse väärkohtlemiseks, mille eest on võimalik võtta vanemad või lapse hooldajad vastutusele.”

Mürgistuste kahtluse või mürgistuste korral on võimalik infot ja nõu küsida terviseameti mürgistuse infoliinilt 16662, kuhu helistamine on anonüümne, kõnedele vastatakse ööpäevaringselt kõikidel nädalapäevadel.

Kloordioksiidi tarvitamine sai alguse Ameerika Ühendriikidest, kus Louis Daniel Smith tõi 2007. aastal turule MMS-i ehk Mirace Mineral Supplement-nimelise preparaadi. Smith mõisteti USA-s 2015. aastal süüdi vandenõus, smugeldamises, valesti sildistatud kemikaali ravimina müümises ja kelmuses.

 

 

LOE KA:

Terviseamet: menetlus MMS-i suhtes käib

Arstid: kuidas riik võitleb libaravimit reklaamivate petistega?

Toodete väärkasutusele õhutamine on seadusega keelatud

Silmaarstid hoiatavad “imerohtude” MMS-i ja DMSO eest

VTA: MMSi manustamine lemmikloomale võib osutuda ohtlikuks

MMS on kloordioksiidil põhinev tervisele kahjulik lahus

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.