Euroopa Parlament hääletas ülekaalukalt Ungari peaministri Viktor Orbáni valitsuse poliitikat tauniva resolutsiooni poolt.
Euroopa Liidu põhiväärtuste ja õigusriigi põhimõtete õõnestamise tõttu Ungari suhtes nn artikkel 7 protseduuri käivitamise poolt andis hääle 448 ja vastu 197 saadikut, vahendas BNS.
Ka osa Euroopa Rahvaparteist (EPP), kuhu kuulub Orbáni erakond Fidesz, hääletas Budapesti vastu.
Euroopa Parlamendi kodanikuvabaduste komisjon, mis Ungari olukorra kohta raporti koostas, leidis, et sealsed arengud on kaasa toonud tõsise süsteemse ohu Euroopa Liidu põhiväärtustele. Komisjon leiab, et Ungaris on Euroopa väärtused sattunud tõsisesse ohtu, mõeldes selle all eelkõige kohtuvõimu sõltumatust, sõnavabadust, vähemuste õigusi, riigis asuvate immigrantide ja põgenike olukorda.
Seetõttu tegi komisjon parlamendi täiskogule ettepaneku kutsuda liikmesriike üles algatama Euroopa Liidu lepingu artikli 7 lõikes 1 ette nähtud menetlus. Kodanikuvabaduste komisjoni arvamust toetasid ka parlamendi eelarve-, kultuuri ja hariduse, põhiseaduse ning naiste õiguste ja soolise võrdõiguslikkuse komisjonid.
Komisjoni ettepanek pidi vastuvõtmiseks saama parlamendis absoluutse häälteenamuse ehk 376 poolthäält ja samal ajal kaks kolmandikku kõigist antud antud häältest.
See oleks esimene kord, kui europarlament soovitab EL-i lepingu artikkel 7 aktiveerida.
Artikkel 7 menetlus algatatakse, kui riik taganeb Euroopa Liidu alusväärtustest. Selle kolmeastmeline protsess võib lõpptulemusena viia riigilt hääleõiguse võtmiseni. Ungari suhtes on hetkel käimas alles menetluse esimene etapp.
Mõtleja
12. sept. 2018 23:09