"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Europarlament toetas Ungari vastu rikkumismenetluse algatamist (1)
12. september 2018
Scanpix/ Viktor Orban

Euroopa Parlament hääletas ülekaalukalt Ungari peaministri Viktor Orbáni valitsuse poliitikat tauniva resolutsiooni poolt.

Euroopa Liidu põhiväärtuste ja õigusriigi põhimõtete õõnestamise tõttu Ungari suhtes nn artikkel 7 protseduuri käivitamise poolt andis hääle 448 ja vastu 197 saadikut, vahendas BNS.

Ka osa Euroopa Rahvaparteist (EPP), kuhu kuulub Orbáni erakond Fidesz, hääletas Budapesti vastu.

Euroopa Parlamendi kodanikuvabaduste komisjon, mis Ungari olukorra kohta raporti koostas, leidis, et sealsed arengud on kaasa toonud tõsise süsteemse ohu Euroopa Liidu põhiväärtustele. Komisjon leiab, et Ungaris on Euroopa väärtused sattunud tõsisesse ohtu, mõeldes selle all eelkõige kohtuvõimu sõltumatust, sõnavabadust, vähemuste õigusi, riigis asuvate immigrantide ja põgenike olukorda.

Seetõttu tegi komisjon parlamendi täiskogule ettepaneku kutsuda liikmesriike üles algatama Euroopa Liidu lepingu artikli 7 lõikes 1 ette nähtud menetlus. Kodanikuvabaduste komisjoni arvamust toetasid ka parlamendi eelarve-, kultuuri ja hariduse, põhiseaduse ning naiste õiguste ja soolise võrdõiguslikkuse komisjonid.

Komisjoni ettepanek pidi vastuvõtmiseks saama parlamendis absoluutse häälteenamuse ehk 376 poolthäält ja samal ajal kaks kolmandikku kõigist antud antud häältest.

See oleks esimene kord, kui europarlament soovitab EL-i lepingu artikkel 7 aktiveerida.

Artikkel 7 menetlus algatatakse, kui riik taganeb Euroopa Liidu alusväärtustest. Selle kolmeastmeline protsess võib lõpptulemusena viia riigilt hääleõiguse võtmiseni. Ungari suhtes on hetkel käimas alles menetluse esimene etapp.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Mõtleja
12. sept. 2018 23:09
Pehmelt öeldes väga ühele poole kaldu artikkel. Räägiks õige sellest, mis need Euroopa Liidu põhiväärtused ja õigusriigi põhimõtted on, mida Ungari õõnestab. Kas islami kultuuriga massimmigratsiooni pealesurumine on Euroopa Liidu põhiväärtus? Kui nii, siis Ungari vastuseis taolisele poliitikale on pehmelt öeldes igati õigustatud. Aitab küll sellest Euroliidu propagandast – lugejad ei võta teid enam tõsiselt.