"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
EKRE majandusprogramm näeb ette maksude ja aktsiiside langetamist (1)
03. oktoober 2018
Scanpix/ EKRE juht Mart Helme

Majandusplaani kohaselt soovib EKRE alandada käibemaksu 15 protsendile ning laiendada 9 protsendilist soodusmäära majutus- ja toitlustusvaldkonnale, vabastada käibemaksust ravimid ja puuetega inimeste erivahendid, samuti elektriautod.

TALLINN, 3. oktoober, BNS – Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) esitles kolmapäeval oma majandusprogrammi riigikogu valimisteks, milles näeb peamiselt ette maksude ja aktsiiside langetamist.

Riigikogu EKRE fraktsiooni esimehe Martin Helme sõnul tagab erakonna plaan inimeste sissetulekute ja ostujõu suurenemise ning võimaldab rahastada ühishüvesid, teatas EKRE. “Tahame langetada elektri hinda, et suurendada inimestele kätte jääva raha hulka ning Eesti majanduse konkurentsivõimet. Tänu meie majandusplaanile kasvavad palgad ning pensionid. Tänu meie maksualandustele jääb keskmisele Eesti perele iga kuu kätte 70 eurot rohkem vaba raha ehk 840 eurot aastas,” ütles Helme.

Majandusplaani kohaselt soovib EKRE alandada käibemaksu 15 protsendile ning laiendada 9 protsendilist soodusmäära majutus- ja toitlustusvaldkonnale, vabastada käibemaksust ravimid ja puuetega inimeste erivahendid, samuti elektriautod. Ühtlasi soovib erakond langetada kütuse- ja alkoholiaktsiise, vähendada gaasi- ja elektriaktsiise, alandada elektri võrgutasusid ja taastuvenergia tasusid, taastada abikaasade ühise tuludeklaratsiooni ning vabastada pensionid tulumaksust.

Erakond soovib kaotada ka teede- ja veokimaksud ning käivitada riikliku ehitusprogrammi ja ehitada kaheksa aastaga valmis neljarealised teed Tallinnast Tartu, Pärnu ja Narvani ning Saaremaa silla. EKRE plaanib arendada lõpuni kogu maad katva kiire internetivõrgu, lõpetada Rail Balticu praegu planeeritud trassil.

Ühtlasi soovib EKRE luua maksusoodustused, mis tooksid Eesti laevad Eesti lipu alla ning maksustada välisfirmade raha, mida on seni Eestist maksuvabalt välja viidud. Ettevõtetele soovib EKRE võimaldada aastas kuni 6000 euro ulatuses kulutusi ilma erisoodustusmaksuta ning viia sisse maksusoodustused ettevõtetele regionaalsete eripärade tasandamiseks.

Erakond plaanib kehtestada ettevõtete sõiduauodele ühtse automaksu 100 eurot kuus, lõpetada sotsiaalmaksu miinimumkohustuse ning tühistada nõude, mille kohaselt on dividendide maksmise eelduseks palgatöötajate pidamine.

Lastevanematele lubab EKRE vähendada lapse ülalpidajate tulumaksu veerandi võrra iga lapse pealt kuni lapse 18-aastaseks saamiseni ning arvestada tööl käivale lapsevanemale laste kasvatamise eest tööstaaži alates teisest lapsest.

Tööjõu sisseveole soovib erakond kehtestada range piirangu Eestis palgakasvu soodustamiseks ning vabastada kvoodi alt vähemalt kolmekordset keskmist palka saavate töötajate tähtajalise töötamise Eestis.

Erakond soovib luua riikliku investeerimispanga, mis asendaks Kredexit ja EAS-i, tagab mõistliku laenukeskkonna väikeettevõtluse toetamiseks ning võimaldab rahastada riiklikke investeerimisprojekte.

Koostöös ettevõtjatega tahab erakond selgitada välja 25 kõige kulukamat ja bürokraatlikumat seadust või määrust ning need ümber teha, et muuta majanduskeskkond ettevõtjasõbralikumaks.

Erakond plaanub luua FIE-ettevõtlusvormi kõrvale lihtsa ettevõtluskonto süsteemi, mis võimaldab kuni 40 000 eurose aastakäibega niinimetatud ühemehefirmal müüa nii füüsilistele kui juriidilistele isikutele, ning millele kehtib ühtlane 20 protsendiline tulumaks. Konto omanik saab tervisekindlustuse, kui kuukäive ületab miinimumpalka.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

mingit majandusteadlast
4. okt. 2018 07:38
Kas seesinases nn EKRE-s kedagist majandusteksperti kah on või ainult maksud maha!