"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Aegunud kondoome ja plaastreid müüa ega kasutada ei tohi (0)
09. oktoober 2018
Scanpix/ Illustreeriv pilt

"Kui see kuupäev on möödas, siis tootja garantii, et seade saavutab oma toime ja on ohutu, enam ei kehti," ütles terviseameti meditsiiniseadmete osakonna juhataja Tagne Ratassepp.

Terviseamet kutsub inimesi üles kontrollima rasedustestide, kondoomide, steriilsete plaastrite ja muude taoliste toodete pakendil olevaid kuupäevi, sest aegunud toodete kasutamine paneb ohtu inimese tervise.

Eelmisel nädalal pälvisid terviseameti tähelepanu ühes Tartu kaupluses müügil olnud kondoomid, mille kõrvale oli müüja riputanud sildi “parim enne möödas”. Kuigi täpsemal kontrollimisel selgus, et kondoomide “kasutada kuni” tähtaeg saabub selle aasta 1. novembril, tuleb probleemide vältimiseks alati kontrollida toote pakendil olevat kõlblikkuse kuupäeva.

Terviseameti meditsiiniseadmete osakonna juhataja Tagne Ratassepa sõnul võrdub meditsiiniseadmete, mille alla kuuluvad muuhulgas ka kondoomid ja plaastrid, puhul kasutatav termin “kasutada kuni” toidukaupade “kõlblik kuni” kuupäevaga. “Kui see kuupäev on möödas, siis tootja garantii, et seade saavutab oma toime ja on ohutu, enam ei kehti. Sellist toodet kasutades seab inimene ohtu oma tervise ning testide puhul ei pruugi tulemus enam olla tõene,” ütles Ratassepp.

Lisaks tarbijatele peavad ka edasimüüjad veenduma, et meditsiiniseadmeid säilitatakse nõuete kohaselt ning et need korjatakse müügilt kohe peale”kasutada kuni” kuupäeva saabumist.”Aegunud toode ei vasta enam Euroopa Liidu nõuetele ja selle levitamine on keelatud,” ütles Ratassepp.

Meditsiiniseadmete pakendil tähistab”kasutada kuni” kuupäeva liivakella kujutis. Meditsiiniseadmeks peetakse igasugust seadet, aparaati, tarkvara, materjali või toodet, mida võib kasutada muuhulgas haiguse või vigastuse diagnoosimiseks, ärahoidmiseks, seireks, raviks, leevendamiseks või viljastumise ärahoidmiseks, soodustamiseks või diagnoosimiseks ning mis ei ole ravim.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.