"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinn soovib liituda pestitsiidivabade linnade võrguga (0)
15. oktoober 2018
Scanpix

Liitudes kohustub Tallinn kolme aasta jooksul oluliselt vähendama avalikul alal pestitsiidide kasutamist, et lõpuks neist täiesti loobuda.

Tallinna linnavalitsus otsustas möödunud kolmapäeval ühineda Euroopa pestitsiidivabade linnade võrgustikuga. Liitudes kohustub Tallinn kolme aasta jooksul oluliselt vähendama avalikul alal pestitsiidide kasutamist, et lõpuks neist täiesti loobuda. Tallinn peab vastu võtma ka pestitsiididest loobumise tegevuskava ja korraldama kampaaniaid linna elanike teavitamiseks pestitsiididega seotud ohtudest.

Ühtlasi peaks neis kampaaniates osalema avalike haljasalade hooldajad ja kõik teised, kes ühel või teisel viisil puutuvad kokku pestitsiidide kasutamise ja nende kahjuliku mõjuga. Pestitsiidivabade linnade võrgustiku liikmena teeks Tallinn koostööd ja vahetaks kogemusi teiste võrgustikku kuuluvate Euroopa linnadega ja esitaks regulaarselt ülevaateid tegevuste, saavutuste ja läbikukkumiste kohta.

“Pestitsiidivabade linnade võrgustikuga ühinemise ja pestitsiididest loobumise eesmärk on keskkonna ja inimeste tervise kaitsmine,” ütles abilinnapea Züleyxa Izmailova. “Me teame, milline mõju on hormoonsüsteemi mõjutavatel ainetel, millest suure osa moodustavad pestitsiidid. Pestitsiidide kahjulik toime ei pruugi ilmneda kohe, vaid meie järgmistel põlvkondadel aastakümnete pärast. Parem tegeleda mürkide hulga otsustava vähendamisega, kui aastakümnete pärast kahetseda.”

Izmailova andmeil on uuringud näidanud, et pestitsiidi põhjustavad eelkõige dia-beeti, neuroloogilisi ja immuunsüsteemi probleeme, rasvumist, vähki ja viljatust. Euroopa Liidus kulub neist pestitsiidide põhjustatud haiguste ravile 163 miljardit eurot aastas ehk 322 eurot iga inimese kohta.

Võrgustikku kuuluvad linnad peavad õigemaks umbrohi näiteks lihtsalt välja kitkuda või kasvatada haigustele vastupidavamaid taimeliike. Tallinnas ei ole avalikus kasutuses olevatel aladel pestitsiidide kasutamist veel keelatud. Pestitsiide kasutavad vähesel määral linnaasutused nagu botaanikaaed, loomaaed, Kadrioru park. Kui linn neist loobuks, annaks see eeskuju ka riigiasutustele nagu vabaõhumuuseum, Eesti Raudtee jt. Samuti eraaedadele, kus on pestitsiidide kasutamine praegu lubatud. Pole ka seadust, mille alusel võiks need seal keelu alla panna.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.