"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Taavi Tamkivi: tuleb juurutada hoiakut, et tõeline rikkus on lapsed, mitte rahaline tagavara (0)
21. oktoober 2018
Scanpix

"Ühiskonnas tuleb luua arusaam, et rohkem kui kolm last peres on normaalne. Et see on tavalise, tugeva ja ühtehoidva pere tunnus," rääkis Lasterikaste Isade MTÜ esindaja Taavi Tamkivi ja tõi näiteks, et praegu mõeldakse perepileti all vanemaid kahe lapsega. Samuti võiks ära kaotada lasteaia kohatasu kolmandate ja neljandate laste jaoks.

Turu-uuringute AS-i poolt korraldatud küsitluse andmetel on pea poolte kahe lapsega naiste jaoks ideaalne laste arv kolm, 49 protsenti emadest soovib veel lapsi saada. Suurimaks takistuseks enamate laste saamisel tuuakse majanduslikud piirangud – suurenevad finantskohustused ja väike sissetulek.

Pank näeb lapsi riskina

Lasterikaste Isade MTÜ esindaja Taavi Tamkivi nentis, et pankade silmis kaotab klient usaldusväärsuse alates teisest lapsest, see muutub aga olematuks, mida kaugemale Tallinna keskklinnast pere kolida soovib. “Siin on riigi tugi kriitilise tähtsusega. Sarnaselt ettevõtete ekspordi riskide kindlustamisele võiks riik olla olemas lasterikaste perede jaoks ning läbi Kredexi käendada nende eluasemelaenu. See toetaks korraga nii iibepoliitikat kui regionaalpoliitikat.” Poliitikute ideed kodulaenu osaliselt kinni maksta oleks riigieelarvele kulukam, kuid kui selleks oleks raha, toetaks ta ka sellist meedet.  

Tamkivi ütles uuringu tulemusi kommenteerides, et suurimad takistused suurema arvu laste saamisel on nii majanduslikud kui sotsiokultuurilised. “Rõõmustavalt on tänu lasterikka pere toetusele sel aastal sündinud 32 protsenti rohkem kolmandaid lapsi kui mullu. Samas tuleb aga silmas pidada, et koos toetuste kasvuga on tõusnud ka kulud, näiteks lasteaiatasud. Samuti on tänane kolmanda lapse toetus fikseeritud summa, mis inflatsiooni tõttu muutub reaalses elus järjest vähem abistavaks,” selgitas Tamkivi. “Miks ei võiks lasterikka pere kolmandad ja neljandad lapsed saada lasteaeda tasuta? Samuti on tänane kolmanda lapse toetus fikseeritud summa, mis inflatsiooni tõttu muutub reaalses elus järjest vähem abistavaks.”

Pilet fikseerib, et peres on kaks last

Sotsiokultuuriliste takistuse all pidas Tamkivi silmas, et ühiskonnas tuleb luua arusaam, et rohkem kui kolm last peres on normaalne. “Et see on tavalise, tugeva ja ühtehoidva pere tunnus. Vaja on juurutada hoiakut, et tõeline rikkus on lapsed, mitte rahaline tagavara. See algab juba sellest, et ka lasterikkale perele võiks kehtida muuseumides perepilet, täna on see mõeldud kahe lapsega peredele.”

Ta lisas, et sündimus saab tulevikus tõusta peamiselt kolme ja enama lapsega naiste osakaalu suurenedes, kuid juba 15 aasta pärast saab kolmandaid lapsi vanusegrupp, mis on tänasest 30% väiksem. “Just seetõttu peab perepoliitika meetmetesse panustamist jätkama. Riigil ja kohalikul omavalitsusel on võimalik palju ära teha selleks, et laste arvu kasvades ei langeks perede elukvaliteet.”

Tamkivi sõnul tuleb ühiskonnas luua arusaam, et kolm kuni viis last peres on normaalsus. “Et see on tavalise, tugeva ja ühtehoidva pere tunnus, mitte paranormaalsus.”

Selle aasta septembris küsitletud emadest 44 protsendi jaoks oleks ideaalne arv lapsi kolm, nelja ja enamat last soovib viis protsenti naistest. Tänasest enam lapsi soovivad saada 49 protsenti kahe lapse emadest.

Pea poolte kahe lapse emade soovi saada veel üks laps suurendaks riigipoolse toetuse kasv. Keskmisest enam suureneks nende soov, kelle eluase on liiga väike või jääks laste kasvades väikeseks.

Uuringu viis MTÜ Eesti Sündimusuuringud tellimusel läbi Turu-uuringute AS, kes küsitles 2018. aasta augustis ja septembris silmast-silma kokku 505 kuni 40-aastast kahe lapse ema.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.