"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
JUHTKIRI: Turisti eest peab hoolitsema kõikjal (0)
22. oktoober 2018
Scanpix

Tallinnal kui turismilinnal läheb hästi. Eelmisel aastal külastas meie linna neli ja pool miljonit turisti ja väiksemaks ei kujune see arv ka tänavu. 

Tallinn on populaarsuselt teine Läänemere kruiisisadam. Majutusettevõtetes peatujate arv on viimase kümne aastaga kasvanud üle kahe korra ja jõudnud juba 2,7 miljoni inimeseni aastas, mis tähendab, et ühe elaniku kohta oleme me üks edukamaid turismilinnu.

Ometi saadab seda edulugu turismikorraldajate enda pidev hädakisa, mis kuulutab kadu ja hävingut, kui linn sooviks turismimaksu näol ka külastajate pisikest omaosalust näha.  Muidugi püüab igaüks üha rohkem teenida ja sellepärast on hinnad meie hotellides ja restoranides saavutanud juba taseme, mis hakkab meenutama nii-öelda vana rikast Euroopat. Ja nii mõnedki ahned kaupmehed kardavad, et turismimaks võib natuke pidurdada nende pidevat hinnakergitamise tuhinat. Muidugi pole raha teenimine taunitav niikaua, kuni on neid, kes on nõus maksma. Aga meie lugupeetud ja hinnatud ettevõtjad kipuvad unustama, et kui turist astub hotellist või restoranist välja, tahab ta ikka samasugust hoolt nagu hotellis.  

Olgu need siis tähistatud jalutusteed, korralikud tualetid, jalapuhkamisvõimalused või korras pargid. See kõik jääb praegu linna maksumaksja mureks. Kui me tahame atraktiivse ja mõnusa turismisihtkohana teiste Läänemere-äärsete linnadega võistelda, peame hakkama rohkem mõtlema ka meie külaliste mugavustele ja vaatamisväärsustele. Kas jätta selle korrashoiu kulud ainult linna enda maksumaksja kanda? Paljude linlaste arvates poleks see turistide suurt arvu silmas pidades õiglane. Turistid ise võiksid ka hakata natukegi katma kulusid, mis nenede õdusamat siinolekut parandada aitaks. Turismimaks võiks minna vanalinna väärikate hoonete remondiks, Tallinna reklaamimiseks ja linnas toimuvate rahvusvaheliste sündmuste toetamiseks. Ka vanalinna elanikel võiks turistidehulgale vaatamata olla mõnusam elu, sest kes tuleks vaatama väljasurnud muuseumilinna? Kavandatav turismimaks aitaks sellele kõigele kaasa. Maksu suurus oleks ainult üks euro ja see ei peletaks küll ühtegi turisti eemale. Linnale aga annaks aastas kokku ligi kolm miljonit eurot.

Pariisi viietärni hotellides peatujad maksavad turismimaksu 4.40 ja neljatärni hotellides ligi kaks ja pool eurot. Sitsiilias aga tuleb neli eurot maksta kõige tavalisemas kahe- või kolmetärni hotellis peatudes. Eestis on tehtud turistide seas tänavaküsitlus, millest selgus, et isegi kahe euro suuruse lisamaksu pärast keegi meid külastamata ei jätaks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.