"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Vilde muuseum avab hingedeaja eel näituse palvemeeleoludest eesti luules ja kunstis (0)
24. oktoober 2018
Tallinna Kirjanduskeskus

30. oktoobril kell 17 avatakse Tallinna Kirjanduskeskuse Eduard Vilde muuseumis luule- ja kunstinäitus "Anna sõna, mida mööda minna", kus näitamisele tulevad eesti luuletajate luulepalved ajavahemikust 1917–2014.

Lisaks luuletuste tundelaadiga harmoneeruvad kunstiteosed. Näituse kultuuriprogrammi raames etendub novembris kolmel korral Vilde muuseumis ka palveteemalistest luuletustest kokku seatud luulelavastus “ma palun…” (lavastaja Tiina Mälberg, Rakvere Teater). Sõna kuulutamine on olnud nii kiriku kui kirjaniku tähtsaim ülesanne. Eriti keerulistel ja pöördelistel aegadel on just kirjaniku sõna pakkunud eestlasele inimese ja maailma mõistmist, lohutust, lootust.

Näitusel saab kogeda saja aasta jooksul kirjutatud erinevaid palveteemalisi luuletusi, autoriteks eesti luuletajate raskekahurvägi: Anna Haava, Juhan Liiv, Uku Masing, Jaan Kaplinski, Jaak Jõerüüt, Viivi Luik, Doris Kareva, Jürgen Rooste, Leelo Tungal jpt. Nendes tekstides avaldub palve kui (taju)seisund, dialoog (algallika, looduse, Jumalaga) või teekond (iseenda hinge olemusse). On vaimulikku luulet, kirglikku loitsimist, alandlikku sisekaemust. On ajale omaseid Eesti ja vabaduse eest palveid, aga ka tänapäeva urbanistliku inimese eksistentsiaalset palumist elumõtte, puhta õhu, armastuse eest.

“See näitus on kui omalaadne luulepalverännak, mis jutustab saja aastase Eesti lugu,” tõdeb näituse kuraator Kairi Tilga.

Näituse tekstilist poolt saadab kümmekond kunstiteost, mis on valitud luuletuste sõnumit ja karakterit arvestavalt Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi kogudest ning erakogudest. Esindatud on Epp Maria Kokamägi, Jüri Arraku, Sirje Runge, Toomas Vindi, Kristjan Raua, Viive Tolli, Kaljo Põllu jt tööd. Näitusel on väljas ka haruldane maal “Vaikus”, mille autor on teoloog, mõtleja, luuletaja Uku Masing.

Näitusega kaasneb Eduard Vilde muuseumi ajaloolises interjööris etenduv luulerännak “ma palun…”. Lavastaja Tiina Mälberg (Rakvere teater), esitavad Tiina Mälberg, Markus Habakukk (Kuressaare teater). Meditatiivne luule(palve)rännak pakub kuulamiseks 35 palumise- ja palveteemalist luuletust ja palvemeeleoludest kantud muusikat (klaveril esitab Joel-Rasmus Remmel). Lavastus toimub 10.11, 19.11, 21.11 kell 19 Vilde muuseumis. Piletite eelmüük muuseumi kassas.

Näitus “Anna sõna, mida mööda minna” jääb Eduard Vilde muuseumis avatuks 19. jaanuarini 2019.

Täpsem info SIIT.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.