"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Eesti hakkab koos Põhjamaadega haiglate terviseteenuseid disainima (0)
12. november 2018
Scanpix

Eesti Kunstiakadeemia (EKA) tootedisaini osakond, Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Eesti tervisetehnoloogia klaster Connected Health alustavad esmaspäeval uudse Põhjamaade koostööprojektiga, et katsetada patsiendisõbralike terviseteenuste loomiseks disainisprindi meetodit.

Eesti Kunstiakadeemia tootedisaini osakonna juhataja Maarja Mõtuse sõnul aitavad disainerid luua haiglatel teenuseid, mis arvestavad rohkem patisentide ja töötajate vajadustega. “Meil on kõrgetasemeline teenusedisaini oskusteave EKA-s olemas, kuid selle rakendamisel terviseinnovatsioonis on veel arenguruumi,” sõnas Mõtus ning lisas, et disainerite kaasamine aitab pikas plaanis ressursse kokku hoida. “Näiteks krooniliste haigete patsiendihariduse teenuste loomisesse panustatud aeg teenib ennast hiljem tasa teadlikumate patsientide arvelt,” ütles Mõtus.

Näiteks Põhjamaade suurhaiglates on palgal isegi disainerite meeskonnad, mis vastutavad arendatavate teenuste patsiendisõbralikkuse eest, vahendas BNS.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla juhatuse liikme Terje Peetso kinnitusel on eduka ravi eelduseks patsiendikeskne lähenemine, kuna just patsiendid teavad endast, oma haigusest ja elukvaliteedist rohkem kui keegi teine. “Mul on väga hea meel, et meie haigla osaleb selles projektis, mis toob patsiendid, teenusedisainerid ja haiglad ühise laua taha, et leida senistest lihtsamaid, turvalisemaid ja kasutajasõbralikumaid teenuseid ja lahendusi,” sõnas Peetso. Ta lisas, et loominguline koostöö annab võimaluse näha asju teise nurga alt ning leida keerulistele probleemidele sageli lihtsaid lahendusi, mille peale muidu ei tuleks.

Tervisetehnoloogia klastri Connected Health innovatsioonijuht Kitty Kubo kinnitas, et Euroopas tehtud uuringute kohaselt on teenusedisaini suurim klient avalik sektor ja sellest omakorda tervishoid. “Kui mujal arenenud maailmas oskab tervishoid teenusedisaini enda kasuks tööle panna, siis meil on see vastastikuse tundmaõppimise protsess veel ees. Meie klaster, mis on juba kolm aastat pakkunud haiglatele ja tervisetehnoloogia ettevõtetele platvormi innovatsiooniks ja ühisarendusteks, saab seda protsessi kiirendada,” ütles Kubo.

Projektile antakse avalöök neljapäeval kunstiakadeemias toimuva avaliku seminariga “Teenusedisain tervishoius”, kus Põhjamaade teenusedisaini eksperdid ning haiglate esindajad vahetavad kogemusi teenusedisaini rakendamisest tervishoius.

Lisaks regionaalhaiglale ja kunstiakadeemiale osalevad kaheaastases koostööprojektis Lapimaa ülikool ja keskhaigla, Göteborgi disainiakadeemia, Sahlgrenska ettevõtlus- ja innovatsioonikool ning Sahlgrenska ülikooli haigla.

Seminari kaasrahastab valdkondade vahelist koostööd arendav Põhjamaade ministrite nõukogu programm Nordplus Horiztonal NPHZ-2018/10108 ja Euroopa Regionaalarengu Fondi EKA Loovkärg– Eesti visuaal- ja ruumikultuuri õppe- ja teaduskeskus.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.