"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
PÖFF näitab Ingmar Bergmani spioonifilmi eesti pagulastest (1)
15. november 2018
PÖFF

Pimedate Ööde filmifestival toob ekraanile Ingmar Bergmanivähetuntud põnevusfilmi, milles mängivad nimekad eesti teatritegelased, kes põgenesid 1944. aastal kodumaalt.

1950. aastal valminud poliitilises allegoorias “Niisuguseid asju siin ei juhtu” (Sånt händer inte här) keerleb tegevus pagulaste ümber, kes on põgenenud Liquidatzia-nimelise riigi diktatuuri eest Rootsi, kuid satuvad seal endise kodumaa spioonide salasepitsuste ohvriks. Tagamõte oli näidata, et spioonid on kõikjal, ka sellises idüllilises paigas nagu Rootsi.
 
Film on tähelepanuväärne eelkõige Eesti kultuuriloo seisukohast, sest rootsi tippnäitlejate kõrval teeb selles kaasa hulk Eestist lahkunudteatritegelasi – Hanno Kompus, Els Vaarman, Edmar Kuus, Rudolf Lipp, Lensi Römmer, Priit Hallap, Harri Kaasik, Teet Koppel, Marje Parikas, Riina Reinik, Gustav Laupman –, kes kõik kehastavad pagulasi.
 
Bergman ise pidas tehtut ebaõnnestumiseks ega soovinud, et seda avalikult näidataks. “[Alles eestlastest pagulastega kohtudes] avastasin ma nende elu ja kannatuse tõelise suuruse, mille valguses paistis filmi konarlik intriig suisa piinlik,” on ta tagantjärele meenutanud.
Seevastu legendaarne Soome filmikriitik ja ajaloolane Peter von Bagh ei pidanud Bergmani soovi põhjendatuks. “Teos väldib külma sõja mehaanilist ja mustvalget maailma. Nagu Billy Wilderi “Üks, kaks, kolm” kümme aastat hiljem, annab ka see teos vabas vormis hoope igas suunas. Idealismist või motiivide puhtusest ei saa rääkida ühegi tegelase puhul,” kirjutas ta.
 
Taastatud filmi on Bergmani perekonna loal näidatud tänavu mitmel pool maailmas, sealhulgas Londonis ja New Yorgis. Eesti erilinastuse, mis leiab aset laupäeval, 17. novembril Tallinnas Artise kinos, juhatab sisse Rootsis elav eesti filmiteadlane Christo Burman.
 
Seanss kuulub PÖFFi Ingmar Bergmani fookusprogrammi, mis on pühendatud lavastaja 100. sünniaastapäevale. Programmi teise filmina jõuab ekraanile “Sügissonaat”, mille ühes peaosas on Liv Ullmann, kes saab tänavu festivali eluööauhinna.
Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

ehe tükk ajalugu
16. nov. 2018 07:56
1944. aastal toimus massiränne üle Läänemere koos inimtragöödiaga luues arvestatavad struktuurid Rootsis ka äsjasele võitjale II ilmasõjas. Ja Ingmar Bergman suutis seda kõike kajastada filmis muide aastal 1950. a Vaid respekt ja otse loomulikult kõik see juhtus rannas ei olnud pelgalt põgenikud vaid ka SMERŠ ikka üle mere siis.