"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Uuring: eestlased usaldavad autentimisvahendina kõige enam ID-kaarti (0)
26. november 2018
Scanpix/ Illustreeriv pilt

Leedu elanikud peavad samal ajal kõige usaldusväärsemaks PIN-kalkulaatorit ning soomlased koodikaarti.

Eesti ja Läti elanikud peavad kõige usaldusväärsemaks autentimisvahendiks ID-kaarti, vahendas BNS SK ID Solutionsi poolt neljas riigis läbiviidud uuringut.

Leedu elanikud peavad samal ajal kõige usaldusväärsemaks PIN-kalkulaatorit ning soomlased koodikaarti. Seejuures on uuritud neljas riigis autentimisvahendi valimisel kõige olulisem kriteerium turvalisus, millele Baltimaades järgneb kasutamise lihtsus ja Soomes teenusepakkuja usaldusväärsus, teatas ettevõte.

Kui Eestis ja Leedus on usaldusväärsuselt teisel kohal mobiil-ID, ja Lätis Smart-ID, siis Soomes on selleks ID-kaart. Kõige tuntumad autentimisvahendid Eestis on ID-kaart, mida teab 97 protsenti vastanuist. Järgnevad mobiil-ID 65 protsendiga ja Smart-ID 52 protsendiga.

Lätis on samuti tuntuim ID-kaart 69 protsendiga, järgnevad Smart-ID 42 protsendiga ja koodikaart 35 protsendiga. Leedus on tuntuim mobiil-ID 74 protsendiga, ID-kaart ja PIN-kalkulaator järgnevad mõlemad 43 protsendiga. Soomes on tuntuim koodikaart 69 protsendiga, järgnevad mobiil-ID 65 protsendiga ja ID-kaart 55 protsendiga.

“Uuringutulemused näitavad, et sõltumata riigist, rahvusest, olemasolevast kasutuspraktikast ning pakutavatest vahenditest on inimeste jaoks kõige olulisem autentimisvahendi turvalisus ja selle lihtne kasutamine,” kommenteeris uuringu tulemusi SK ID Solutionsi juhataja Kalev Pihl.

“Samas aga on tihti nii, et oma igapäevastes tegevustes ei võistle mitte ID-kaart ja PIN-kalkulaator, vaid ID-kaart ja Google login või Smart-ID ja Facebook login. Nende mitte liigselt turvalisusele keskenduvate lahenduste kasutuskogemus on meie pakutavate teenuste võrdluseks ning me peame olema paremad. See on väljakutse ja selle nimel me ka pidevalt pingutame,” lisas ta.

Uuringust selgus, et autentimisvahendi pakkuja identiteedi osas on kõige valivamad samas eestlased, kellest pisut üle poole ehk 52 protsenti eelistab teenusepakkujana riiki. Ülejäänud kolmes uuritud riigis on see näitaja pisut madalam: Lätis ja Leedus vastavalt 38 ja 48 protsenti ning Soomes 43 protsenti. Neid inimesi, kelle jaoks ei ole teenusepakkuja identiteet oluline, on samuti kõige rohkem Eestis 37 protsendiga ning kõige vähem Leedus 29 protsendiga.

Kõige vähem takistusi ektroonilise autentimisvahendi kasutusele võtmiseks nägid Eesti vastanud, kellest 54 protsenti ütles, et takistusi pole. Teistes riikides on see number oluliselt väiksem: Soomes 31 protsenti ja Lätis-Leedus vastavalt 34 ja 33 protsenti.

Seejuures nähakse võrdselt peamise takistusena autentimisvahendi keerulist kasutamist, kasutuskohtade vähesust ning madalat turvalisust. Ootuspäraselt on Eestis, kus on kõige rohkem turvalist autentimist nõudvaid e-teenuseid, kasutusvõimaluste puudumine vähem oluline kui teistes riikides.

Uuringust ilmnes ka, et uutest võimalustest oodatakse kõige rohkem biomeetria kasutamist autentimiseks. Eestis, Soomes ja Lätis ootab seda ligikaudu kolmandik vastanuist ning Leedus 40 protsenti.

SK ID Solutionsi tellitud autentimisvahendite kasutamise ja usaldamise uuringu viis Baltikumis ja Soomes läbi uuringufirma RAIT. Uuringu raames küsitleti 4000 inimest vanuses 18-65 eluaastat.

SK ID Solutions on spetsialiseerunud rahvusvahelistele e-identiteedi lahendustele. Ettevõte on Eesti riigi partner sertifikaatide väljastamisel isikut tõendavatele dokumentidele. SK ID Solutions võimaldab erinevate riikide kodanikel e-teenustesse sisse logida ning elektroonilisi allkirju anda. Ettevõte teenustel on Balti riikides üle miljoni lõppkasutaja.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.