Venemaa propaganda edu selles seisnebki, et valesid tambitakse järjekindlalt, seal ainult jaburused ongi. Kõige krooniks on aga ütlemine, et Venemaa pole kunagi kellelegi kallale tunginud.

Toomas Alatalu, väliskommentaator
FOTOD! Ratas: Vabadussõja kangelaste ja kogu rahva pingutused põlistasid Eesti iseseisvuse (0)
29. november 2018
Albert Truuväärt

"Just Vabadussõjas põlistasime tuhandete langenute, enam kui 10 000 haavata saanu ning rohkete purustuste ja raskuste hinnaga meie Eesti vabaduse," sõnas peaminister Jüri Ratas kontserdil "9 hümni vabadusele", kus meenutati saja aasta möödumist Vabadussõja algusest. Eesti julgeolek on sada aastat hiljem kindel, kuigi maailm ei ela kaugeltki üksmeeles. "Viimaste aastate hoiatavad näited agressioonidest, ebastabiilsusest, poliitilistest murrangutest ja terrorist on samaväärseks õppetunniks kui meie kogemus Vabadussõja päevilt."

Peaminister Jüri Ratase sõnul kindlustasid Vabadussõjas Eesti iseseisvuse meie inimeste ühised pingutused, millele koos kaitsetahte ning sõprade ja liitlastega toetub ka praegu Eesti julgeolek.

Ratase sõnul loodi Eesti riik paljude inimeste usu, aadete ja raske töö tulemusena külma veebruarikuu lõpus. “Paraku pidime juba oma sünniaastal kannatama ka okupatsiooni all. Täna, sada aastat hiljem teame, et just Vabadussõjas põlistasime tuhandete langenute, enam kui 10 000 haavata saanu ning rohkete purustuste ja raskuste hinnaga meie Eesti vabaduse,” ütles peaminister kontserdil “9 hümni vabadusele”, kus meenutati saja aasta möödumist Vabadussõja algusest.

Ratas mälestas kõiki inimesi, kes päästsid toonastel keerukatel aegadel lootuse vabast rahvast ja oma riigist. “Nende tegude hinda meeles hoides mõistame, et meie sajand on olnud tõeliselt katsumusterohke ning selle õppetunnid meie riigi ja rahva jaoks on unustamiseks liialt olulised,” lausus ta.

Peaministri sõnul on Eesti julgeolek sada aastat hiljem kindel, kuigi maailm ei ela kaugeltki üksmeeles. “Viimaste aastate hoiatavad näited agressioonidest, ebastabiilsusest, poliitilistest murrangutest ja terrorist on samaväärseks õppetunniks kui meie kogemus Vabadussõja päevilt. Nagu meie edu toona toetub Eesti praegune julgeolek meie rahva sihikindlusele, igapäevasele hoolele ja pühendumusele oma riigi suhtes, meie vankumatule kaitsetahtele,” ütles Ratas.

Ta tõi esile, et kui sajandi eest sai Eesti loota Suurbritannia mereväelastele, Soome, Rootsi ja Taani vabatahtlikele, ameeriklastele, prantslastele, lätlastele ning veel mitmetele toetajatele, siis samad riigid on ka täna meie kõrval ning panustavad Eesti julgeolekusse. “Me hoiame ühte ja teame, et võime loota neile sama kindlalt kui nemad meile,” lisas peaminister.

Jõulujazzi avakontsert “9 hümni vabadusele” tegi kummarduse Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale.

Vaata galeriid (43)

Festivali Jõulujazz 2018 avas ainukordne EV100 muusikasündmus “9 hümni vabadusele”, mis on pühendatud Eesti Vabariigi ja Eesti jazzi 100. sünnipäevale. Kontsert sündis Eesti Jazzliidu ja Jazzkaare koostöös. 

Publikuni jõudnud uudisteoste autoriteks on 20 Eesti jazzheliloojat. Heliloojad ammutasid teoste kirjutamisel inspiratsiooni neile olulistest väärtustest Eesti olemisloost.

“Muusika ja vabadus on läbi põimunud meie ajaloost. Vabadussõja alguse 100. aastapäeval kõlas saja Eesti muusiku esituses hümnide sari, mis on inspireeritud vabadusest,” sõnas Riigikantselei EV100 suursündmuste juht Margus Kasterpalu. “Tõeliselt erakordne jazzteos on võimas kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks,” lisas Kasterpalu.

Kontserdil astusid lisaks jazzmuusikutele lavale Politsei- ja Piirivalveorkester, orkester Ventum, Collegium Musicale ja teiste žanrite tuntud muusikud. Erinevates teostes oli laval korraga 100 muusikut. Suursündmuse seadis üheks tervikuks lavastaja Eva Koldits ja kontserdi muusikaline juht on Siim Aimla.

Jõulujazz 2018 toimub 28. novembrist kuni 14. detsembrini Tallinnas, Tartus, Viljandis, Pärnus ja Haapsalus. Jõulujazzi peaesinejateks on Ameerika vokaaljazzi tipp Lizz Wright ning Portugali laulja-laulukirjutaja Salvador Sobral. Vaata kogu kava www.jazzkaar.ee

2018. aastal möödub 100 aastat Eesti Vabariigi loomisest. Lähem info juubelisündmuste kohta on leitav veebilehelt www.EV100.ee.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.