"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Detsembri seisuga on elamislubade taotlusi esitatud sisserände piirarvust kolmveerandi ulatuses (1)
20. detsember 2018
Svetlana Aleksejeva/Pilt on illustratiivne

Detsembri kolmanda nädala seisuga on politseile esitatud ligi tuhat elamisloa taotlust töötamiseks või ettevõtluseks, mis on rohkem kui kolmveerand terveks järgmiseks aastaks kehtestatud sisserände piirarvust. Piirarvu täitumisel nendel alustel välismaalastele elamisluba anda ei saa.

Valitsus kehtestas 2019. aasta sisserände piirarvuks 1315. Sisserände piirarvuga reguleeritakse elamislubade hulka, mis antakse välismaalastele siin töötamiseks, ettevõtluseks ja välislepingu alusel Eestis elamiseks. Detsembri kolmandaks nädalaks oli Politsei- ja Piirivalveametile esitatud juba 980 taotlust 2019. aastal nendel alustel Eestisse asumiseks. Piirarvu täitumisel teeb politsei menetluses olevatele elamisloa taotlustele keelduvad otsused ning uusi taotlusi vastu ei võta.

Selleks, et ka teises poolaastas oleks võimalik elamisluba anda, tegi PPA koos siseministeeriumiga ettepaneku jagada piirarv kaheks. “Piirarvu pooleks jagamine tähendaks seda, et aasta alguses anname vähematele taotlustele positiivse vastuse, kuid aasta teises pooles tekib uuesti võimalus elamisluba taotleda. Seega saavad uue võimaluse taotluse esitamiseks ka need, kes ei jõudnud seda aasta alguses teha. Terveks aastaks kehtestatud piirnumbri puhul ei ole võimalik sisserände kvooti kuidagi kuude peale hajutada ning võib juhtuda, et piirarv täitub lõplikult juba veebruaris,” ütles PPA identiteedi ja staatuste büroo nõunik-ekspert Liis Valk.

Piirarvu täitumisel on kolmandate riikide kodanikel võimalik Eestis lühiajaliselt töötada viisa alusel. Lühiajalise töötamise registreerinud välismaalane võib 455 päeva jooksul Eestis töötada kuni 365 päeva viisa alusel ning seejärel tuleb riigist lahkuda. 2018. aastal täitus sisserände piirarv kevadel ning aasta jooksul registreeriti ligi 21 000 korral välismaalase lühiajaline töötamine Eestis. Peamiselt oli tegemist ehitustöölistega Ukrainast ja Venemaalt.

Sisserände piirarvu täitumine ei mõjuta õppimiseks elamisloa taotlejaid, Euroopa Liidu kodanikke ja nende perekonnaliikmeid, Ameerika Ühendriikide ja Jaapani kodanikke. Lisaks ei kuulu piirarvu alla inimesed, kes tulevad Eestisse tööle teadlaseks, õppejõuks või info- ja kommunikatsioonitehnoloogia erialale, kes on tippspetsialistid või asuvad tööle iduettevõttesse, planeerivad iduettevõtlusega Eestis tegelema hakata või tegutsevad suurinvestorina. Samuti ei piira kvoodi täitumine pereliikme juurde Eestisse tulijate elamisloa taotlemist.

2018. aastal esitati sisserände piirarvu jagu taotlusi märtsikuuks ning 2017. aastal juuniks.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

ukrainlastumine
21. dets. 2018 09:01
Toimub tegelt ukrainlastumine Eestis ja ikka raudteekeeles olgu siis ukroop, vatnik, banderloog või ragul ikka raudteekeeles. Elik tavaline uusvenestamine selline Maidanni saavutus Eestis siis. Kuid lugupeetavad Ukraina seltskond igakell etem kebabitehnikuist kitse ja lamba lähedastest või siis neegrist ajukirurgist oskab häälitseda vaid fuck. Ukraina inimene teeb tööd.