“Kui vanemad lähevad lahku, on nad ise kriisis ja käituvad sageli nagu lapsed. Nende laps satub siis oma vanemate, kahe väikese lapse tasemel käituva täiskasvanu vahele."

Ly Rüüs, Mustamäe sotsiaalhoolekande osakonna juhataja
Herkel: Vooglaiu väärtused kattuvad suuresti Putini omadega (6)
30. detsember 2018
Scanpix

 "Heaolu ja isikuvabadused suunaksid Venemaad Lääne väärtuste suunas, aga nende puudumine tähendab Putini valitsemismudeli jätkumist," kirjutas Vabaerakonna fraktsiooni juht Andres Herkel. 

Herkel kirjutab enda blogis, et sarnaselt Venemaa presidendile Vladimir Putinile kaitseb inim- ja kodanikuõigustele vastanduvaid niinimetatud traditsioonilisi väärtusi ka Varro Vooglaid, kes juhib Sihtasutust Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK), vahendas BNS. 

“Venemaa on ohtlik, kuni selle rahvas ei oska ega soovi hinnata heaolu ja isikuvabadust,” alustab Herkel enda kirjutist Postimehes reedel ilmunud Kalev Stoicescu aastalõpuartikli tsiteerimisega ning lisab, et täpsemalt ei saagi Venemaal toimuva olemust tabada. “Heaolu ja isikuvabadused suunaksid Venemaad Lääne väärtuste suunas, aga nende puudumine tähendab Putini valitsemismudeli jätkumist. See tähendab vandenõuteooriaid, vaenlaskujude loomist ning klammerdumist niinimetatud traditsiooniliste väärtuste külge, mille hulka inimõigused ja kodanikuõigused ei kuulu.”

Herkeli sõnul pole mingi uus avastus, et Eestis kujundab Putini väärtustele soodsat kuvandit väljaanne Objektiiv – ja veidi kaudsemalt Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) –, lihtsalt reedene Postimees püüdis seda väljaannete sisuanalüüsi põhjal täpsemalt tõestada. Kui Euroopa Liidust luuakse pigem negatiivset kuvandit, siis Putinit serveeritakse valdavalt neutraalselt, andes nõnda ruumi positiivse hoiaku kujunemisele, leiab Herkel ja täpsustab, et Euroopat kujutatakse väsinuna, nõrkevana ning bürokraatiasse ja migratsioonilainetesse uppuvana.

“Mis aga on need “traditsioonilised väärtused”, mis vastanduvad inimõigustele? Need olevat vene rahvale omased ja ainuõiged moraalsed alustalad, mis suurel määral kattuvad näiteks Varro Vooglaiu poolt kaitstud väärtuste eeskavaga,” selgitab Herkel enda postituses. “Asjaolu, et kodanikuvabadused, näiteks õigus vabaks eneseväljenduseks ja isegi teiste riikide suveräänsus, nende väärtuste hulka ei kuulu, ei näi Putini austajaid sugugi segavat, pigemini suunatakse hirm, kriitika ja viha Euroopa Liidu vastu.”

“Sel taustal ei saa jätta hooletusse inimõiguste küsimust,” märgib Herkel ja lisab, et Eestis ollakse harjunud hindama nii heaolu kui ka isikuvabadust. “Ses mõttes on Eesti elu jõudsalt edenenud. Kuid probleem näib olevat selles, et üha rohkem inimesi Eestis – ja ka Läänes tervikuna – ei taju inimõiguste seost meie igapäevase isikliku vabadusega. Küsigem näiteks, kas “kollaste vestide” meeleavaldused oleksid Venemaal võimalikud? Sellist vabadust “traditsioonilisi väärtusi” hindav Putin oma oponentidele ju ei annaks.”

Inimõigusi tajutakse Herkeli hinnangul üha enam abstraktse näägutamisvahendina, millega püütakse nihutada kas soorolle või kultiveerida mõnd muud ühiskonna enamusele veidrana tunduvat vabadust. Enamasti on seejuures tegemist vabadustega, mis vajavad küll kaitset, kuid mitte pähemäärimist.

“Küsimus, mida muutuvas maailma inimõigustega teha, ei ole miljoni dollari mõistatus. Tegelikult on vastus väga lihtne. Keskenduda tuleb põhilisele: riikides ei tohi olla poliitvange, rahvaste vastu suunatud vägivalda ja võimude poolt sanktsioneeritud piinamisi,” kirjutab Herkel. “Samuti tuleb kaitsta ajakirjanike kutsetööd ja väljendusvabadust. Selline on keskne väärtuspakett, millega nõustuvad eeldatavalt kõik vähegi demokraatlike riikide demokraatlikud parteid ilmavaatest sõltumata.”

“Kui nii keskenduda, siis lõpeb ka udu ajamine traditsioonilistest väärtustest, mis vastanduvad inimõigustele. Võib loota, et isegi putinismi kõige salakavalamad importijad ei saa inimeste piinamist ja otsest tagakiusamist heaks kiita,” lõpetab Herkel enda blogipostituse.

Kommentaarid (6)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

olla ise
31. dets. 2018 08:27
Muudkui Puutin ja Puutin, ette Puutin ja taha Puutin kas kohe mittekuidagi hetkekski ei saa olla ilma Puutinita sm Herkel. Oleks lihtsalt ise.
laias laastus
1. jaan. 2019 14:39
Eestil ongi valida kas Puutin, trotskistid või islam!
Vello
30. dets. 2018 15:40
Kui vaadata nn. lääne ajalugu ei leia sealt ka tikutulega otsides mingeid muid väärtusi peale tapmiste, vallutamiste, orjastamiste, rassi- ja usuviha ning verdtarretama paneva silmakirjalikkuse selle kõige mahavaikimisel, ühesõnaga ei ühtegi helgemat lehekülge, mida saaks kuidagi üldistatult üle kanda kogu lääne tsivilisatsioonile. Ka kogu teaduslik tehniline areng on toimunud peaasjalikult ajendatuna lakkamatult peetud vallutus- ja anastussõdade, mitte lihtinimeste vajadustest lähtudes. Miks muidu need, kes mingitest väärtustest tõesti huvitatud on, pööravad oma pilgu meelsamini ida kui lääne suunas.
väärtustaja
30. dets. 2018 14:30
Rootsi sotsialistide häälekandja “Aftonbladet”, 14.11.1994: Euroopa Liidu puhul on tegemist trotskistliku idee teostumisega. „ Stalini oponent Trotski nõudis rahva täielikku orjastamist tööarmeedes. Vahe sunnismaise teo-orjusega seisnes vaid selles, et talupoeg töötas osa ajast mõisniku, osa aga enese heaks. Kuid marksistlikes-trotskistlikes tööarmeedes kavandati ainult käskija kasuks töötamist. Teoori võis end mõisniku käest vabaks osta, kuid trotskistid püüdsid säärast võimalust vältida, nad tahtsid täielikult kaotada eraomandi ja raha.“ – Viktor Suvorov, Puhastus, Tallinn 2000, lk 112–113. 1935. aasta detsembris kohtusid Alfred Rosenbergi vahendusel Rudolf Hess ja Lev Trotski (Leiba Bronstein). Alates aastast 1936 peeti trotskiste Euroopas Saksamaa agentideks. Stalinistid ja trotskistid sõdisid omavahel ka Hispaania kodusõjas aastatel 1936 - 39. Hitleril oli kavas auaarialane Trotski muuta võidu korral Venemaa asevalitsejaks. See näitab sedagi, et neil olid ühed ja samad peremehed. http://tayni.info/20140/ http://www.trueinform.ru/modules.php?name=News&sid=46567
teab keegi
30. dets. 2018 12:47
Kes on keegi sm Herkel teab keegi? Ja vabat naised ja vabat mehed?
Kui Putin joondub Vooglaiu väärtustega
30. dets. 2018 10:59
siis ju ok! Herkelil polegi väärtusi, kord isamaas, kord vabaerakonnas, nagu tuulelipp?!