"Inimene peaks saama pühendada end lihtsalt oma elu elamisele. Linnaasutused peaksid olema heas mõttes justnagu nähtamatud – osutades linnakodanikule teenust nii, et nad ise meeldegi ei tule."

Tallinna linnasekretär Priit Lello
VIDEO! Vaata, kuhu viia vana jõulukuusk (1)
03. jaanuar 2019
Albert Truuväärt

Nagu eelmistelgi aastatel aitavad Tallinna linnaosad seegi kord oma elanikel vanadest jõulukuuskedest kombekalt lahti saada ning on välja valinud kohad, kuhu neid saab tasuta ära anda.

Tallinna Kesklinna elanikud saavad alates 7. jaanuarist viia oma jõulukuuse selleks tarbeks paigaldatud kuude kogumiskonteinerisse. 

“Et hoida meie linnakeskkond puhtana, palume kesklinlastel oma jõulukuused toimetada selleks spetsiaalselt paigaldatud ja vastava tähisega kogumiskonteineritesse. Need seisavad kuues ligipääsetavas kohas alates teisipäeva, 7. jaanuari hommikust kuni 26. jaanuarini. Osa kogutud kuuskedest kasutame veebruari alguses Kesklinna traditsiooniliste tuleskulptuuride tegemiseks, ülejäänutest saab aga hakkepuit,” selgitas Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Konteinerid jõulupuude kogumiseks paiknevad Kesklinnas järgmistes kohtades:

– Ahtri tn 12 parklas;

– Pleekmäel Imanta 6;

– Pärnu mnt viadukti all;

– Vesivärava kohviku vastas Kadrioru staadioni parklas;

– parklas Uus tn 37 hoone vastas;

– parklas Toompuiestee ja Wismari tn nurgal.

Kesklinna vanem paneb kõigile südamele, et üksnes jõulukuuskede jaoks mõeldud konteineritesse ei pandaks olmeprügi, ehitusprahti ega muid jäätmeid. Samuti ei tohi kuuski visata konteinerite kõrvale, linna haljasaladele või kohtadesse, kus tavapäraselt kogutakse korterelamute olmejäätmeid. Jõulukuuski võtavad aia- ja haljastujäätmetena vastu ka Pärnamäe, Rahumäe, Paljassaare ja Pääsküla jäätmejaam, mille kohta leiab teavet siit: www.prugi.ee.

Pirita kogumisplatsid

Juba aastaid on põletatud Pirita kloostris jõulukuuski ja seda tava jätkatakse ka tänavu. Kuused süüdatakse 25. veebruari õhtul ja et sel päeval on vastlapäev, pakutakse peale kuuskede põletamist ka meelelahutusprogrammi.

Kuused saab Pirita kloostri varemetesse tuua:

6. jaanuaril kella 14–18;

7. jaanuaril kella 8–18;

8. jaanuaril kella 8–18;

9. jaanuaril kella 8–18.

Kuuskede toomiseks on avatud Pirita kloostri varemete suur värav ehk autovärav Kloostri teel (mitte kellatorni värav vaid edasi sõita nurga taga). Kuuskede ladustamise koht on märgistatud.
Viimane võimalus on kuusk tuua 23. veebruaril kella 8-st kuni 18-ni.

Vana jõulukuuske kloostrisse tuues ei tohi selle küljes olla ehteid ega plasti või muud põletamiseks mittesobivat materjali. Kes ei soovi kuuske kloostrisse tuua, saab selle viia kogumispunkti aadressidel Võsa tee 26, Vabaõhukooli tee / Teelehe ristis ja Pähkli tn 2. Konteineritesse saab kuuski tuua 10. kuni 16. jaanuarini. 

Haabersti kogumisplatsid

Haabersti linnaosas on 6.-31. jaanuarini avatud viis ajutist kogumispunkti, kuhu saab viia ära oma vana jõulukuuse. Kokku kogutud kuuskedest tehakse hakkepuitu. “Kuna kokku kogutud vanadest jõulupuudest tehakse hakkepuitu, on oluline, et kuused oleksid kogumispunktidesse toodud ilma jõulukaunistusteta ning kilesse pakendamata,” rõhutas linnaosavanem Andre Hanimägi.

Kuigi Haabersti linnaosas kuuskede vaatemängulist põletamist ei kavandata, ei jää traditsiooniline tulepidu sellele vaatamata pidamata. “Silmailu ning valgust pakkuv tulepidu toimub 8. veebruaril algusega kell 16.30 Õismäe tiigi kaldal amfiteatris,” lubas linnaosavanem.

Haabersti linnaosa elanikud saavad kuuski tuua järgmistesse kogumispunktidesse:

Kakumäe ranna parkimisplats (Räime tänava I parkla linna poolt tulles)
Õismäe tee 110 kõrval asuv plats (laste liiklusväljak)
Järveotsa tee 15a krundil (Järveotsa tee 15 ja Paldiski mnt 225 vaheline ala)
Mustjõe tänav 40 asuv asfaltplats

Astangu tn 72 ja spordiväljaku vaheline ala

Kristiine kogumisplatsid

Linnaosa alustab vanade jõulukuuskede tasuta vastuvõttu 3. jaanuaril ja see kestab arvestuse kohaselt ligikaudu kaks nädalat. Kristiine linnaosas seekord traditsioonilist jõulukuuskede suurt põletamist ei korralda. Selle asemel jõulupuud hakitakse ja kasutatakse ära linnaosa parkides.

Vanade jõulukuuskede vastuvõtukohad:

Kuldnoka 12a maa-ala

Sõstra 1a

Kirsi 3a

Vindi 18b

Kotka 14a

Seebi 24

Mustjõe 40 (Kristiine ja Haabersti linnaosade piiril olev plats, kuhu tulevikus plaanitakse jäätmejaam rajada)

Mustamäe kogumisplatsid

Mustamäelased saavad oma jõulukuuse tuua kuni 13. jaanuarini järgmistesse kogumiskohtadesse:

Akadeemia tee 30a autoparkla kõrval haljasalale, ISS kontorist üle tee;

Mustamäe Kaja taga oleva staadioniäärne haljasalale;

Kiili tn 16, Sääse keskuse Maxima kaupluse ees oleva parkla kõrval;

Mustamäe tee 187 (Lehola lasteaed) ja Vilde tee 79 korterelamu vaheline haljasala;

Vilde tee 92 ja 96 vaheline haljasala;

Tammsaare tee 99 taga, Grossi poe vaheline haljasala;

Tammsaare tee 74 taga, Parditiigi pargi vaheline haljasala;

Sütiste tee 24 ja 28 (Liivaku kaubanduskeskus) vaheline haljasala;

Sütiste tee 39 kõrval asuva riidekonteineri kõrval;

Vilde tee 101 (Szolnoki kaubanduskeskus) taga parklas asuvate pakendikonteinerite kõrval;

Retke tee 26 ja 28 hoovis olev haljasala.

Mustamäe Valgusfestival koos kuuskede põletamise ning muusika- ja valgusshowga toimub 18. jaanuaril algusega kell 17 aadressil Vilde tee 120.

Nõmme kogumisplatsid

Nõmmel kogutakse vanu jõulukuuski 2.-19. jaanuarini järgmistes kohtades:

Nõmme turu tagumise parkla prügikonteinerite juures;

Pihlaka tn 12, Nõmme sotsiaalmaja prügikonteinerite kõrval;

Vabaduse pst 207 prügimaja kõrval;

Trummi tn 28b vastas pakendikonteinerite kõrval;

Valdeku tn 158 pakendikonteinerite kõrval;

Uueristi tn 10 korvpalliväljaku servas;

Ilmarise tn 42 vastas pakendikonteinerite kõrval;

Viisi tn 29 pakendikonteineri kõrval.

Kõik kogumisplatsid tähistatakse vastava märgistusega 6. jaanuariks. Kokku kogutud jõulukuuskedest valmistatakse hakkepuitu.

Põhja-Tallinna kogumisplatsid

Põhja-Tallinna linnaosavalitsus paigaldab 3. jaanuaril vanade jõulukuuskede kokku kogumiseks linnaosa erinevatesse paikadesse 5 konteinerit, kuhu saab jõulupuusid tuua kuni 23. jaanuarini.

“Kutsume kõiki üles oma jõulukuuski meile tooma ja lubame need hiljem lõkketules väärikalt ära saata,” ütles Põhja-Tallinna vanem Peeter Järvelaid. “Palume järgida, et kogumispunkti viidaks ainult kuuski, mitte pakendeid, ehteid ja olmejäätmeid.”

Kogumiskampaania kulmineerub tuleshow ja vanade jõulukuuskede süütamisega 25. jaanuaril kell 17 Lennusadama ja Noblessneri vahelisel alal (Vesilennuki 12). Tulepeoga avatakse ühtlasi Metallrotti aasta.

Põhja-Tallinna kogumispunktide asukohad:

Kopli Kalmistupargi Kopli tn poolne värav, mis asub Kopli pool (1 konteiner).

Salme kultuurikeskuse kõrval Salme/Kalevi nurgal olev busside parkimisplats (1 konteiner)

Tööstuse tn Erika bussipeatuse taga (1 konteiner)

Sõle 51 Selveri juures (2 konteinerit)

Lasnamäe elanikel on võimalik jõulukuuski viia 2.-19. jaanuarini 12 ajutisse kogumiskohta:

Majaka ja Lasnamäe tn nurk (Majaka esine haljasala)

Pae 48a esine haljasala

Võru 16 juures olev haljasala

Vikerlase 13 tagune haljasala (Kahu tn)

Katleri asumis Grossipoe ja kooli staadioni vaheline haljasala

Läänemere tee 8 esine haljasala

Läänemere tee 19 juures olev haljasala

Kivila tn ääres, Kivila 34 vastas olev haljasala

Mustakivi konsum, Mahtra 9 ees olev haljasala

Raadiku 4 ja 8 vahelisel haljasalal

Ümera Maxima ja Grossi poe vaheline haljasala

Kalevipoja 10 esine haljasala (Vikerlase tn poolt)

Jõulukuusk ei tohi olla pakitud kilesse, küljes ei tohi olla ehteid, plastikut, riiet või muud materjali. Jõulukuuskedest tehakse hakkepuitu, millest toodetakse puitbriketti.

Linnaosad panevad inimestele seejuures südamele, et nad viiksid jõulukuused just nimelt neisse välja valitud kohtadesse ja teeksid seda ette nähtud ajal. Eelmiste aastate kogemused on näidanud, et vaatamata võimalusele anda kuusk ära õiges kohas ja õigel ajal tasuta, valivad mõned inimesed veel lihtsama tee ja viskavad kuuse suvalisel ajal suvalisse kohta. Meeles pidada tuleb veel seda, et vanad jõulukuused peavad olema eheteta ning kuuskede kogumiskohta ei tohi tuua muud rämpsu.

Need, kellele linnaosade poolt pakutav jõulukuuskede tasuta ära andmine mingil põhjusel ei sobi, saavad valida mõne teise kuusest lahti saamise viisi. Vana jõulukuuske käsitletakse jäätmena ja seda saab ära anda ka tavalises korras nagu teisi jäätmeid. Tallinna jäätmekeskuse avalike suhete juhi Juhan Hindovi andmeil võetakse vanu jõulukuuski biolagunevate aia- ja haljastujäätmetena vastu Pärnamäe, Rahumäe, Paljassaare ja Pääsküla jäätmejaamas. Soovitav on jõulukuusk enne äraviimist tükeldada ning kokku pakkida. Kuni 0,6 kuupmeetri ulatuses võetakse kuuski vastu tasuta, suurema koguse puhul tuleb tasuda tavalise tariifi järgi. Rohkem infot Tallinna jäätmekeskuse teenuste kohta leiab aadressilt www.prugi.ee.

Tallinna jäätmekeskus võib ka ise teie jõulukuuse ära viia. Sel juhul käsitletakse jõulukuuske suurjäätmena ja ühe kuni 2 meetrise kuuse äraveo hind on 2.80 € (koos käibemaksuga). Tellimuse saab esitada telefonil 6161 4000 või e-posti aadressil info@prugi.ee.

Korteriühistud ja eramajapidamised saavad jõulukuuskede äraveo tellida ka oma prügiveo lepingupartnerilt.

Hindov rõhutas veel seda, et jõulukuuski ei tohi panna olmejäätmete prügikasti ei tervelt ega tükeldatult. Kuuskede jätmine prügikonteineri kõrvale ja nende äravedu tuleb kokku leppida korteriühistu ja jäätmevedajaga. Vajadusel võib korteriühistu jõulukuuskede jaoks tellida jäätmekäitlejalt suurema ajutise konteineri.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

nüanss
1. jaan. 2020 20:30
See on paganlik traditsioon ja seotud puude kultusega.