"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Eesti vanim kool saab 700-aastaseks (0)
07. jaanuar 2019
Toomkool

2019. aasta jaanuaris möödub 700 aastat Tallinna Toomkooli esmamainimisest Taani kuninga Erik VI Menvedi kirjalikus ürikus. Juubelile kohaselt peeti pidupäevakõnesid, toodi tervitusi ja toimus kooliõpilaste kontsert.

Juubeliaasta avas kool täna Tallinna toomkirikus piduliku aktus-palvusega.

Tallinna Linnavolikogu esimees Mihhail Kõlvart rõhutas oma kõnes kultuuri, rahva, hariduse ja usu seoseid. “Kristliku kooli suur vastutus on väärtuste hoidmine ja edasiandmine,” rõhutas Kõlvart ning soovis Tallinna linna poolt kooliperele mitte aastaid, vaid sajandeid.

Peapiiskop Urmas Viilma meenutas juubeli puhul piiblikohta, kus 12-aastane Jeesus hämmastas templis õpetatud mehi oma tarkusega. Viilma märkis, et Eesti ühtlaselt hea õppetasemega koolide seas eristuvad Tallinna Toomkooli ning selle sõsara Kaarli kooli õpilased ühes kindlasti – nimelt laiemas silmaringis ja paremas arusaamas vaimulikest asjadest. Kristlikest väärtustest kaugenemise ajastul on sellised koolid peapiiskopi sõnul nagu värske veega allikad. 

Tallinna Toomkooli direktor Egle Viilma meenutas aastat 2011, mil võeti kokku hulljulgus sajandite vanune kool taasasutada. Ta tänas toonast peapiiskoppi Andres Põderit, koolipere ja lapsevanemaid, kelle abiga on kaheksa aasta jooksul õnnestunud haridusmaastikku laiendada ning rikastada. Töö on head vilja kandnud: kooli taasavamisest on õpilaste arv kasvanud kaheksakordseks. Direktori sõnul on Toomkooli jaoks oluline anda head haridust, kuid ühtlasi kasvatada inimesi, kes väärtustaks kaasinimest ja Jumalat.

Kooliperet tervitasid Tallinna Haridusameti juhataja Andres Pajula ja Tallinna Reaalkooli direktor Ene Saar, kes tõi õnnitlusi ka Tallinna Kesklinna Põhikooli poolt. Häid soove õpilastele ja õpetajatele laususid Eesti Lipu Seltsi juhatuse esimees ja lapsevanem Jüri Trei, Toomkoguduse ning kooli hoolekogu liige Riivo Sinijärv ja Usuteaduse Instituudi professor Randar Tasmuth. Aktusel osales ka Taani Kuningriigi suursaadik Eestis Kristina Miskowiak Beckvard.

Jumalateenistuse järel pakuti kirikus lapsevanematele juubelitorti. Koolilaste päev jätkus suure kooliteemalise mälumängu ning ühise juubelitordi tegemise ja söömisega.

Tallinna Toomkooli juubeliaasta sündmuste tähistamine jätkub kogu 2019. aasta vältel.

14. veebruaril toimub aastapäevale pühendatud hariduskonverents Eesti Teaduste Akadeemia saalis ning kontsert-vastuvõtt Õpetajate majas. Samal päeval esitleb koolipere  raamatut „Toomkooli ajalugu 1319–1939“.

3. aprillil leiab Toomkooli Rüütli tänava majas aset Eduard Ahrensi keelekonverents.

11. oktoobri ajalookonverentsil “Toomkool 700”, mis toimub Toomkoguduse toompäevade raames, esitletakse kooli ajalugu käsitlevat raamatut ning saab näha näitust 700-aastasest Toomkoolist.

Juba ilmselt XIII sajandil Tallinna toomkiriku juurde asutatud katedraalikool ehk Tallinna Toomkool tegutses väikeste pausidega järjepidevalt kuni 1939. aastani, mil see II maailmasõja alguse tõttu suleti.

Tallinna Toomkool taasavati Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku ja EELK Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse eestvõttel 2011. aastal. Tallinna vanalinnas tegutsevas luterlikus erakoolis õpib 2018/2019 õppeaastal 1.-8. klassini 212 õpilast. Kooli eesmärgiks on kristlikele väärtustele ja kultuurile toetuva kaasaegse heatasemelise üldhariduse sidumine kaunitel kunstidel põhineva huvitegevusega õpilasesõbralikus ja õpetajat väärtustavas keskkonnas, luues eeldused vaba tervikliku isiksuse kujunemisele.  

 

Infot Tallinna Toomkooli ajaloo kohta: http://tallinnatoomkool.ee/ajalugu

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.