“Elus ja maadluses ei tule midagi lihtsalt, tööd peab tegema.”

Epp Mäe, maadleja
Välisministeeriumi kultuuripreemia sai Edward von Lõngus (0)
09. jaanuar 2019
Scanpix

Tänavakunstiku turnee käigus ilmusid Euroopa pealinnade seintele elusuuruses maalitud tegelaskujud, mis nutiseadme abil oma loo jutustasid.

Välisministeeriumi tänavuse kultuuripreemia pälvis varjatult tegutsev tänavakunstnik Edward von Lõngus, vahendas BNS.

Välisminister Sven Mikser andis preemia ministeeriumis toimunud tseremoonial üle von Lõnguse esindajale. Kunstnik sai preemia Eesti Euroopa Liidu eesistumise ajal läbi viidud digitänavakunsti projekti “(R)estart Reality” eest, teatas välisministeeriumi pressiesindaja Britta Tarvis.

Eesti EL-eesistumise ja Eesti 100 kultuuriprogrammi raames toimunud “(R)estart Reality” turnee käigus ilmusid Euroopa pealinnade seintele elusuuruses maalitud tegelaskujud, mis nutiseadme abil oma loo jutustasid. Turnee jõudis 11 Euroopa pealinna: Brüsselisse, Rooma, Berliini, Helsingisse, Kopenhaagenisse, Pariisi, Londonisse, Vilniusesse, Riiga, Viini ja Budapesti.

Projekti Roomas korraldada aidanud Eesti saatkonna nõunik Urmas Eigla märkis, et tänavakunsti eripäraks on, et see ei ole igavene. “Seda erilisem on fakt, et igaveses linnas Roomas Bologna platsil “jämmivad” Eesti simmanimuusikud täie hooga ka veel aasta hiljem ning eided teevad noorendavaid šelfisid,” ütles Eigla pressiteate vahendusel.

Eesti kultuurinõunik Berliinis Merit Kopli märkis, et Saksamaa pealinnas oli projekti eduks vajalik, et kõik asjaosalised ühise eesmärgi nimel kirglikult pingutaksid ning tegutseksid paindlikult. “Berliinis on tänavakunst väga au sees. Rõõm oli näha, kuidas siinsed tänavakunstigurud von Lõngusest vaimustusid ja ta linna eriti ihaldatud paikadesse kunsti tegema kutsusid. Enda eest räägib seegi, et suurem osa von Lõnguse töödest on senini seintel alles,” tõdes Kopli välisministeeriumi vahendusel. “Vähegi kehvemad tööd soditakse kohe üle. Valitud palad von Lõnguse töödest on Berliinis Eesti saatkonna aia peal ning alles hiljuti kuulsin pealt, kuidas neli noormeest neid vaadates omavahel rääkisid, et Eesti on vahva riik – ise imepisike, aga teeb meeldejäävaid kiiksuga asju,” märkis kultuurinõunik.

Välisministeeriumi kultuuripreemia on tunnustus Eesti loovisikule, kes on andnud olulise panuse Eesti tutvustamiseks maailmas, selgitas ministeeriumi pressiesindaja. Tänavu anti preemia välja juba kümnendat korda.

Eelmisel aastal tunnustati Eesti Rahvusringhäälingu saatesarja “Ajavaod” tegijaid Mati Talvikut, Renita Timakut ja Indrek Kangurit. Välisministeeriumi kultuuripreemia on teiste seas pälvinud Arvo Pärt, Ewert and The Two Dragons, mängufilmi “Mandariinid” tegijad, ERSO, Imbi Paju ja Tiit Ojasoo, Tõnu Kaljuste, Tiina Lokk, Aivar Mäe, Aet Maatee, Veronika Portsmuth, Raul Talmar, Ilmar Raag, Riina Sildos, Laine Mägi, Kalle Kasemaa, Anne Erm, Kristiina Ehin, Madis Kolk, Sirje Helme, Helen Sildna, Veljo Tormis, Aare Hõrn.

Von Lõnguse nimel võttis preemia vastu tema esindaja Andra Orn osaühingust Noar.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.