"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Eesti 200 tahab arutada varamaksude suurendamist (19)
11. jaanuar 2019
Scanpix

"Minu isiklik nägemus on see, et varamaksud peavad tulevikus tõusma," ütles Eesti 200 juhatuse liige Priit Alamäe. Muud Eesti 200 maksualased ettepanekud on näiteks erisoodustusmaksu täielik kaotamine ettevõtetele töötajate arengu ja tervisega seotud kulude osas, sotsiaalmaksu lae kehtestamine kolmekordse keskmise palga tasemel.

Erakond Eesti 200 esitas avalikkusele oma majandusprogrammi; järskudest maksumuudatustest soovib erakond hoiduda, kuid kavatseb tõstatada varamaksude suurendamise teema, vahendas BNS

“Maksud on hind, mida inimesed on nõus maksma neile pakutava keskkonna eest,” ütles Eesti 200 juhatuse liige Priit Alamäe. Tema sõnul ei ole suurt vahet, kas tulumaksu või käibemaksu suurendatakse või vähendatakse mõne protsendipunkti võrra. Pigem on Eesti 200 nõus arutama seniste maksudogmade üle, kuid ei ole mitte mingil juhul nõus üldise maksukoormuse tõusuga.

Üks maksuteema, mida Eesti 200 aga tõstatada kavatseb, on varamaksude ülimadal osakaal Eesti maksunduses ja samas tööjõumaksude kõrge tase.  “Minu isiklik nägemus on see, et varamaksud peavad tulevikus tõusma. Ma pole ekspert, aga meil on riigis väga targad inimesed olemas, kes suudavad selle välja arvutada, mis oleks mõistlik tase, kui on poliitiline suunis antud,” sõnas Alamäe.

Kui kõrged peaksid varamaksud olema või millised maksud täpsemalt, peaks Alamäe sõnul selguma arutelude käigus. “Ei ole nii, et 3 protsenti või 5 protsenti on õige. Keegi tegelikult täpselt ei tea, aus vastus on see. Ma ei tea et maamaks peaks olema x-protsenti, aga me peame rääkima sellest. Oleme valmis seda teemat tõstatama,” lisas ta.

Muud Eesti 200 maksualased ettepanekud on näiteks erisoodustusmaksu täielik kaotamine ettevõtetele töötajate arengu ja tervisega seotud kulude osas, sotsiaalmaksu lae kehtestamine kolmekordse keskmise palga tasemel. Samuti tahab erakond muuta üksikisiku tulumaksu, sotsiaalmaksu ja töötuskindlustuse makse töötajate maksuks ja luua inimesele personaalne konto, kust ta näeks seda, kuhu läheb tema maksuraha ja mis maksumuses teenuseid ta riigilt saab.

Alkoholi- ja tubakaaktsiisi osas peaks Eesti 200 hinnangul olema eesmärgiks riigi maksutulude maksimiseerimine. Kas see tähendab aktsiiside alandamist, samaks jätmist või suurendamist, peaks kujunema põhjaliku analüüsi käigus.

Kommentaarid (19)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

variant
19. jaan. 2019 20:06
https://www.telegram.ee/arvamus/miks-lisada-maksukoormust-inimestele-kui-voiks-maksustada-suurkorporatsioone
no nii
19. jaan. 2019 16:35
Riigikogu, võttes 13. märtsil 1996. a vastu seaduse “Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kait­­se konventsiooni ja selle lisa­proto­kollide ratifitseerimisest”, tegi reservatsiooni, et konventsiooni ja selle lisaprotokollide sätted ei laiene Eestis omandireformi seadustele! Sellega seadustati Ees­tis euroopalike inimõiguste ja põhivabaduste rikkumine oman­­direformi läbiviimisel.
maksja
19. jaan. 2019 13:21
Maamaks tuleks asendada kinnisvaramaksuga ning maksustama peaks ka sõiduautosid. Maamaks on rudiment 18. sajandist, kui maa oli keskne tootmisvahend ja selle abil loodi kõik lisaväärtused. Tänapäeval makstakse teatavasti põllumehele peale, kui ta maad harib. Selletõttu on mõttetu maad maksustada. Maksustada tuleks eelkõige kinnisvara selle väärtusest lähtuvalt. http://www.pealinn.ee/koik-uudised/rikkad-maksavad-eestis-keskmisest-perest-kaks-korda-vahem-makse-n166159
reformar
19. jaan. 2019 13:20
Kinnisvaramaksu on soovitanud Eestile ka OECD, samuti vastab kinnisvaramaks Eesti Wabariigi järjepidevusele. http://www.maksumaksjad.ee/modules/smartsection/item.php?itemid=1002 "Maksud peavad leevendama ka ühiskonna sisepingeid, vähendama ebaõiglust ja jagama tulusid ümber rikastelt vaestele," rääkis Siim Kallas, kes soovitab selleks maksustada rohkem vara – kinnisvara, autosid, pärandit. Kallase lausung on seda uskumatum, et tema kodupartei, reformierakond, võitleb rikaste maksustamise vastu. Konverentsil "Eesti maksukeskkond aastal 2020" esinenud endine Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas lausus, et kui teistes riikides varamaksud tõusevad, siis Eestis millegipärast hoopis langevad, ning seega oleks targem liikuda tarbimismaksudelt varamaksude tõstmise suunas. http://www.pealinn.ee/majandus/siim-kallas-maksudega-peab-jagama-tulusid-rikastelt-vaestele-n165014
sohver
19. jaan. 2019 13:19
http://www.aripaev.ee/uudised/2016/12/02/automaks-tuleb-heitgaasipohine Automaks heitegaasipõhine. Eestis oleks kõige tasuvam kehtestada automaks, järeldas Ernst & Young Baltic, kes uuris riigikantselei tellimusel transpordimaksude rakendamise võimalusi. Teekasutustasude rakendamisel on valik, kas rakendada aja- või läbisõidu põhist süsteemi, samuti kas ja millist elektroonilist tugi- ja kontrollisüsteemi rakendada. http://www.aripaev.ee/uudised/2015/10/22/riigi-tellitud-uuring-koige-tasuvam-on-automaks
paragrahv
19. jaan. 2019 13:17
https://majaelu.ee/omavoliline-ehitamine-voib-tuua-rahalise-karistuse/ https://majaelu.ee/kasutusluba-vanale-majale/ Aastast 2015 kehtima hakanud uue ehitusseadustiku kohaselt ei tohiks meist keegi elada kasutusloata elamus. Kasutusloa puudumine võib tublisti pärssida majaostja laenuvõimalusi ning tuua kaasa muidki ebamugavusi, näiteks kopsaka trahvisumma. http://www.kinnisvaraweb.ee/blog/omavoliline-ehitamine-voib-kaasa-tuua-rahalise-karistuse/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+kvee-est+%28KV.EE+blog+-+EST%29
to Et siis
19. jaan. 2019 13:14
Seega on Lääs palju kommunistlikum kui Venemaa!
Orochimaru
18. jaan. 2019 12:56
"kindlasti" tahan maksta, kui võõramaalased sisse tulevad. Mis hea keskkond see on, mille eest karistuse saab?
vot tak
19. jaan. 2019 13:23
Ei maksa kritiseerida, sest umbes 80 000 eestlast on ise läinud välismaale kui majanduspõgenikud.
Kodanik
17. jaan. 2019 01:39
Loodan, et Eesti 200 kaob samakiiresti kui tuli.
külamees
14. jaan. 2019 16:58
Aida.h sina kuradi sant ehitasid omale maja ja tahad seal tasuta elada? Ei lähe läbi. Maksa raisk või muidu võtame su maja ära. Ah, et kõhu kõrvalt ehitasid ja lausa kümme aastat. Seda enam tuleb maks selga väänata, sest need kümme aastat ostsid sa vähem toitu ja piirasid kõiksugu tarbimisi, millega jätsid riigikassasse ka maksud maksmata. Said aru, kuradi rauk siuke. Hakka aga pappi puristama ja kuna sul nagu nii kogemus kõhu kõrvalt kokku hoida, siis pole la nüüd enam vaja õgida.
linnamees
19. jaan. 2019 13:11
Nõusolek ehituseks või ümberehituseks võetakse omavalitsuselt, naabritelt ja kaasomanikelt ühele projektile, ehitatakse aga midagi muud, muutes elamu ebaseaduslikuks ehitiseks. Notarile esitatakse kinnistu kohta valeandmed ja sealt edasi jõuavad need kinnistusraamatusse. http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/riigikontroll-omavalitsused-ei-tohiks-ebaseaduslikku-ehitamist-taluda?id=67657469
ja maksad veelgi rohkem :))
19. jaan. 2019 13:37
http://www.tallinn.ee/est/ehitus/Ehitise-kasutusloa-taotlus-2 kasutusloa taotlus, Ebaseadusliku ehitise seadustamine.
meenutaja
12. jaan. 2019 14:10
Varamaksu on soovitanud nii IMF kui ka Mailmapank.
Et siis
16. jaan. 2019 15:40
nagu maailmapank oleks kommunistidest vaba või? Ainult kommunist on see kahejalgne olevus kes magab puu all ja kui keegi kõrval teeb tööd ja teenib midagi, tahab sellest kohe osa saada.
to Et siis
19. jaan. 2019 13:13
Seega on Lääne ühiskond palju kommunistlikum kui Venemaa!
Vse lõsinõ s otškami
11. jaan. 2019 14:51
toze pod nalog!
vot tak
12. jaan. 2019 14:05
Venelastel on ajalooliselt olnud jällegi habememaks!
Riüs
14. jaan. 2019 13:29
A v rot? .