"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Majandusteadlane Eesti 200 varamaksuideest: kõik võidavad (1)
13. jaanuar 2019
Scanpix

"Praegu on probleem, et tulumaks on karistav. Mida rohkem me tulumaksu küsime, seda rohkem on soov ümbrikupalka saada ja seda varjata," rääkis majandusteadlane Paul Tammert. 

“Varamaks on selline, kus kõik võidavad,” rääkisl Tammert, et varamaks motiveerib omanikku oma vara kasutama. Sellelt teeniks nii omanik kui ka riik. Tammert aga ei poolda Eesti 200 ideed muuta pensionäride sissetulekud kuni tuhande euroni maksuvabaks.

Eesti 200 avaldas oma majandusprogrammi, milles oli mõte suurendada varamakse. “Mina olen seda mõtet tõstatanud pikka aega, mulle meeldib see idee väga. Praegu on probleem, et tulumaks on karistav. Mida rohkem me tulumaksu küsime, seda rohkem on soov ümbrikupalka saada ja seda varjata. Teine probleem on, et kui nüüd tuleb järjest roboteid ja järjest vähem teevad inimesed tööd, siis me maksubaas kaob lihtsalt ära.”

Tulumaksu 20%-le vastaks 2% omandimaksu. “Kui me asendaks 20%-lise tulumaksu, alandame seda või tühistame üldse ja viime selle vara 2%-liseks maksuks, siis sellisel juhul tekib olukord kui omanik kasutab oma vara, saab ta 3% rohkem ja riik saab ka 2%,” selgitas Tammert, et mõlemad võidaksid.

“Kui inimene ei kasuta seda, siis ta maksabki 2%. See on talle motivatsiooniks, sest muidu lebaks ta mõnusalt diivanil ja ei teeks midagi.”

Idee elluviimisel tekiks töökohti, sisemajanduse koguprodukt kasvaks ja inimesed saaksid ka rikkamaks. “Kui ta seda ei suuda, siis ta peab vara maha müüma või rentima kellelegi, kes tahab seda kasutada,” kommenteeris Tammert.

“Selle võib viia ka kohaliku omavalitsuse maksuks. Sellisel juhul kui kohalik omavalitsus pingutab või teeb investeeringuid, siis nõudlus maa järgi tõuseb ja siis tõusevad ka tulud,” rääkis Tammert, et kui omavalitsused ei pingutaks, oleks see kahjulik kuna maa nõudlus selles piirkonnas langeb.

“Makse maksaksid need, kellel on vara. Noored, kellel vara veel ei ole, nende sissetulek tõuseks. See ei kahjusta pealehakkamist ja sellisel juhul ei ole mõtet ümbrikupalka maksta,” tõdeb Tammert.

Eesti 200 programmis oleva ideega tõsta  sotsiaalmaksulagi kolmekordse keskmise palga tasemele on Tammert jälle nõus. “Ma arvan, et see on õige. Kui me tahame suurepalgalisi inimesi siin hoida, siis ei ole mõtet neid niiviisi koormata.”

Küll aega ei nõustu Tammert Eesti 200 valimisprogrammi selle punktiga, et vanaduspensionieas inimeste tulu (sh pension) on kuni tuhande euroni vabastatud tulu- ja sotsiaalmaksust. “Kui me tahame elada turvaliselt, siis igaüks peab osalema ka selle kulude katmises. Tasuta lõunaid ei ole,” on Tammert kindel.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

on teisigi
13. jaan. 2019 15:04
Varamaksu on soovitanud ka IMF ja Maailmapank.