"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Trump: Türgit ootab Süüria kurdide ründamise korral majanduslik häving (2)
14. jaanuar 2019
Scanpix

USA president Donald Trump ähvardas pühapäeval Türgit majandusliku hävinguga, kui Ankara peaks ründama Ühendriikide vägede lahkumise valguses Süüria kurde, kuid ärgitas samas kurde Türgit mitte "provotseerima".

“Laastame Türgi majanduslikult, kui nad kurde ründavad,” säutsus Trump Twitteris ja kutsus looma piirkonnas 30-kilomeetri laiust turvaala, vahendas BNS.

“Samuti, ei taha, et kurdid Türgit provotseeriksid,” kirjutas USA president. “Alustame kõvasti hilinenud lahkumist Süüriast samal ajal järelejäänud ISIS-e territoriaalkalifaadile mitmest suunast tugevaid hoope andes. Me ründame olemasolevast lähipiirkonna baasist uuesti, kui see peaks uuesti pead tõstma.”

“USA pikaajalise ISIS-e Süürias purustamise poliitika suurimad kasusaajad on olnud Venemaa, Iraan ja Süüria. Ka meie lõikame kasu, kuid nüüd on aeg meie sõdurid tagasi koju tuua. Lõputud sõjad tuleb lõpetada!” kirjutas USA president.

Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğlu hoiatas neljapäeval, et Türgi alustab Süüria põhjaosas pealetungi kurdivõitlejatele, kui USA viivitab oma sõdurite piirkonnast väljaviimisega. USA välisminister Mike Pompeo aga avaldas laupäeval lootust, et leitakse viis, kuidas kaitsta Süüria kurde ja samal ajal lubada Türgil kaitsta oma riiki terroristide eest.

Türgi ja USA tülitsevad Washingtoni otsuse pärast viivitada sõdurite väljaviimisega Süüriast, millest teatas detsembris Ühendriikide president.

USA riikliku julgeoleku nõunik John Bolton, välisminister Mike Pompeo ja Trump ise on hiljuti öelnud, et väed viiakse välja korrapäraselt ja tingimustel, mis ei sea ohtu koos USA vägedega äärmusrühmituse Islamiriik (IS) vastu võidelnud kurde.

Kurdide rahvakaitseüksused (YPG) ja Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF), milles kurdid moodustavad põhijõu, on etendanud alates 2014. aasta sügisest USA juhitava koalitsiooni toetusel IS-i vastases võitluses juhtrolli.

SDF viib alates septembrist läbi sõjaväeoperatsiooni Eufrati jõe orus IS-i võitlejate väljatõrjumiseks viimastelt selle kontrolli all olevatelt asustatud aladelt.

Vabaühenduse Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus andmeil on Hajini ümbruses IS-i käes veel vaid Sousa ja Baghouzi külad.

USA ja koalitsiooni sõjaline toetus on mõne erandiga kaitsnud süüria kurde ka Türgi vägede ja Süüria valitsusvägede rünnakute eest.

Ankara peab YPG-d keelatud Kurdistani Töölispartei (PKK) haruks. PKK on Türgi riigi vastu mässanud 1984. aastast saadik ning seda peavad terrorirühmituseks nii Ankara kui selle lääneliitlased.

Türgit on vihastanud USA ametnike väljaütlemised, justkui ähvardaks kurde Ühendriikide sõdurite väljaviimisel tapatalgud türklaste käe läbi.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

uskmatu Toomas
14. jaan. 2019 14:33
Trumpi lubadustel on kahtlane väärtus,kaotada niisugune liitlane nagu Erdogan Kurdide pärast ???
oluline statement
14. jaan. 2019 11:40
Vast antud Donald Trumpi sõnum tegelt senisest kõige olulisem toetus omariiklust taotlevaile kurdidele kelle puhul juhtroll Süürias on just kommunistidel kurdi naiskommunistidel ja kurdi meeskommunistidel siis. Salih Muslimi juhtimisel tegutsevad kurdi kommunistid on tegelt Süüria kodusõjas ja välismaises interventsioonis etendanud USA ustava jalaväe rolli ja muide äärmiselt edukalt toimiva USA jalaväe. Kurdide käes on kogu Süüria Eufrat jõe tagune loodeosa vast kõige tähtsamate nafta ja gaasimaardlatega. Võidelda oma huvide eest teiste abil on tegelt poliitikavallas klassika. Kuid kohekindlasti teeb oma vastukäigu ka sultan Erdogan eesmärgiks ju Ottomanide suuruse ja ülemvõimu taastamine elik maailmariik. Ottomanide vaatevinklist Süüria vaid mingi mässuliste kätte sattunud ala mis nõuab Ottomanide Kõrge Porta taastamist. Vaid edu kurdidele tublidele naisvõitlejaile ja meesvõitlejaile oma Kurdistani riigi eest alul Süürias ja kui võimalus siis ka mujal.