"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Antarktikas sulab praegu kuus korda rohkem jääd kui 40 aastat tagasi (0)
15. jaanuar 2019
Scanpix/ Illustreeriv pilt

Antarktikas sulas eelmisel aastal kuus korda rohkem jääd kui 40 aastat tagasi ning sulamisprotsess on nüüd kiirem kui kunagi varem, hoiatasid USA California ülikooli teadlased.

Aastatel 1979-1990 kaotas Antarktis keskmiselt 40 miljardit tonni jääd aastas. Aastatel 2009-2017 kaotas aga Lõunamanner ja selle ümbrus 252 miljardit tonni jääd aastas, vahendas BNS.

Teadlased avastasid, et jää sulab ka Antarktise neis piirkondades, mida seni peeti vähem mõjutatuks kliimamuutusest. Seniste uurimuste kohaselt leiab suurem sulamine aset läänes.

“Antarktis on sulamas kõikjal, mitte ainult teatud piirkondades,” ütles uurimust juhtinud jääteadlane Eric Rignot uudistekanalile CNN.

Varem on arvatud, et Antarktise idaosa ei ole nii suures ohus kui lääneosa.

“See piirkond (idaosa) võib olla tundlikum muutusele kui on varem arvatud. See on tähtis info, kuna piirkonnas on rohkem jääd kui lääneosas ja Antarktika poolsaarel kokku,” ütles Rignot uudisteagentuurile AFP.

Rignot hoiatas, et praegune sulamiskiirus tõstab maailmameres veetaset järgmiste sajandite jooksul meetreid.

Ainuüksi veetaseme tõus 1,8 meetri võrra aastaks 2100 jätaks vee alla mitmeid rannikulinnu, kus elab miljoneid inimesi.

Kui kogu Antarktika jää sulaks, tõuseks maailmamere veetase 57 meetrit. Suurem osa jääst on mandri idaosas ja ainult selle sulamine tõstaks veetaset 51 meetrit.

Merevee soojenemine kiirendab jää sulamist ja teadlaste sõnul jätkub maailmamere veetaseme tõus sajandeid hoolimata sellest, mida inimkond teeb kliimamuutuse ohjeldamiseks. Viimased uurimused näitavad, et ookeanid soojenevad arvatust kiiremini.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.