"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kultuurikomisjon saatis koolide turvalisust tõstva eelnõu teisele lugemisele (0)
17. jaanuar 2019
Scanpix

"Kui õpilane ei anna keelatud asja vabatahtlikult, on selle äravõtmine ja õpilase asjade kontrollimine tema tahte vastaselt võimalik vaid vahetu ohu korral elule, tervisele või võõrale varale," märkis riigikogu kultuurikomisjoni liige Yoko Alender.

Riigikogu kultuurikomisjon kiitis tänasel istungil heaks muudatusettepanekud eelnõule, mis annab koolidele võimaluse rakendada mõjutusmeetmeid õpilase suhtes, kelle kasutuses on koolis keelatud ese või aine.

Kultuurikomisjoni esimehe Aadu Musta sõnul peab ta olulisemaks täpsustust, mille järgi kontrollitakse põhjendatud kahtluse korral õpilase kasutuses olevaid asju, sealhulgas riideid ja tema kasutuses olevat suletud kappi, kuid mitte õpilast ennast. “Loodav võimalus õpilase kasutuses olevate asjade kontrollimiseks oli ka varem samasisuline, kuid täpsustatakse, et see ei ole suunatud õpilase isikule. Eelnõust kaotatakse seega vastakaid arvamusi tekitanud osa, mis mõnel hinnangul võib tekitada kuritarvitamise ohu. Meie eesmärk on tõsta koolide turvalisust ja teha seda nii, et keegi ei tunneks, et tema suhtes käitutakse vääritult,” selgitas Must.

Eelnõu muudatuse kohaselt peab loodava mõjutusmeetme kohaldajal olema selleks vajalik ettevalmistus. “Spetsiifilise koolitusprogrammi loomine ja läbiviimine poleks mõistlik, vaid oluline on see, et keelatud asja äravõtjal oleks vajalik ettevalmistus. Selleks on eelkõige õpetajatöö võtmeoskused,” ütles Must.

Eelnõu näeb ette keelatud esemete äravõtmise piirid, kuid selle kasutamine on mõeldud olukordadeks, kui muud meetmed ei ole piisavad. Komisjoni liikme Yoko Alenderi sõnul on eesmärk selgelt välja tuua, et koolis keelatud asjad võib hoiule võtta. “Kui õpilane ei anna keelatud asja vabatahtlikult, on selle äravõtmine ja õpilase asjade kontrollimine tema tahte vastaselt võimalik vaid vahetu ohu korral elule, tervisele või võõrale varale,” märkis Alender.

Komisjon otsustas saata valitsuse algatatud põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse muutmise seaduse eelnõu (729 SE) Riigikogu täiskogu istungile teisele lugemisele 30 jaanuaril. Kava kohaselt jõustub seadus tänavu 1. septembril.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.