"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinna Kiirabi katusel valmis päikeseelektrijaam (0)
22. jaanuar 2019
Foto: Scanpix / foto on illustratiivne

Tallinna linn plaanib taastuvenergia osakaalu suurendamise eesmärgi täitmiseks rajada linna hoonetele päikeseelektrijaamad. Esimene pilootobjekt suurest PV-100 projektist on paigaldatud Tallinna Kiirabijaama hoone katusele aadressil Retke tee 1.

Tallinn on seadnud eesmärgiks Euroopa rohelise pealinna tiitli. Taastuvenergialahenduste maksimeerimine linna munitsipaalhoonetes on üheks tiitli saamise eelduseks. Äsjavalminud  25 KW võimsusega päikeseelektrijaam kiirabihoone katusel on esimene, mis on valminud Tallinna PV-100 projekti raames. Peagi on tulemas uued hanked, mille käigus soovitakse leida parimad partnerid linnale nii ehituse konstruktsioonide tugevuse hindamisel kui päikeseelektrijaamade projekteerimisel ja ehitamisel.

Linnapeade Pakt

„Tallinna püüdlused keskkonnahoidlikule töö- ja elukeskkonnale hakkavad vilja kandma. Üha rohkem näeme panustamist energiasäästlikesse lahendustesse, sealhulgas ka päikeseenergia kasutamiseks vajalikesse tootmisseadmetesse, et vähendada fossilenergia kasutamist ja viia Tallinn lähemale Euroopa Rohelise Pealinna tiitlile, mis on ka koalitsioonileppe üks olulisemaid punkte,“ ütles abilinnapea Züleyxa Izmailova.

Tallinn on liitunud Linnapeade Paktiga ning kliimamuutustega kohanemise jätkupaktiga „Mayors Adapt“, võttes endale kohustuse suurendada taastuvenergia kasutamise osakaalu 20%-ni  linnas  aastaks 2020 ning vähendada CO2 emissiooni  40% linna territooriumil aastaks 2030.

Mastaapne projekt

„Päikeseenergia kasutuselevõtt lokaalse tarbimise katmiseks on muutunud hoonetes loomulikuks osaks. Tehnoloogia odavneb ja tasuvusajad lühenevad kiiresti. Päikesepaneele ei tule vaadata kui energiatõhususe miinimumnõuetega kaasnevat ebamugavat kulu või ehitushinna kallinemist, vaid võimalust hoone elutsükli jooksul märkimisväärselt säästa energiakuludelt. Paljud Euroopa linnad on algatanud suuri projekte, Tallinn peab käima aja ootuste ja vajadustega kaasas. Viimane aeg on alustada Tallinnas energiapööret,“ sõnas Tallinna Energiaagentuuri taastuvenergia analüütik Andres Meesak.

Tallinna linnas taastuvenergia osakaalu suurendamiseks on tehtud mitmeid algatusi. Näiteks nii ühistranspordisüstemis kui prügikäitluses, kuid üheks olulisemaks algatatud tegevuseks on mastaapne päikeseelektrijaamade rajamise projekt, mis on plaanis ellu viia aastatel 2019-2020, mille käigus ehitatakse linna omandis hoonetele kuni 100 päikeseelektrijaama. Vastava projekti algatas Tallinna Energiaagentuur ning seda viiakse ellu mitme linna ameti koostöös. Peamiseks töövõtjaks ja hangete korraldajaks jääb Tallinna Linnavaraamet.

Tallinna Energiaagentuur analüüsib läbi kõik linnale kuuluvate hoonete katused hindamaks nende paiknevust ilmakaarte suhtes, katuse kallet, varjude puudumist, tarbimise ulatust kui ka katusekonstruktsiooni tugevust. Tähtis on tagada hoone kasutajate turvalisus.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.