"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Notariaalsete toimingute üldarv kasvas mullu 2,3 protsenti (0)
31. jaanuar 2019
Scanpix/ Foto on illustreeriv

Keskmiselt tegi iga notar aastas 3550 ametitoimingut. Võrreldes 2017. aastaga tõestati kinnisvaratehinguid 3 protsenti vähem. Pea veerand notarite ametitoimingutest olid kinnisvaratehingute tõestamised.

Mullu tegid 91 Eesti notarit kokku 322 972 ametitoimingut, kogukäibega 29 miljonit eurot, ametitoimingute koguarv kasvas 2,3 protsenti, vahendas BNS Notarite Koda. 

Keskmiselt tegi iga notar aastas 3550 ametitoimingut. Võrreldes 2017. aastaga tõestati kinnisvaratehinguid 3 protsenti vähem.

Samal ajal kui notari ametitoimingute koguarv Eestis möödunud aastal 2,3 protsendi võrra kasvas, vähenes toimingute arv kümnes piirkonnas. Suurim langus tehingute arvus ehk ligi 13 protsenti toimus Võrus ja 12 protsenti Raplas, samuti toimus oluline langus Jõgeval ja Lääne-Virumaal, kus toimingute arv vähenes ligikaudu 7 protsenti.

Kinnisvaratehingute arv vähenes koguni üheteistkümnes piirkonnas. Üleriigiliselt tõestasid notarid 2211 kinnisvaratehingut vähem – 2018. aastal oli notariaalselt tõestatud kinnisvaratehingute koguarv 72 008, 2017. aastal 74 219. Enim vähenes kinnisvaratehingute arv Jõgevamaal – ligi veerandi võrra.

“Kinnisvaraturg on rahunemas ja seda kinnitab ka mõõdukas langus kinnisvaratehingutes,” ütles Notarite Koja esimees Merle Saar-Johanson. “Samas ei saaks öelda, et tööd on vähe – isegi kui mitmes piirkonnas on toimingute hulk vähenenud, siis üldpildis kasvas toimingute koguarv pea 7000 võrra. Suurema osa toimingute arvu kasvust andsid pigem tehnilisema sisuga toimingud. Näiteks registriseisu tõendeid ja registriväljatrükke kinnitati 42% ning apostille väljastati ligi 30 protsenti rohkem,” lisas ta.

Võrreldes 2017. aastaga kasvas ametitoimingute arv vaid viies piirkonnas – Harjumaal, Läänemaal, Ida-Virumaal, Järvamaal ja Hiiumaal. Enim kasvas toimingute arv Harjumaal – ligikaudu 6 protsenti.

Pea veerand notarite ametitoimingutest olid kinnisvaratehingute tõestamised, millest kaks kolmandikku moodustasid kinnisvara müügilepingud. Pärimismenetlusi algatati 10 284 ning testamente tõestati 7082 korral. Abieluvaralepinguid tõestati 1285, ühisvara jagamise kokkuleppeid 719 ja kooselulepinguid 20. Samuti kinnitasid notarid 619 abielu ja 399 lahutust.

Notariaalse teenuse keskmiseks hinnaks kujunes keskmiselt ligikaudu 89 eurot toimingu kohta. See summa hõlmab endas kõiki seonduvaid otseseid ja kaudseid kulusid, näiteks toimingute ettevalmistamisega seotud kulud, samuti büroo- ja tööjõukulud ning infosüsteemide arenduse, halduse ja turbega seotud kulud. Kokku töötab 64 Eesti notaribüroos koos notaritega ligi 500 inimest.

Notarite kohustuseks on muuhulgas e-notari infosüsteemi ning Notarite Koja peetavate pärimisregistri, abieluvararegistri ja apostilliregistri arendamine ning ülalpidamine, samuti neisse kannete tegemine.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.