"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kaitseväe ühendatud õppeasutuste nimi muutub Kaitseväe Akadeemiaks (0)
08. veebruar 2019
Scanpix/ Foto on illustreeriv

"Struktuurimuutustega seame kogu õppetegevuse korralduse õppeosakonna alla ning kõrgem sõjakool ja lahingukool moodustavad õppurkorpuse," ütles õppeasutuse ülem kolonel Enno Mõts. 

Kaitseväe ühendatud õppeasutuste nimi on kavas muuta Kaitseväe Akadeemiaks, kooskõlastusel olev eelnõu näeb ette ka õppeasutuse struktuuri muudatused, vahendas BNS. 

Kaitseministeerium on saatnud kooskõlastusringile Kaitseväe Akadeemia põhimääruse eelnõu, mille kohaselt muutub kaitseväe ühendatud õppeasutuste (KVÜÕA) nimi Kaitseväe Akadeemiaks ning samuti näeb määruse eelnõu ette muuta kõrgkooli struktuuris vastavalt KVÜÕA nõukogu ettepanekutele.

Eelnõu seletuskiri toob välja, et KVÜÕA struktuuri muutmise teema tõstatati 2016. aasta lõpus ja kajastub õppeasutuse ülema 2017 aastakäsus. Lisaks on erinevad töögrupid õppeasutuse juhtkonna seminaril välja töötanud põhimõttelise lahendi struktuurimudelile. Kavandatavad muudatused on heaks kiidetud KVÜÕA nõunike kogu poolt, samuti on uus struktuurimudel ning KVÜÕA põhimääruse muutmise algatamine heaks kiidetud õppeasutuse nõukogus.

“KVÜÕA struktuurimuudatus on kaitseväe arengust lähtuv vältimatu samm, et me vastaksime oma tööd tehes ootustele mida meile, kui sõjaväelise hariduse andjatele on pandud,” ütles Mõts.

“Muutused, mis kaitseväes ja sõjalises hariduses tasapisi aset on leidnud, on jõudnud punkti, kus me pidime KVÜÕA-d muutma, et Eesti kaitseväe vajadusi efektiivselt täita,” sõnas kolonel Mõts. Ta märkis, et kaitseväes on aastate jooksul muudetud üksusi, loodud uusi väejuhatusi, võetud kasutusele uut soomustehnikat ja järgmistel aastatel keskendub kaitsevägi kahe kiirreageeriva jalaväebrigaadi loomisele, mis on täielikult mehitatud, relvastatud ja varustatud.

“Õppeasutusena oleme järginud neid jõudsaid arenguid ja nende toetamiseks kasvatanud oluliselt erinevaid funktsioone, mis aga õppeasutust kohati erisuundadesse kisuvad. Kehtiv struktuur on kasvanud juhtimisliinide laiuses ja sügavuses ja KVÜÕA nõukogu on teinud ettepaneku muuta 20 aastat tagasi loodud KVÜÕA struktuuri, et vastata kõikide uutele kaitseväe vajadustele tõhusalt,” ütles õppeasutuse ülem.

“Struktuurimuutustega seame kogu õppetegevuse korralduse õppeosakonna alla ning kõrgem sõjakool ja lahingukool moodustavad õppurkorpuse. Teadustegevuse eest vastutab rakendusuuringute osakond, sõja- ja katastroofimeditsiini keskuse funktsioonid säilivad senises mahus, toetades ka õppetööd ja teadustegevust oma valdkonnas. Praeguse üldosakonna ja logistikaosakonna koondame toetusteenuste osakonnana ja liidame selle alla ka õppetoetuse funktsioonid nagu raamatukogu, muuseum, matkekeskus ning väljaõppevahendite keskus,” selgitas kolonel Mõts.

“Hoolimata sellest, et õppeasutuse nimi muutub Kaitseväe Akadeemiaks, on meie jaoks väga oluline säilitada seniste kursuste lõpumärkide ja embleemide kasutamise ka edaspidi, näiteks kõrgema sõjakooli ja lahingukooli lipud õppurkorpuse vastava haridustaseme kursuste lippudena. Muudatuste käigus jätame alles ohvitseri- ja allohvitserikursuste õppekavad ja olulised traditsioonid, et kanda edasi parimat praktikat ning säilitada tulevaste kaitseväe juhtide ühtne identiteet,” sõnas kolonel Mõts.

Eelnõu seletuskiri toob esile, et õppeasutus kannab kaitseväe ühendatud õppeasutuste nime taasloomisest 1988. aastal. Õppeasutus moodustati kaitseväe ühendatud õppeasutuste väljaõppekeskuse ning Eesti Riigikaitse Akadeemia kaitsekolledži baasil.

Seletuskiri nendib, et praegusel nimekujul on mitu puudust. Nii ei ole kõrgem sõjakool ja lahingukool iseseisvad õppeasutused, vaid KKVÜÕA üksused, siis on mitmuse kasutamine eksitav. Ka on KVÜÕA nimi kohmakas ning seetõttu pole avalikkus õppeasutuse nime omaks võtnud ning vajab sageli lisaselgitusi. Ka ei väljenda õppeasutuse ingliskeelne nimi (Estonian National Defence College) kõrgkooli identiteeti täpselt. 

Eelnõu seletuskirja kohaselt tuleb nimevahetuse tõttu läbi viia teavituskampaania, et nimevahetust avalikkusele tutvustada. Õppeasutuse nime muutmise ja teavituskampaaniaga kaasnevad kulud kaetakse vajadusel õppeasutuse eelarve sisemise ümberjaotusega, kasvatamata eelarve üldmahtu.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.