"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
USA kohtunik: valitsus peab kaaluma Montana söekaevanduse kliimamõju (0)
13. veebruar 2019
Scanpix/ Illustreeriv pilt

USA föderaalkohtunik Timothy Cavan teatas esmaspäeval, et siseministeerium peab 240 päeva jooksul uurima põhjalikumalt Montana tohutu söekaevanduse laiendamise keskkonnamõju.

Samas teatas Cavan, et kaevandamist ei tohiks sel perioodil peatada, põhjustades meelehärmi keskkonnaaktivistidele, kes on aastaid võidelnud söekaevandamise vastu Powderi jõe valgalal Wyomingi ja Montana osariikides, vahendas BNS.

Kohtuasjas langetab lõpliku otsuse USA ringkonnakohtunik Susan Watters.

Juhul kui Watters nõustub Cavani soovitusega on see järjekordne tagasilöök siseministeeriumile, mis on pisendanud fossiilsete kütuste mõju kliimamuutusele.

Montana juhtumis väidavad valitsusametnikud, et kivisöe põletamisel oleks väike mõju üleilmsele emissioonile. Esmakordselt tulid siseministeeriumi ametnikud selle väitega välja president Barack Obama valitsusajal.

Energiafirma Cloud Peak Energy Deckeri asula lähistel asuv söekaevandus on tootmismahult Montana suurim ja USA-s suuruselt kümnes, tuginedes energiateabe ametkonna 2017. aasta statistikale.

Vaidlusaluse maa rentis energiafirma 2007. aastal ja see asub hõredalt asustatud piirkonnas, mille peamised tööstused on kaevandus ja karjapidamine.

Keskkonnaaktivistid vaidlustasid laienemise väites, et selle mõju kliimamuutusele pole piisavalt arvestatud. See viis 2016. aastal otsuseni, et ametnikud vaataks kliimamuutuse mõju üle ja uue kohtuasjani, kui see uuring valmis sai.

Kohtunik Cavan nõustus hagejatega, et siseministeeriumi kaevandamisbüroo ametnikud “ei ole taas tõsiselt kaalunud kasvuhoonegaaside emissiooni”.

Kohtuniku teatel peab valitsusamet kaaluma kahjusid, mida emissioon põhjustavad ühiskonnale, aga ka inimtervisele.

Kaevanduse laiendatud aladel on töö käinud alates 2012. aastast ja 2015. aasta seisuga on sealt kaevandatud kokku üle 18 miljoni tonni kivisütt.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.