"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Küsitlus: inimesi erutab maksupoliitika (0)
26. veebruar 2019
Scanpix/ Illustreeriv pilt

"Kui maksupoliitikale liita juurde sellele lähedase teema – hinnatõus ja aktsiisid – maininute hulk, siis on sellise majandusliku teema valinuid peaaegu pool vastanutest ehk 45 protsenti," märkis Kantar Emori turundusstrateegiate valdkonna juht Aivar Voog.

TALLINN, 26. veebruar, BNS – Postimehe tellimusel Kantar Emori tehtud küsitlusest selgub, et 28 protsendile vastanutest oli neile etteantud teemade valikust kõige olulisem just maksupoliitika.

Küsitluses olid eraldi teemana välja toodud ka hinnatõus ja aktsiisid, mida pidas olulisimaks 16,5 protsenti inimestest. “Kui maksupoliitikale liita juurde sellele lähedase teema – hinnatõus ja aktsiisid – maininute hulk, siis on sellise majandusliku teema valinuid peaaegu pool vastanutest ehk 45 protsenti,” märkis Kantar Emori turundusstrateegiate valdkonna juht Aivar Voog.

Maksupoliitikale järgnesid veel liberaalse ja konservatiivse maailmavaate väärtuskonflikt 20 protsendi ning eestikeelne haridus 14,4 protsendiga. Ülejäänud küsitluses esitatud teemasid pidas olulisemaks alla 10 protsendi vastanuid.

Maksupoliitika tähtsus valijatele saab eriti hästi selgeks, kui vaadata selle teema olulisust vanuse, soo, elukoha ja palgagruppide lõikes. Peaaegu kõigis neis on ülekaalukalt tähtsaim teema maksupoliitika. “Maksupoliitikat ei pea kõige olulisemaks mitte-eestlased ning õpilased ja üliõpilased,” sõnas Voog.

Mitte-eestlased märkisid tähtsaimaks teemaks eestikeelset haridust 27,2 protsendiga. Maksupoliitikast olulisem oli mitte-eestlastele ka hinnatõus ja aktsiisid 21,6 protsendiga. Märkimist väärib ka, et maksupoliitika on olulisim teema neile, kelle sissetulekud on suuremad. 900 eurost suuremat palka saavatest inimestest peab maksupoliitikat tähtsaimaks teemaks 35 protsenti, 500–900-eurose palga saajatest 28 protsenti ja kuni 500-eurose palga saajatest 24 protsenti. Võib eeldada, et siin on oma osa praeguse valitsuse tehtud tulumaksuvaba miinimumi reformil, millest kaotasid kõrgema palga saajad.

Õpilastele ja tudengitele oli tähtsaim maailmavaateline väärtuskonflikt 22 protsendiga. Tõsi, nende hulgas jäi maksupoliitika väärtuskonfliktile alla vaid ühe protsendipunktiga.

Teatud erinevused valimisteemade olulisuses tulevad ka sellest, mis erakonda vastajad toetavad. Keskerakonna, Reformierakonna ning Eesti 200 toetajad peavad valimiste põhiteemaks maksupoliitikat. Reformierakonna valijaist peab seda olulisimaks teemaks 44 protsenti, Keskerakonna valijaist 23 protsenti. Peaaegu sama tähtsaks peavad Keskerakonna valijad ka hinnatõusu ja aktsiise ning eestikeelset haridust 22 protsendiga. Viimane teema saab eri erakondade toetajate seas kõige vähem esiletõstmist Reformierakonna valijate poolt.

Sotsiaaldemokraatide, EKRE ja Isamaa toetajad leiavad, et olulisim teema on neil valimistel konservatiivse ja liberaalse maailmavaate konflikt. Seejuures ülekaalukamalt arvavad seda EKRE ja sotside valijad, Isamaa valijatele on maksupoliitika vaid grammikese väärtuskonfliktist vähem oluline. Muude erakondade valijad eristuvad teistest selle poolest, et neile on tähtsaim teema hinnatõus ja aktsiisid 29 protsendiga, alles seejärel maksupoliitika ning väärtuskonflikt. Nende seas peab 11 protsenti vastanutest oluliseks ka keskkonna ja suurinvesteeringute teemat.

Märkimisväärne on, et Isamaa poliitikute tugevalt esile tõstetud teise pensionisamba teema ei köida ka Isamaa enda valijaid. Seda pidas kõige olulisemaks teemaks üheksa protsenti Isamaa toetajatest ja üleüldiselt veel vähem ehk neli protsenti kõigist küsitlusele vastanutest. Keskkonna ja suurinvesteeringute teemat peab valimiste eel olulisimaks vaid kaks protsenti küsitletutest, kõige rohkem läheb see teema korda noortele ja ettevõtjatele.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.