"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Talving: ülikallite ravijuhtude piirhinna tõusu tõttu pikenevad ravijärjekorrad (0)
26. veebruar 2019
Scanpix

Sellest aastast on ülikallite ravijuhtude piirhind 65 000 euro asemel 100 000 eurot. Niisiis jäävad näiteks 70 000-eurosed arved nüüd haigla rahastada, nentis Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) juhatuse liige ja ülemarst Peep Talving.

Sellest aastast saab ravi vähem haigeid ja ootejärjekorrad pikenevad, selgitas Postimehele Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) juhatuse liige ja ülemarst Peep Talving ülikallite ravijuhtude piirhinna tõusu tagajärgi, vahendas BNS.

“Ülikallis ravijuht” tähendas varem, et patsiendi raviks on kulunud vähemalt 65 000 eurot. Vanas rahas oli see miljon krooni. Alates sellest piirist tasus raviarved haigekassa ehk need kulutused ei jäänud haigla kanda. Haigekassa arvestab kallid ravijuhud haigla lepingumahust eraldi selleks, et abi saaksid ka väga keerulist ja kallist ravi vajavad haiged. Samuti annab see haiglale kindlustunde, et ühe patsiendi ravi ei vähenda teiste abisaamise võimalusi. Sellest aastast on piirhind 100 000 eurot. Niisiis jäävad näiteks 70 000-eurosed arved nüüd haigla rahastada.

“Haigekassa võtab edaspidi ära ainult niiöelda superkallid – 100 000-eurosed juhud,” lausus Talving. Ta tõi näiteks, et ortopeediline leping on ligi kümme miljonit aastas. Kui sinna tekib kolm 70 000-eurost arvet, on sellest 210 000 eurot juba kulunud. “Me ei eelda, et neid pisut alla 100 000-lisi juhtumeid palju tuleb, aga kõik, mis tulevad, mõjutavad ravivõimekust,” ütles ta.

Sealjuures rõhutas Talving, et vähi ja erakorraliste juhtumite ravi muidugi ootele ei panda. Küll aga võidakse vajadusel edasi lükata puusalõikusi, songa ja krooniliste probleemidega tegelemist, kirjutab Postimees.

Haigekassa pole ülikalliste ravijuhtude piiri muutnud kümme aastat. Selle aja jooksul on aga jõudsalt kasvanud ühe ravijuhu maksumus. Tõusnud on ka arstide palgad, kallinenud meditsiiniseadmed ja muu haigla tööks vajalik. Kui aastal 2008 oli keskmise statsionaarse ravijuhu maksumus ümardatult tuhat eurot, siis eelmisel aastal oli see ümardatult kaks tuhat eurot.

Haigekassa avalike suhete ja terviseedenduse osakonna juhataja Evelin Trink nentis, et ülikalli ravijuhu hinnapiiri väljatöötamisel said haiglad, kaasa arvatud PERH, kaasa rääkida. Haiglad said sõna ka selles, millistel erialadel ja kui palju haigekassa alla 100 000-euroseid ravijuhte lepingusse jätab. “Haigekassa arvestas siin ka haiglate ajaloolise praktikaga ehk sellega, millistel erialadel on haiglas varem kallemaid ravijuhtusid esinenud. Seal on haigekassa lisanud erialale rohkem raha nii-öelda tavalise ravijuhu kaudu,” rääkis Trink.

Haigekassal on haiglatega ravi rahastamise lepingud, kuhu kirjutatakse ravijuhtude arvud. Ravijuht pole üks visiit arsti juurde või üks haiglas viibimine, vaid ühest haigusest paranemine. Ehk ühe ravijuhu sees võib inimene arsti juures käia ka mitu korda. Lisaks ravijuhtudele kirjutab haigekassa lepingusse ka rahasumma, mis haiglal eeldatavasti ravimiseks kulub.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.