"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Lähituleviku meditsiiniravi läheb aina personaalsemaks (0)
07. märts 2019
Ilja Matusihis

Geenivaramu projektile eraldatakse viis miljonit euro järgmiseks neljaks aastaks, et arenda IT-lahendusi, mis aitavad arstidel inimesi personaalsemalt ravida toetudes geenitesti tulemustele.

Tervise ja tööeluminister Riina Sikkut kommenteeris uudist, et ta kinnitab Euroopa Regionaalarengu fondis toetuse saamise tingimused, et Tervise Arengu Instituut, kes juhib personaalmeditsiini projekti saab 5 miljonit eurot järgmiseks neljaks aastaks. Sellega luuakse vajalikud IT-lahendused geenivaramu projektile.

“Eesti inimesed on väga tublisti oma geeniproove andnud. Varasematele aastate 52 000 proovile lisandus eelmisel aastal 105 000 geeniproovi. Selle aastaga on juba kogutud 13 000 geeniproovi ja ma prognoosin, et aasta lõpuks on lisandunud üle 50 000 geeniproovi. Kokku läheneme sellise proovihulgaga ühele viiendikule Eesti elanikkonnale. Nüüd on küsimus, kuidas seda infot inimestele anda ja tagasisidestada. Selleks ongi IT-lahendused, mida hakkame järk-järgult töösse rakendama,” rääkis Sikkut.

Üks lahendustest puudutab ravimi koostoime andmebaasi ja sinna geeniinfo lisamist. Inimesele välja kirjutatud retsept, puudutagu see siis südameravimeid, depressiooniravimeid, oleks see ravim mis konkreetsele inimesele sobib geeniinfot arvestades. “Et ravimiannus oleks selline, mis talle sobib, mitte keskmisele inimesele arvestatud, vaid on sellest kas suurem või väiksem, sõltuvalt tema organismi eripäradest,” toonitas minister.

Lisaks ravimite poolele on riskiskoorid, mis lubavad geeniinfol ennustada 40% meie teisetüübi diabeedi-, südamehaiguste- või rinnavähiriskist. „Meie eesmärk on, et seda tüüpi riskiskooride info oleks ka Terviseinfo süsteemis olemas ja arstid saaksid seda kasutada raviotsuste tegemisel, olgu selleks siis elustiilisoovitused. Eesmärgiga hoida inimeste tervist, ennetada raskeid kroonilisi haiguseid, võimalikult vara märgata ja sekkuda,“ tõi Sikkut välja geeniinfo kasutegureid.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.