"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Helme hinnangul võiks EKRE, Keskerakond ja Isamaa kõnelusi alustada (2)
08. märts 2019
Foto: Albert Truuväärt

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimehe Martin Helme hinnangul tuleks järgmise sammuna alustada võimukõnelusi Keskerakonna, Isamaa ja EKRE vahel.

Kommenteerides Keskerakonna juhatuse reede pärastlõunal tehtud otsust mitte vastu võtta Reformierakonna pakkumist alustada koalitsioonikõnelusi, ütles Helme BNS-ile, et ta tahaks teada, mida Reformierakond teeb.

“Valimiste võitjana on nad järjest lasknud allavett oma võimalusi koalitsiooni moodustamiseks. Jään põnevusega ootama, kas nende välistamine meie suhtes jätkub või nad leiavad üles ka meid,” rääkis EKRE aseesimees BNS-ile.

Ta tõi esile, et Reformierakond ütles ära kõige esimeses järgus EKRE-le, teisena sotsidele ja Isamaale. Nüüd on Keskerakond omakorda neile ära öelnud. Põhimõtteliselt jääb Helme sõnul järele kaks kombinatsiooni: Isamaa, EKRE ja Keskerakond või Reformierakond ja EKRE, mille esimene on välistanud.

“Muid kombinatsioone enam arvuliselt kokku ei tule. Nii et minu arvates on loogiline, et me istume nüüd Isamaa ja Keskerakonnaga järgmisel nädalal maha ja hakkame vaatama, kui palju meil on võimalik ühisosa leida,” rääkis Helme.

EKRE aseesimees rõhutas samas, et ühelt poolt konservatiiv-rahvuslike erakondade ja teiselt poolt Keskerakonna liit oleks küll mõeldav lahendus, ent kõik oleneb kokkuleppe sisust. “Meie jaoks on oluline, et saaksime täitma hakata oma põhilisi programmilisi seisukohta,” rääkis ta.

Reedesel pressikonverentsil rääkis Keskerakonna suurim häältekoguja Mihhail Kõlvart, et ei nõustu sellega, et EKRE pole parketikõlbulik, kuna erakonna toetus on siiski ligikaudu 20 protsenti. Küll aga tõi Kõlvart esile, et ei jaga EKRE ideoloogiat ning palju nende väljaöeldut talle ei meeldi. “EKRE toetaja on riigile samasugune väärtus nagu Keskerakonna toetaja – aga kas nad on valmis Kõlvartiga ühe laua taha istuma?” rääkis Keskerakonna poliitik.

Helme ütles kommentaariks, et nemad ei saa valida, kes on Keskerakonna poolt see, kellega läbi räägitakse. “Seda otsustab Keskerakond, kelle ta paneb laua taha istuma,” ütles EKRE aseesimees.

Küll aga märkis ta, et Keskerakonnas on olemas Vene tiib ja Vene tiival on arvestatav mõju. “Kindlasti tuleb nende inimestega suhelda ja Keskerakond ei saa eirata nende seisukohti. Küsimus on selles, mis on nende soovid või kuhu maani nad on valmis omalt poolt mingeid kokkuleppeid sõlmima,” rääkis Helme.

Vastuseks küsimusele, kas Helme hinnangul võiks EKRE osaleda valitsuses, kus on ministrikohal näiteks Mihhail Kõlvart või Yana Toom, ütles EKRE poliitik esialgu, et ministrikohti pole mõtet veel jagada. “Aga muidugi, Kõlvart ja Yana Toom on sellised märgilised isikud. Mulle meeldiks, kui neile leiduks rakendust kas linnas või näiteks europarlamendis,” rääkis ta.

Keskerakond ei nõustunud Reformierakonna ettepanekuga alustada kõnelusi võimuliidu moodustamiseks, kuna Keskerakonna hinnangul suurendab Reformierakonna ettepanekut ühiskondlikku ebavõrdsust.

Ühtlasi kinnitas Keskerakonna esimees Jüri Ratas, et Keskerakond ei ole alustanud Isamaaga kõnelusi, ametist lahkuva valitsuse peaminister lisas, et pall on nüüd Reformierakonna käes tagasi. “Nemad peavad mõtlema, kuidas nad selle koalitsiooni moodustavad,” rääkis Ratas pressikonverentsil.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Mari
11. märts 2019 11:25
Ma suhtun üldiselt hästi meie suurte kogemustega küsitlusfirmade Turu-uuringud ja Emori küsitluse tulemustesse. Seekordne valimistulemus üllatus-üllatus! pööras aga nende realistlikud prognoosid täiesti peapeale . Ilmselt arvesse võeti kõiki faktoreid v.a. seni ennenägematult suurt e-susserdamist. Refid ja e-valimiste susserdamine on lahutamatud e- valimiste esimesest päevast peale.Kui alguses pandi oravaparteile hääli juurde kulbiga , siis viimane kord lausa labidaga. Põhimeetod minu nägemuse järgi on häälte üle tõstmine ühtedelt konkurentidelt ja parteidelt oravaparteile, aga mitte ainult . Kõge rohkem rüüstati Ratase tulemust, aga arvan et ka teistelt parteidelt korjati omajagu manti ja matti ja määriti oravate ja Kaja e-triumfi hüvanguks. Nii et oravapartei e-trumf ja e-ülbus ainult kasvab. Arvan et e-valimised sellisel täiesti kontrollimatul ja läbipaistmatul kujul on nonsenss.Eriti naljakas oli meie meedias „Eesti püstitas e-valimiste maailmarekordi“ Jah ainuke e-valimiste riik maailmas, ainuke võitja ja ainuke kaotaja, kaotaja on mõistagi meie rahvas, keda lollitati järjekordselt .
Rahvas
8. märts 2019 22:16
See on ju kõigile selge,et te peate valimisliidu moodustama.Minu arust,on kesk ka eestimeelne ja loodan,et ma ei eksi.Muidugi ta pidi võimu ülevõtmisel reformi loodud raudteel sõitma,muidu ei oleks teda tresiini peale võetud.Kuna just Mardi targalt juhitav erakond ja isamaa Seedri juhitav erakond valimistel lubasid Eesti rahva eest seista siis peaks teist saama tugev valitsus ja seda on näidanud ka rahva küsitlused.Vaat te rahvast ei peta!