"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Läbirääkija: Briti valitsuse ja saadikute vahel käivad Brexiti kõnelused (0)
11. märts 2019
Scanpix

Euroopa Liidu Brexiti pealäbirääkija Michel Barnier ütles esmaspäeval, et läbirääkimised ummikseisu lahendamiseks käivad nüüd Briti peaministri Theresa May ja parlamendisaadikute vahel.

Barnier sõnul käivad kõnelused Londoni valitsuse ja parlamendi vahel, vahendab BNS. Ta lausus seda pärast saabumist Brüsselis asuvasse EL-i peakorterisse, kus ta arutab Brexitit bloki ülejäänud 27 liikmesriigi esindajatega.

Loodeti, et May naaseb esmaspäeval Brüsselisse EL-iga sõlmitud leppele viimast lihvi andma, kuid ühe Euroopa allika sõnul plaan peatati, sest selleks poldud tehtud piisavalt edusamme.

Brexiti tähtaeg läheneb

Kuna Brexiti tähtaeg on juba 29. märtsil, lootis May Brüsselilt signaali, mis aitaks tal Brexiti-leppe oma parlamendist viimasel minutil läbi saada.

Selle asemel vestles ta pühapäeval Euroopa Komisjoni juhi Jean-Claude Junckeriga telefonitsi ning koos lubati kontakti hoida.

“Poliitilise tasandi kohtumisi päevakorras pole, kuid mõlemad pooled hoiavad sel nädalal kõvasti ühendust,” lausus Junckeri pressiesindaja Margaritis Schinas.

“Oleme pühendunud selle leppe ratifitseerimisele enne 29. märtsi. Nüüd on (Briti parlamendi) alamkojal aeg langetada sel nädalal hulk olulisi otsuseid,” lisas ta.

Iiri kaitsemeede ei meeldi

Briti parlamendisaadikud lükkasid jaanuaris leppe tagasi, sest neist paljudele ei meeldinud nn Iiri piiri kaitsemeede, millega üritatakse vältida piiritaristu tekkimist Iirimaa ja Põhja-Iirimaa piirile. Teisipäeval on kavas teine parlamendihääletus.

Iirimaa ja Põhja-Iirimaa piiri täiesti avatuna hoidmise eesmärgil hoiaks kaitsemeede kogu Ühendkuningriigi EL-i  tolliliidus.

Ühe Euroopa allika sõnul ei suutnud May nädalavahetusel oma valitsuse liikmeid veenda ning kõnelused EL-iga ei saanud edasi minna.

Barnier’ sõnul pakkus tema meeskond nii palju kui võimalik. Muu hulgas tehti viimasel minutil Londonile ettepanek, mille alusel saaks ÜK pärast EL-ist lahkumist lahkuda ka tolliliidust. 

Ettepanek aga jättis välja Põhja-Iirimaa, mis ärritas Briti kõnelustemeeskonda. Selle liikmed nimetasid ettepanekut “vanade argumentide korduseks”.

EL on käinud välja ka idee allkirjastada Iiri kaitsemeetme kohta õiguslikult siduv “tõlgendav ühisdokument”.

Selles käidaks välja viisid, kuidas saaks ÜK kaitsemeetme jõushoidmise peatada juhul, kui London palub peatada mõned oma kohustused.

Dokumendi hindamiseks ootavad Briti parlamendisaadikud valitsuse õigusnõuniku Geoffrey Coxi õiguslikku hinnangut.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.