"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Keeleteadlane: vajame kvaliteetset eestikeelset meelelahutust! (9)
14. märts 2019
Scanpix/ Illustreeriv foto

"Digitehnoloogial on oluline roll ka keele säilitamisel," ütles eesti keele dotsent Liina Lindström, kelle sõnul võiks digitehnoloogiat eesti keele arengu huvides rohkem kasutada. "Mida rohkem teeme lõbusaid lehekülgi digitehnoloogia abil eesti keeles, seda parem!"

Keeleteadlase sõnul elame ajajärgul, mil suur osa meie igapäevakeelest sünnib kirjalikult ning võrreldes veel paarikümne aasta taguse ajaga on plahvatuslikult kasvanud nii tekstide hulk kui ka autorite hulk, kes neid tekste toodavad.

“Inglise keele roll on digitehnoloogia ja sotsiaalmeedia kaudu kasvanud,” rääkis Lindström Tartu Ülikooli avalikul emakeelepäeva loengul.
Samas tõdes Lindström, et tehnoloogia areng keelt rikkunud ei ole.

“Digitehnoloogia kasutuselevõtt pole eesti keelt oluliselt muutnud,” lausus Lindström. Samas rõhutab teadlane, et tehnoloogia arengut tuleks väikerahvuste keelte arengu huvides paremini ära kasudada.

“Digitehnoloogial on oluline roll ka keele säilitamisel,” ütles Lindström, kelle sõnul võiks digitehnoloogiat eesti keele arengu huvides rohkem kasutada. “Vajame kvaliteetset eestikeelset meelelahutust!”

Näiteks võiks luua väikerahvastele veebipõhiseid sõnaraamatuid, õppematerjale jt keeletehnoloogilisi vahendeid. “Digitehnoloogia võimaldab ka keeli dokumenteerida ja säilitada,” tõi ta näiteks. “Igapäevased keelekasutusmustrid ja mallid vajavad oluliselt enam uurimist.”

Teismeliste suuremat inglise keele lembust seletab Lindström nö ealiste iseärasustega: “Ilmselt on see seotud teismeea innovaatilisuse ja vastandumisvajadusega.”

Kui teadlane palus oma 16 a tütrel ingliskeelset suhtlusvajadust kirjeldada, sai ta vastuseks: “Me teeme nalja, see on meem!”
“Mida rohkem teeme lõbusaid lehekülgi digitehnoloogia abil eesti keeles, seda parem!” soovitas Lindström.

Kommentaarid (9)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

kolm kohalikku, neli tegelt
15. märts 2019 08:23
Mingit probleemi Eestis keeltega ei ole täpselt nii nagu alati kolm kohalikku suhu ja kogu lugu tegelt neli keelt somm ju kah keel on ju. Neli keelt suhu ja siis kaks veel lisaks ja lisaks ka kolmas tunnelichina tarbeks. Kuid peamine koheselt taastada Tallinna Pedagoogiline Instituut ja emakeele õpetajate väljaõpetamine kindlasti ka matemaatikaõpetajate väljaõpetamine. Seega lugema ja kirjutama lisaks rehkendamine ja ei mingit töllerdamist vaid häälitsust fuck. Eestis tuleb taastada kõrgharidus vaid rahvusvahelisest inimkaubandusest ja indussidele pakkidele neegritele vajalike paberite vorpimisest Euroopa ei piisa jääb lihtlabaselt väheks. Seega keeled suhu täpselt nii nagu alati siinkandis kolm keelt ja neljas lisaks ikka Talina värk.
õpetaja
14. märts 2019 22:21
Vene keele kursus edasijõudnutele. http://pandoraopen.ru/2015-02-08/tajna-evrejskix-slov/ http://pandoraopen.ru/2017-04-28/luchshij-vor-karmannik-sssr-napisal-slovar-feni-razbejte-pont-sozdajte-obstanovku/
kadrina
14. märts 2019 22:15
Emakeele ausammas asub Kadrinas, Lääne-Virumaal (täpsemalt Kadrina Keskkooli kõrval). Monument sündis ajakirjanik Rein Siku eestvedamisel ja annetustest kogutud rahade toel. Aabitsakuke stiliseeritud pead kujutaval rahnul on kiri "SÕNA SEOB". 21. mail 1994 toimus ausamba pidulik avamine, kus avasõna lausus Mikk Mikiver. Ausammas on ühtlasi pühendatud ka kolmele Kadrina saksa rahvusest pastorile. Just Rainer Brockmann, Joachim Gottlieb Schwabe ja Heinrich Stahl panid aluse eesti kirjakeelele. Heinrich Stahl kirjutas esimese eesti keele õpiku "Anführung zu der Estnischen Sprach" ("Juhatus eesti keele juurde", 1637). Nii võib öelda, et ta rajas vana kirjakeele, ühtlustades kõik siis ringi liikuvad käsikirjad. Tema tegevus mõjutas kogu XVII-XVIII sajandi eesti kirjasõna. Joachim Gottlieb Schwabe 18. sajandi lõpus kirjutatud luuletused võivad olla üldse esimesed eestikeelsed luuletused. Rainer Brockmann kirjutas omakorda esimesed eestikeelsed ilmalikud kunstiküpsed luuletused.
volinik
14. märts 2019 22:12
http://epl.delfi.ee/news/eesti/teet-korsten-riik-loi-ida-virumaale-kaega-kui-kaotati-oluline-keelenoue?id=75621735 Jüri Adams on meenutanud, kuidas OSCE rahvusvähemuste volinik Max van der Stoel käis omal ajal pinda nagu mingi ebameeldiv haigus. Lääne eksperte häiris, et kohalikel valimistel nõuti kandidaatidelt keeleoskust. Toonane Eesti valitsus lõi viimaks käega ja see nõue kaotati.
raportöör
14. märts 2019 22:09
Eesti majanduseliit näeb Eesti teise riigikeelena just inglise keelt, kuigi ÜRO on soovitanud vene keelt. http://www.postimees.ee/1710571/uro-eriraportoor-soovitas-ka-vene-keelt-riigikeeleks http://www.ohtuleht.ee/399333 ÜRO soovitus 2010. http://blog.postimees.ee/290907/esileht/siseuudised/286000.php Sama 2007.
ajalugu
14. märts 2019 22:06
Eesti keel on kõrghariduse keel alates aastast 1919. Kuidas eesti keel sai Tallinna linnas ametlikuks töökeeleks Roheline Pealinn 24. aprill 2015 1917. aasta 6. augustil toimunud Tallinna volikogu valimistel võitsid vasakpoolsed. Volikogu esimeheks sai enamlane Jaan Anvelt, aseesimeheks esseer Jakob Ümarik ja linnapeaks enamlane Voldemar Vöölmann. Tuli otsustada 101 liikmelise volikogu töökeel. Vasakpoolsed hääletasid eesti keele, parempoolsed eesotsas Konstantin Pätsiga aga vene keele poolt. Ka Ajutise Valitsuse Eestimaa kubermangu komissar Jaan Poska tsirkulaar sätestas töökeelena vene keele.
no nii
14. märts 2019 22:03
USA tollane esindaja Ida – Euroopa riikides ning raadiojaamade Ameerika Hääl ja Vaba Euroopa endine asedirektor Paul Goble: Kodakondsuse saamiseks peaks Eestis keeleoskuse nõude kaotama „Postimees” 17.09.1993
eestlane
14. märts 2019 21:58
https://uueduudised.ee/uudis/eesti/tanasel-emakeelepaeval-tuleb-olla-tanulik-et-meil-on-alles-oma-keel/
etteütleja
14. märts 2019 21:16
https://www.ohtuleht.ee/951757/galerii-vaata-e-etteutluse-teksti-oiget-kirjapilti-kas-panid-tappi E - etteütlus.