"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Rein Toomla: kahvlisse sattunud Reformierakond ei osanud oodata, et teised parteid tema vastu on (2)
20. märts 2019
Scanpix

Selle põhjuseks on Reformierakonna tehtud vead teiste erakondadega suhtlemisel, rääkis politoloog Rein Toomla. "Ja siis veel kõik need Kaja Kallase ebasõbralikud väljaütlemised Keskerakonna ja Jüri Ratase kohta. Need ei ole olnud meeldivad. Kui Jüri Ratas oleks midagi nii ebameeldivat öelnud Kaja Kallase kohta, küllap siis oleks väidetud, et Ratas on üks igavene mats. Aga nüüd? Tuleb välja, et daam pole härrasmehega käitunud sugugi kõige paremini."

Reformierakond on sattunud enda jaoks pisut ettearvamatusse olukorda, sest pärast suurt valimisvõitu oldi kindlad, et nüüd tulebki valitsus, mida juhib Reformierakond, selgitas Toomla. “Aga esimest korda peale 1995. aastat on tekkinud olukord, kus on võimalik alternatiivne koalitsioon, kus polegi Reformierakonda.”

Nn valitsuserakonda pole enam olemas

“Me teame, et kogu aeg oli olnud Edgar Savisaar selleks peamiseks põhjuseks, miks Keskerakond ei saanud oma valitsust teha. Ükski erakond ei tahtnud Keskerakonnaga tegemist teha. Iseasi, kas sel üldse mingit alust oli. Aga nii oli see peaaegu 20 aastat. 2016. aastal rabeles Keskerakond sellest ummikust välja ja sai kohe ka endale peaministri koha. Nüüd ja loodetavasti ka tulevikus saab rääkida juba alternatiivsest koalitsioonist. Ei ole enam ühte kindlat erakonda, kes pidi alati valitsuses olema.”

Toomla tõdes, et Reformierakond on sattunud kahvlisse ega arvestanud sellega, et tema suhtes valitseb teistel erakondadel üsna tugev vastuseis. See tuli üllatuseks ka poliitikavaatlejatelegi. “Arvati, et parim lahendus oleks reformi ja Keskerakonna koalitsioon. See oleks ilmselt kõige kindlamini kestev kooslus, mis enne uusi valimisi ei laguneks, nagu seda võivad teha kõik teised praegu võimalikud kombinatsioonid.”

Head suhted teiste erakondade rikkus Reform ise ära, seletas Toomla. “Kõigepealt loobumine liidust Isamaa ja sotsiaaldemokraatidega, siis Keskerakonnale ettepaneku tegemine. Aga mida Keskerakonnale pakuti? Ilmselt ei midagi, mis neid oleks rahuldanud. Ja siis veel kõik need Kaja Kallase ebasõbralikud väljaütlemised Keskerakonna ja Jüri Ratase kohta. Need ei ole olnud meeldivad. Kui Jüri Ratas oleks midagi nii ebameeldivat öelnud Kaja Kallase kohta, küllap siis oleks väidetud, et Ratas on üks igavene mats. Aga nüüd? Tuleb välja, et daam pole härrasmehega käitunud sugugi kõige paremini. Seda võidakse veel aastaste pärastki meelde tuletada.”

Kui nüüd veel Reformierakond tahaks Keskerakonnaga valitsust teha, siis peavad nad tegema ikka juba väga suuri järeleandmisi, sõnas Toomla ja lisas, et see võib Reformierakonnale maksta ka peaministrikoha.

Ebaleva vähemusvalitsuse peaminister

Toomla sõnul võib Kaja Kallasest riigikogu toel saada ikkagi peaminister. “Tarvitseb mõnedel Isamaa ja Keskerakonna mässulistel mitte poolt hääletada, kasvõi jääda erapooletuks ja ongi Kaja peaminister. Ebaleva vähemusvalitsuse peaminister. Tõenäoliselt 44 kindla häälega vähemusvalitsus. Eks Reformierakonna praeguse tegevuse eesmärk ongi saada Keskerakonnast, Isamaast ja mine tea, ehk ka EKREst kokku kaheksa–üheksa neid toetavat häält, kes jääksid hääletusel lihtsalt erapooletuks,” rääkis ta.

“Me näeme, et Reformierakond on käivitanud uue valimiskampaania oma valitsuse moodustamiseks,” lisas Toomla.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Priit
22. märts 2019 18:46
Ma arvan, et uusi valimisi pole vaja. niikuinii tulevad eurovalimised, kes tahab elagu end seal välja. Rahvas ootab tegelikult juba ammu, et valitsus oleks koos ja kogu see kampaania ja mustamine nii ühelt kui teiselt poolt ükskord lõpeb. Seejuures pole ka vähem oluline see, et EKRE saab valitsusristsed. Tähtis on mitte teha samu vigu nagu mujal Euroopas või ka varem Savisaarega, et ainuke kriteerium oli valida kedagi muud ja kogu aeg olid võimul samad näod, mis soodustas ka korruptsiooni ja seaduste ostmisi. Ka läänes on hirmutamise abil loodud mitmeid erakondi, kellega ei tohi justkui valitsust teha. Saksamaal on koguni kaks sellist erakonda. Sisuliselt on see kaugenemine demokraatiast ehk teatud maailmavaatega erakonnad oleksid justkui keelatud. Pole vaja meil seda teed minna. See hirmujuttude antoloogia mida praegu räägitakse loodava koalitsiooni vastu, oleks sealt pool ka tõsi ... Anname neile võimaluse näidata, kuidas nad riiki valitsevad ja hinnangu õige koht oleks pärast seda, mitte avantsina ette nagu praegu osad tahavad teha
Vello
20. märts 2019 14:05
Tegelikult tasuks nüüd leida võimalus katsetada ka viimaks erakordsete valimistega. Ei tea kas neid taasisesesvumisjärgselt üldse veel korraldatud ongi. Kuid see oleks hetkel vast kõige õiglasem lahendus eelkõige paljuräägitud valijate huve silmas pidades, kuna tundub, kui vaadata kasvõi erinevate viimase aja küsitluste tulemusi, et äsjastel valimistel suurem osa neist häält andes kogu teemat enda jaoks ilmselt üldse sügavuti läbi ei mõelnudki, nagu sedagi kes pärast valimisi üldse riiki juhtima hakkavad või ei hakka või kuidas see teda lõpuks ennast mõjutada võiks. Nüüd aga paistavad kõik viimaks ärganud olevat, kuigi on raskustes arusaamisega, et see mida nad vahepeal nägid ja valimisteks pidasid ei olnudki siiski mitte uni vaid midagi täiesti reeaalselt aset leidnut. Andkem siis neile uus võimalus oma viga parandada, sest seekord paistab selliseid küll otsustava häälteenamuse jagu kokku saavat, kui mitte rohkemgi!