Selle põhjuseks on Reformierakonna tehtud vead teiste erakondadega suhtlemisel, rääkis politoloog Rein Toomla. "Ja siis veel kõik need Kaja Kallase ebasõbralikud väljaütlemised Keskerakonna ja Jüri Ratase kohta. Need ei ole olnud meeldivad. Kui Jüri Ratas oleks midagi nii ebameeldivat öelnud Kaja Kallase kohta, küllap siis oleks väidetud, et Ratas on üks igavene mats. Aga nüüd? Tuleb välja, et daam pole härrasmehega käitunud sugugi kõige paremini."
Reformierakond on sattunud enda jaoks pisut ettearvamatusse olukorda, sest pärast suurt valimisvõitu oldi kindlad, et nüüd tulebki valitsus, mida juhib Reformierakond, selgitas Toomla. “Aga esimest korda peale 1995. aastat on tekkinud olukord, kus on võimalik alternatiivne koalitsioon, kus polegi Reformierakonda.”
Nn valitsuserakonda pole enam olemas
“Me teame, et kogu aeg oli olnud Edgar Savisaar selleks peamiseks põhjuseks, miks Keskerakond ei saanud oma valitsust teha. Ükski erakond ei tahtnud Keskerakonnaga tegemist teha. Iseasi, kas sel üldse mingit alust oli. Aga nii oli see peaaegu 20 aastat. 2016. aastal rabeles Keskerakond sellest ummikust välja ja sai kohe ka endale peaministri koha. Nüüd ja loodetavasti ka tulevikus saab rääkida juba alternatiivsest koalitsioonist. Ei ole enam ühte kindlat erakonda, kes pidi alati valitsuses olema.”
Toomla tõdes, et Reformierakond on sattunud kahvlisse ega arvestanud sellega, et tema suhtes valitseb teistel erakondadel üsna tugev vastuseis. See tuli üllatuseks ka poliitikavaatlejatelegi. “Arvati, et parim lahendus oleks reformi ja Keskerakonna koalitsioon. See oleks ilmselt kõige kindlamini kestev kooslus, mis enne uusi valimisi ei laguneks, nagu seda võivad teha kõik teised praegu võimalikud kombinatsioonid.”
Head suhted teiste erakondade rikkus Reform ise ära, seletas Toomla. “Kõigepealt loobumine liidust Isamaa ja sotsiaaldemokraatidega, siis Keskerakonnale ettepaneku tegemine. Aga mida Keskerakonnale pakuti? Ilmselt ei midagi, mis neid oleks rahuldanud. Ja siis veel kõik need Kaja Kallase ebasõbralikud väljaütlemised Keskerakonna ja Jüri Ratase kohta. Need ei ole olnud meeldivad. Kui Jüri Ratas oleks midagi nii ebameeldivat öelnud Kaja Kallase kohta, küllap siis oleks väidetud, et Ratas on üks igavene mats. Aga nüüd? Tuleb välja, et daam pole härrasmehega käitunud sugugi kõige paremini. Seda võidakse veel aastaste pärastki meelde tuletada.”
Kui nüüd veel Reformierakond tahaks Keskerakonnaga valitsust teha, siis peavad nad tegema ikka juba väga suuri järeleandmisi, sõnas Toomla ja lisas, et see võib Reformierakonnale maksta ka peaministrikoha.
Ebaleva vähemusvalitsuse peaminister
Toomla sõnul võib Kaja Kallasest riigikogu toel saada ikkagi peaminister. “Tarvitseb mõnedel Isamaa ja Keskerakonna mässulistel mitte poolt hääletada, kasvõi jääda erapooletuks ja ongi Kaja peaminister. Ebaleva vähemusvalitsuse peaminister. Tõenäoliselt 44 kindla häälega vähemusvalitsus. Eks Reformierakonna praeguse tegevuse eesmärk ongi saada Keskerakonnast, Isamaast ja mine tea, ehk ka EKREst kokku kaheksa–üheksa neid toetavat häält, kes jääksid hääletusel lihtsalt erapooletuks,” rääkis ta.
“Me näeme, et Reformierakond on käivitanud uue valimiskampaania oma valitsuse moodustamiseks,” lisas Toomla.
Priit
22. märts 2019 18:46