"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ka Eesti Seksuaaltervise Liit ootab Helmelt vabandust (1)
21. märts 2019
Scanpix

Eesti Seksuaaltervise Liit toetab täielikult Eesti Naistearstide Seltsi avalikku pöördumist seksuaal- ja reproduktiivtervise ning -õiguste kaitseks ja arstide liidu nõuet, et meedikuid ametivande rikkumises süüdistanud Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimees Martin Helme vabandaks.

Eesti Seksuaaltervise Liidu pöördumine on ajendatud murest riigikokku valitud parteide esindajate mitmete seisukohavõttude pärast, mis võivad üksikisiku tasandil reaalsuseks saades osutuda tervistkahjustavaks ja inimväärikust riivavaks.

“On äärmiselt kahetsusväärne ja taunitav, et võimule saanud poliitikud, kellel puudub kokkupuude Eesti inimeste kõige isiklikemate probleemidega sellisel tasemel, nagu see on arstidel, ründavad meedia vahendusel oma tööle pühendunud spetsialiste ning seeläbi ka abivajajaid. Ideoloogilistel ajenditel rünnakud Eesti haritlaskonna suunas on murettekitav trend, mis peaks kuuluma jäädavalt ajalukku,” seisab liidu pöördumises.

Eesti Seksuaaltervise Liidu loomise esmaseks ajendiks 25 aastat tagasi oli mure kõrge abortide taseme, patsientide väärikust mitteaustava meditsiinisüsteemi ning pereplaneerimismeetodite vähese kasutuse ja kättesaadavuse pärast. Liidu asutajaliikmete hulgas oli palju naistearste.

Eesti edulugu seksuaal- ja reproduktiivtervise edendamisel on korduvalt toodud positiivseks näiteks autoriteetsete rahvusvaheliste organisatsioonide poolt. Eesti koolides 1996. aastast alates juurutatud seksuaalharidus on osutunud äärmiselt kulutõhusaks, hoides aastate jooksul kokku nimetamisväärse hulga kõigi ühist rahalist ressurssi, märkis Eesti Seksuaaltervise Liit.

“Ootame uuelt valitsuselt kogu valdkonna – väärtustel põhinev eakohane seksuaalharidus, sobilikud nõustamisteenused kõige erinevamatele sihtrühmadele, integreeritud abi vägivallaohvritele, meestele suunatud terviseteenused, viljatuse preventsioon ja abi viljatutele paaridele, rasedatele osutatavad terviseteenused – jätkuvat toetust. Eesmärgiga, et saavutatud edu püsiks ja jõuaks igaüheni, sõltumata tema haridusest, elukohast, seksuaalsest suundumusest, nahavärvist, usulisest kuulumisest või sissetulekust.

Hetkel kehtivale soopōhisele hinnakirjale, mille alusel naised tasuvad suure osa abordi maksumusest, puudub meie solidaarsusel pōhineva ravikindlustuse valguses õigustus. Riskeeriv seksuaalkäitumine on seotud sotsiaalmajandusliku olukorraga ja tegeleda tuleb soovimatu raseduse põhjustega. Erinevad välditavad terviseprobleemid nii Eestis kui kogu maailmas on tingitud eeskätt vaesusest ja madalast haridustasemest ning sõltuvusainete tarbimisest – vaesuse vähendamine peaks olema meie valitsuse üks prioriteete,” seisab liidu pöördumises.

Seksuaaltervise liit leiab, et Eestit valitsema valitud inimeste edasised sammud seksuaal- ja reproduktiivtervise vallas peavad jätkuvalt olema tõenduspõhised, jätkuvalt peavad olema rahastatud vastavad teadusuuringud ning seksuaalharidus. Pereplaneerimisteenuse toetamisel tuleb lähtuda Maailma Terviseorganisatsiooni poolt sellele terminile antud sisust: “Pereplaneerimine võimaldab üksikisikutel ja paaridel saada soovitud arv lapsi ning planeerida nende sündimise aeg vastavalt oma eelistusele. Selle saavutamise aluseks on rasestumisvastaste vahendite hea kättesaadavus ning võimalus saada ravi viljatuse korral.”

“Soovime, et uus Eesti valitsus võtaks seksuaal- ja reproduktiivtervise rahastamisel aluseks Maailma Terviseorganisatsiooni vastava tegevuskava aastateks 2020-2030,” märkis liit.

Eesti Seksuaaltervise Liit koondab naistearste, ämmaemandaid, haridus- ja noorsootöötajaid, meestearste, psühholooge, sotsiaaltöötajaid, inimesi väga mitmesugustelt elualadelt, kes oma igapäevatöös puutuvad kokku igas vanuses inimeste seksuaaltervise teemadega kõige laiemas tähenduses. Eesti Seksuaaltervise Liidu prioriteedid on olnud noortele suunatud seksuaaltervise teenuste ja hariduse arendamine, meedikute ja õpetajate koolitamine; valdav enamus noorte nõustamisega seotud spetsialiste noorte nõustamiskeskustes on organisatsiooni liikmed.

Eesti Seksuaaltervise Liit on Rahvusvahelise Pereplaneerimise Föderatsiooni Liige.

 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

stiilinäitaja
21. märts 2019 18:23
https://kroonika.delfi.ee/news/kurioosum/jaapani-tanavatel-kummardatakse-fallost?id=18628138