"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kolmveerandsajandi vanune tantsuansambel vallutab Vabalava (0)
21. märts 2019
Tantsuanambel Sõprus

23. märtsil tähistab tantsuansambel Sõprus Tallinnas Vabalaval tantsuõpetaja Kätrin Järvise juubelit kontserdiga "Kokkutantsupolkast Õrna haardeni".

72aastane tantsuansambel Sõprus on jõudnud juubelitantsupeo “Minu arm” lävele. Peole pürib ansamblist 10 tantsurühma, millest nelja täiskasvanute rühma juhendab Kätrin Järvis. Samas on Kätrin Järvis tantsupeol ka S1 segarühmade liigijuhi assistent. Tema juhendada on ka lasterühmad Harkujärve Põhikoolis ning Pirita Majandusgümnaasiumis. 

Järvis ja tantsuansambel Sõprus

Järvis on Sõpruses tantsija olnud üle 35 aasta. Omal ajal viis ansambel kokku tema ema ja isa. Nende tähtsaimaks tantsuõpetajaks on olnud ansambli looja ja tänane rahvatantsumentor Ilma Adamson. Tantsuansambli laiapõhjaline tantsijate ettevalmistuse treeningkava ja mitmekesine lavarepertuaar on andnud Järvisele tugeva baasi tänaseks tantsuloominguks. Tema tantsuaastatesse mahub kümneid ja kümneid rahvusvahelisi festivale, kontsertreise ning etendusi nii Eestis kui laias maailmas. 

2007. a lõpetas Järvis Rahvakultuuri Keskuse Rahvatantsujuhtide kooli. Tema esimeseks autoritantsuks sai sel ajal loodud “Kokkutantsu polka”. Kolmeteistküme õpetaja-aasta jooksul on Järvis loonud üle 60 lavatantsu, millest tosin on uusloominguliste rahvatantsude konkurssidel tunistatud preemia vääriliseks. 

Tantsujuhi looming on eripalgeline, alates rahulikest ja romantilistest lugudest kuni mehiste meestetantsudeni. Eriti on Järvist paelunud ja inspireerinud setu muusika, mille ainetel on ta loonud väljapaistvaid tantsulugusid. On mitmeid tantse, kus lusti ja efekti saavutamiseks, aga ka tantsijaile põnevuse tekitamiseks, on kasutatud erinevaid rekvisiite – rätikuid, kulpe, kaabusid, vihtasid jms. 

Tants on lugu

Järvise tantsud on kui koreograafilised jutustused. Seetõttu on neist saanud tantsijate poolt armastatud esinemisnumbrid maakondlikel tantsupidudel. Kolm Järvise tantsudest tulid ettekandele viimasel Gaudeaumuse festivalil. 

946. aastal ühest rühmast alguse saanud tantsuansambel Sõprus on tänaseks kasvanud 160 tantsijani. Tantsuansambli kümmet rühma (laste-, noorte-, nais- ja segarühmi) juhendavad õpetajad Kätrin Järvis, Agne Kurrikoffi-Hermann ja Lauri Sepp. 

Isemajandamise alusel tegutseva ansambli eripäraks on pikaaegsed traditsioonid, sügav tantsulembus ja suutlikkus esitada maailma rahvaste eripalgelisi tantse. 

Ansambli juhendajatena on eri aegadel tegutsenud ka tantsutaat Ullo Toomi ning tantsupidude pealavastaja Heino Aassalu. Mitmetest ansambli tantsijatest on saanud tänaseks edukalt tegutsevate tantsurühmade juhendajad. 

Paljude ansambli tantsijate tantsustaaž on 20-30 aastat. Aktiivne liikumine aitab osalejatel püsida heas füüsilises vormis. Lavatants on kindlasti suurem pingutus kui rahvasport.

Eelseisev kontsert “Kokkutantsupolkast Õrna haardeni” on ülevaade Järvise loomingust. 

 

Kätrin Järvise auhinnatud looming: 

Öised orjad Meestetantsude konkurss Rakveres 2009 I koht 

Tulõq, aga tulõq Naistetantsude konkurss Jõgeval 2010 II preemia 

Lätsi aga kõrtsi rõõmuga ERRS uute tantsude konkurss 2010 II preemia 

Tantsule karmoškaga ERRS uute tantsude konkurss 2010 III preemia 

Kreisi reilender ERRS uute tantsude konkurss 2012 I preemia 

Õrn haare Pärimuse päitsed Põlvas 2013 publiku preemia 

Vaeslapse laul Pärimuse päitsed Põlvas 2013 III-IV koht 

Leemekulbiliigutajad Naistetantsude konkurss Jõgeval 2014 I preemia 

Lätsi sanna ERRS uute tantsude konkurss 2016 I preemia 

Tantsulugu rättidega ERRS uute tantsude konkurss 2017 segarühmade I koht 

Haanja miis ERRS uute tantsude konkurss 2017 meestetantsude eripremia

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.