"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VAATA FOTOSID: Vabaduse väljakul toimus meeleavaldus autoriõiguste direktiivi vastu (1)
23. märts 2019
Ilja Matusihis

Üle-euroopalise protestiaktsiooni #SaveYourInternet raames toimus meeleavaldus ka Tallinnas Vabaduse Väljakul inimestele, kes toetavad vaba ja kõigi osalusele avatud Internetti ning on masintsensuuri vastu.

Vaata galeriid (27)

26. märtsil hääletab Euroopa Parlament autoriõiguse direktiivi, mille eesmärgiks on nüüdisaegne autoriõiguse reform. Probleem on autorile väärilise tasu tagamine ajal, kus looming levib tänu Internetile vabalt üle maailma.

Vastuoluline direktiiv püüab leida tasakaalu veebiplatvormide, kasutajate ja sisuloojate vahel, kuid piirab selle asemel sisuloojate võimalusi sundides platvorme kasutusele võtma üleslaadimiste automaatse filtreerimise, teatavad meeleavaldajad.

See on Internetis seni valitsenud platvormide piiratud vastutuse põhimõttest loobumine ja direktiivi vastuvõtmine tähendaks selle meile igapäevaselt tuntud Interneti lõppu, kus igaüks saab suhelda, luua või innoveerida eelnevalt luba küsimata tsensorilt ega olema sunnitud liidestuma üle-Euroopalise tsensuurimasinate võrgustikuga.

Meeleavaldusel võtavad sõna vaba ning avatud Interneti eestkõnelejad kodanikuühiskonnast, lühidalt saavad oma tulevikuplaane tutvustada ka
poliitikud, kelle harimiseks see meeleavaldus mõeldud on.

Teiste seas:

Eva Lepik – Wikimedia Eesti juhatuse esimees
Märt Põder – Internet Society Estonia / Netikogukond
Ivo Kruusamägi – Wikimedia Eesti
Henri Holtsmeier – kodanikuaktivist

Rahvaalgatuse veebis on kuni 26. maini, mil toimuvad Euroopa Parlamendi valimised, allkirjastamisele avatud petitsioon, kus seisab “Nõuame vaba Interneti ja netikasutajate õiguste selget seaduslikku määratlemist, et sellised asjad enam kunagi ei korduks ja Eesti võiks tulevikus taas nautida põhjendatult infovabaduse ülemaailmse eestkõneleja mainet.”

Direktiivi vastane rahvusvaheline petitsioon “Stop the censorship-machinery! Save the Internet!” on kogunud change.org saidil üle 5 miljoni allkirja ning on kõige suurema toetajate arvuga pöördumine Euroopa Liidu poolt viimaste aastate jooksul.

Meeleavaldusega nõutakse, et koopiaõiguse direktiivi ei võetaks vastu praegusel kujul. Kui ekspertide hinnangul sõnavabadust piiravaid
artikleid 11 ja 13 välja hääletada ei õnnestu, tuleks parlamendil direktiiv tagasi lükata.

Meeleavaldust korraldasid Wikimedia Eesti – meie kõigi ühine teadmuspank ja seda edendav mittetulundusühing – ja MTÜ Internet Society Estonia – kohalik netikogukond.

 

 
Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Valinfo
24. märts 2019 12:20
Vastupidi- see ju mõjutab kõiki kes ÜHE neist tingimustest t'idab- nt on vanem kui 3a (olenemata kasutajate arvust või sissetulekust). Igapool levitatakse valeinfot selle kohta. Kus se kopeerite seda, et igalpool valesit on?