"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Botaanikaaia palmid saavad valgema kodu (0)
25. märts 2019
Svetlana Aleksejeva

Linnal on kavas uuendada botaanikaaia palmimaja ning ehitada uus hoone, kus leiavad koha herbaarium, raamatukogu, teadurite tööruumid, laboratoorium ja kasvuhooned nii taimede ettekasvatamiseks kui ka katsete tegemiseks.

Paari aasta pärast tähistab Tallinna botaanikaaed oma 60. sünnipäeva ja selle eel on alanud seal ulatuslikud uuendused, et ajaga kaasas käia. Tänavu algab projekteerimine, et järgmise aasta kevadel saaks põhjalikult uuendada paarkümmend aastat vana palmimaja. “Palmimaja kordategemist on juba mõnda aega oodatud, nüüd võetakse väsimusmärke ilmutava hoone kapitaalremont ette,” ütles abilinnapea Züleyxa Izmailova. “Hoonestuse korrastamine on siiski vaid üks osa botaanikaaia laiemast nüüdisajastamisest, mille tulemusena vastab see paremini külastajate ootustele ja vajadustele.”

Botaanikaaia palmimaja on arhitektide Künnapu ja Padriku kavandatud ning kandideeris omal ajal aasta parimaks klaas- ja betoonehitiseks. Maja avati 1999. aastal. Praeguseks on aga betooni sees juba praod ning metall roostetab. Palmimaja ei pea enam vett ega sooja, kuid konstruktsioon on siiski tugev ja seal liikuvatele inimestele ohtu pole.

Botaanikaaia direktor Urve Sinijärv avaldas heameelt, et Tallinna eelarves on botaanikaaia uuendamiseks ette nähtud päris suured summad. “See näitab, et linn hoolib väga sellest väikesest imest, mida meie asutus ju endast kujutab,” lausus ta. “Palmimaja rekonstrueerimiseks on tänavu planeeritud miljon eurot.”

Uuendustööde käigus vahetatakse välja ja nüüdisajastatakse klaaskonstruktsioon keskmisel osal, kus kasvavad palmid. Palmimaja arhitektuurne ilme jääb endiseks, küll aga muutub keskmise klaastorni osa konstruktsioon selliselt, et palmisaal hakkab saama veelgi rohkem valgust. “Ka konverentsisaal uuendatakse nii, et meie külalistel oleks paremad tingimused eri sündmuste läbiviimiseks,” mainis Sinijärv. “Ehituse lõppedes uuendame ka palmimaja taimede väljapanekut.”

Juba on käimas palmimaja projekteerimine ja selle järel viiakse läbi ehitushange. Ehitamine algab järgmise aasta suvel. “Seda peabki tegema soojal ajal, et palmimaja taimed ei saaks kahjustada,” selgitas direktor. “Järgmise aasta sügiseks saab remont valmis. Parajasti tegeleme intensiivselt projekteerimisega.”

Botaanikaaia teine oluline muutus on täiesti uue haldushoone ehitamine. See kerkib teletorni taha. Sinijärve kinnitusel leiavad seal lisaks haldus- ja tehnikaosakonna töö- ja laoruumidele koha herbaarium, raamatukogu ja teadurite tööruumid, aga ka laboratoorium ja kasvuhooned taimede ettekasvatamiseks ning  katsete tegemiseks. Eelarves on sel aastal selleks ette nähtud 1,5 miljonit eurot.

“Praegu me rendime haldusosakonna tarbeks oma naabrite, perekond Pätsi lauta,” rääkis Sinijärv. “Kuna rendileping hakkab lõppema, on meil hädavajadus sealt välja kolida. Uue hoone valmimine aitab seda teha. Kui saame ka herbaariumi ja raamatukogu uude hoonesse kolida, siis kohandame peamaja moodsaks külastuskeskuseks. Sinna tuleb piletimüük, kohvik, õppeklassid lastele – lühidalt öeldes koht, kus saab eri sündmusi korraldada. Plaanis on ka pood, kust saab osta taimi ja seemneid, botaanikaga seotud meeneid ja muud. Aga enne peab uus maja valmis olema, sellepärast saab neid uuendusi tegema hakata paari aasta pärast, mitte varem.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.