"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Rootsi minister: Swedbanki käitumine paneb nördima (0)
28. märts 2019
Scanpix/ Illustreeriv pilt

"Nad oleksid pidanud ametivõimudega koostööd tegema ja selle asemel on nad teinud täpselt vastupidist ning see on täiesti lubamatu," sõnas Rootsi finantsturgude minister Per Bolund. "See seab ohtu usalduse nii Swedbanki kui kogu finantssüsteemi vastu – ühe Rootsi mainega."

Rootsi finantsturgude minister Per Bolund ütles Rootsi meediale antud intervjuudes, et talle tekitab nördimust see, kui halvasti Swedbank rahapesukahtlustusega toime on tulnud, vahendas BNS.

“Mind paneb nördima, kui halvasti Swedbank seda asja käsitlenud on,” ütles Bolund intervjuus telekanalile TV4, edastas Reuters.

Varem antud intervjuus majanduslehele Dagens Industri kuuluvale telekanalile DiTV ütles Bolund, et tema hinnangul ei piisa Swedbanki neljapäevasest otsusest panga tegevjuht Brigitte Bonnesen ametist vabastada.

“Nad oleksid pidanud ametivõimudega koostööd tegema ja selle asemel on nad teinud täpselt vastupidist ning see on täiesti lubamatu. See seab ohtu usalduse nii Swedbanki kui kogu finantssüsteemi vastu – ühe Rootsi mainega,” lisas ta.

Rootsi Swedbanki nõukogu vallandas firma presidendi ja tegevjuhi Birgitte Bonneseni ja määras ajutiseks juhiks praeguse finantsjuhi Anders Karlssoni.

“Viimaste päevade arengud on toonud pangale tohutult survet. Seega otsustas nõukogu vabastada Birgitte Bonneseni tema ametist,” ütles nõukogu esimees Lars Idermark.

Tegevjuhi rolli võtab ajutiselt üle praegune finantsjuht Anders Karlsson.

Rootsis otsiti kolmapäeval läbi Swedbanki kontorid osana uurimisest, mis puudutab panga seotust suuremahulise rahapesuga Baltimaades.

Rootsi majanduskuritegude amet EBM teatas, et reidi läbiviimist taotles peaprokurör Thomas Langrot, kes uurib, kas panga 15 suurimat aktsionäri said ebaseaduslikku siseteavet panga võimaliku seotuse kohta rahapesuga enne, kui seda kajastati Rootsi meedias.

Ringhääling SVT kajastas veebruaris, et Swedbanki ja Taani panga Danske Bank Eesti filiaali kontode vahel liikus vähemalt 40 miljardit Rootsi krooni ehk umbes 3,8 miljardit eurot kahtlast raha.

SVT uuriva ajakirjanduse saates Uppdrag Grasning teatati varem kolmapäeval, et Swedbank on eksitanud Ühendriikide uurijaid nõndanimetatud Panama paberite uurimisega seoses.

Swedbank olevat New Yorgi finantsjärelevalvele öelnud, et pangal ei ole alust kahtlustada rahapesu, kuigi pank ajas Balti riikides asju enam kui saja ettevõttega, mis olid seotud Panama adokaadibürooga Mossack Fonseca.

Mossack Fonsecast lekkinud umbes 11,5 miljonist dokumendist selgub, kuidas maailma poliitikud, ärimehed, kurjategijad ja tuntud avaliku elu tegelased on kasutanud maksuparadiisideks liigitatud riike.

SVT andmeil sai USA presidendi Donald Trumpi vangi mõistetud endine kampaaniajuht Paul Manafort miljon Rootsi krooni Swedbanki kaudu. Rahad olid pärit Ukraina ekspresidendile Viktor Janukovõtšile lähedasest ettevõttest Vega Holding.Baltic News Service

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.