"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Politoloog: mida pakub devushka Kaljulaid Putinile, et ta kohtumisega nõustub? (2)
03. aprill 2019
Scanpix

"Tundub, et meie presidendile on antud missioon, mis toob ta suurde poliitikasse," kommenteeris politoloog Rein Ruutsoo president Kersti Kaljulaidi soovi kohtuda Venemaa presidendi Vladimir Putiniga. Putiniga kohtumiseks peab talle midagi pakkuma või sõlmima mingi kokkuleppe, mille valmistamine nõuab mitu aastat diplomaatilist tööd, arvas Ruutsoo. "Hetkel on Kaljulaid Putini silmis devushka, sest naised on seal riigis tühi koht, kes tõsist poliitikat ei tee."

“See on nagu välk selgest taevast nii meile kui ka Putinile, kuna Eestil Venemaaga suhted puuduvad ja kui ei puudu, siis on need vaenulikud. Küsimus on selles, mis on selle taga. Tavasituatsioonis poleks lootustki, et ta kedagi vastu võtaks,” rääkis politoloog Rein Ruutsoo.

Kaljulaid käib Lennart Meri jälgedes?

“Tundub, et meie presidendile on antud missioon, mis toob ta suurde poliitikasse,” tõdes Ruutsoo.

Kaljulaid on oma ametikohustusi täites reisinud palju ringi, kohtudes mitmete tähtsate inimestega ning võitnud nende usaldust. Näiteks külastas ta hiljuti Ameerikat, kohtudes seal esindajatekoja spiikriga. “Tema sõit ei ole lihtsalt sõit, vaid ta on oma missiooniga. Tegelikult me ei tea, kellega ta Ameerikas veel võis kohtuda,” märkis Ruutsoo.

Kaljulaid peab presidendina lisaks muudele kohustustele looma ka kokkuleppeid ning leidma lahendusi, mis kaitseks Eesti riiki kõige rohkem. “Üks variant on sõjaline kaitse, teine on parandada suhteid,” uskus Ruutsoo, et Eesti saatkonna avamine Moskvas on vaid ettekääne suuremaks poliitikaks.

Putiniga kohtumiseks peab talle midagi pakkuma või sõlmima mingi kokkuleppe, mille valmistamine nõuab mitu aastat diplomaatilist tööd. “Putin alla selle ei võta jutulegi mitte, võibolla alles siis, kui riik on näiteks NATO väed välja saatnud,” kinnitas Ruutsoo, et kohtumise toimumise taga peab olema tõsine kombinatsioon või tingimus.

Kohtumisega nõustumine on suure tähendusega iseenesest

Täna hommikul, kui Kremli poolt polnud kinnitust tulnud, arvas Ruutsoo, et kohtumist siiski ei toimu. “See kohtumine oleks kahjulik nii Eestile kui ka Putinile. Lõpuks sõltub ikkagi sellest, mis on selle kutse taga ehk mis teeb selle kohtumise sidusaks.” Juhul kui Putin võtab vastu Kaljulaidi kutse, näitab see seda, et teda aktsepteeritakse kui tõsist poliitilist partnerit.

“Hetkel on Kaljulaid Putini silmis devushka (tütarlaps), sest naised on seal riigis tühi koht, kes tõsist poliitikat ei tee,” nentis Ruutsoo. “Üldiselt välisvisiitidel hinnatakse Kaljulaidi väga kõrgelt – ta on väga mõistuspärane, ratsionaalne ja liigsete emotsioonideta.”

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Vello
3. apr. 2019 20:02
Ega president meil erineval Venemaast tee tegelikult üldse mingit poliitikat olgu ta siis devushka või dedushka, vahet pole!
koordineerija
3. apr. 2019 21:35
Eestis võivad teha välispoliitikat nii välisministeerium, riigikogu kui ka president.