"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
PRIIMÄGI MÕTTEPÄEVIK: Sõda või rahu (5)
08. aprill 2019
Scanpix

Maksiim, et pärast kaklust rusikatega ei vehita, seekord ei kehti. Valimised on läbi, aga valimisvõitlus kestab. Võideldakse EKRE vastu ja selle eest, et too erakond ei pääseks valitsusse. Kes võitleb? No lausa kõik – võimust ilma jäävad erakonnad, ajakirjandus, isetekkelised või tekitatud rahvarühmad, feministid ja homod, näitlejad ja luuletajad, tänavale meelt avaldama tulnud inimesed (keda on küll sada korda vähem kui EKRE korraldatud tõrvikurongkäigu osalisi).

Mis toimub? Sellest rääkisime ülikoolis viimatises rakendusliku kultuuriteooria loenguski.

Teoreetiliselt on asi selge. Inimene saab tegelikkusest aru siis, kui tema pähe tekib mingi mudel. Meie teadvus pidevalt mudeldab maailma. Pea on mudeleid täis. Haritud inimene on see, kes oskab ühest asjast mõtelda mitut moodi, harimatu seevastu on umbmeelne, tal on peas ainult üks variant. Aga see, kes võib ühe ja sama asja eri mudelite vahel valida, märkab: mudelid selle poolest erinevadki, et nad tegelikult mudeldavad eri asju. Kes püramiidi maast vaatab, sellele paistab kolmnurk, kes ülalt õhust, sellele ruut, mingi nurga alt tekib romboid. See on teooria: näiliselt ühe ja sama asja mudel kujuneb eri vaatajate peas hoopis eri asjade mudeliks.

Rakenduslikku kinnitust leidis see tõdemus EKRE esimehe Mart Helme intervjuus “Esimesele stuudiole”, mida vaatasin just hommikul enne loengut. Seal aetud jutust tuli selgesti välja, et meil ei ole mitte üks EKRE, vaid õige mitu. Üks EKRE tahab minna valitsusse, teisi EKRE-sid ei taheta sinna lasta. Ja kelle vastu võitleb Helme EKRE? – Ta võitleb kõikide teiste EKRE-de vastu, mis on mudelina erinevates peades.

EKRE vastased on hämmastavalt umbmeelsed. Hambad ristis, tahavad nad vägisi peale suruda oma mudelit, seda ainukest, mis neil peas on. Äärmuslikus vormis nimetatakse säärast meelsust fanatismiks. Haritud inimene vaatab EKRE-vastase fanatismi teket murelikult, lohutades end arusaamaga, et meie ühiskonnas puudub praegu emotsionaalne ja finantsiline potentsiaal teostada mingit värvilist revolutsiooni. Finantsi võiks ju tulla kasvõi piiri tagant, aga rahvas on loid, käärivad ainult õhukesed ühiskonnakihid.

Sõna saab teoks muutuda kahel kujul: kas seadusena – rahu ajal – või käsuna – sõja ajal, kui seadused ei kehti. (Ehk ka siis, kui ilusti paluda.) Aga kumb meil siis on praegu, kas rahu- või sõjaaeg? Valitsust moodustav Keskerakond ütleb, et rahu-. EKRE-vastased peavad oma väikest kodusõda.

Meenub, et kui Arnold Rüütlist sai president, siis ähvardas mu hea sõber Peeter Oja emigreeruda. Ei läinud ta kuhugi, nüüd on välja kuulutatud tema etendus “Eestlased – erilised inimesed” 14. aprilliks Vanemuises. Kui EKRE valitsusse saab, ei kao Peeter ka siis. Pigem vastupidi.

Kommentaarid (5)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Rolf
9. apr. 2019 15:33
Aruka inimese jutt. Kuigi ise on nii vastasvõistkonnast, kui vähegi saab. Palju tänu, vaba inimene saab ikkagi olla.
jälgija
9. apr. 2019 15:15
Ultra parempoolsed liberaalid on jäänud võimust kõrvale-milline kohutav katastroof, et pooleli jäi Eesti , kui viie vaesema riigi mudel.Võimu püütakse seekord saavutada kodusõja ja barrikaadide hinnaga
Vello
8. apr. 2019 18:14
Priimägi peaks Saksamaa ajaloost nii mõndagi teadma aga ju siis ilmselt ei tea. Tema huvid kuuluvad ju rohkem kultuurivalda. Ainult, et just kultuuriinimesed (või siis vähemalt osa neist) õnnestus neljakümnendal uuel valitsusel (mida tänapäeval nii kramplikult okupatsiooniks püütakse nimetada) oma poole meelitada. Tõsi mõned neist tegid pärast seda lausa enesetapu, kui selgus millega nad oma naiivsuses hakkama olid saanud. Loodan siiski südamest, et Priimäel läheb paremini, seda siis muidugi isiklikus plaanis, EKRE-le ma seda nüüd kohe kindlasti ei soovi.
taustauurija
8. apr. 2019 20:19
https://www.voltairenet.org/IMG/pdf/Sutton_Wall_Street_and_Hitler.pdf https://www.youtube.com/watch?v=rX0Yc9C3y2c Kes tõi Hitleri võimule?
Mari
8. apr. 2019 14:13
Rakatsid klähvivad karavan lähevad edasi.