"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinna päeva etteütluse teksti kannavad ette Kelly Sildaru ja Reket (1)
15. aprill 2019
Scanpix

"Sa ei pruugi olla eriala poolest filoloog, ajakirjanik või kirjanik, kuid eesti keel on meile kõigile väga tähtis," ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart.

Traditsioonilise Tallinna päeva etteütluse teksti loevad ette noor sporditäht Kelly Sildaru ja räppar Reket!

“Oleme alati palunud etteütluse tekste ette lugema tuntud inimesi väga erinevatest valdkondadest. Tänavu on oma nõusoleku teksti ettelugejana andnud äsja maailmameistri tiitli võitnud sportlane Kelly Sildaru ja muusik Reket,” ütles ürituse eestvedaja, Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. “Idee on selles, et sa ei pruugi olla eriala poolest filoloog, ajakirjanik või kirjanik, kuid eesti keel on meile kõigile väga tähtis.”

Tallinna päeva etteütlus on ka nendele inimestele, kelle emakeel ei ole eesti keel. “Meie siht on seegi, et etteütlusel osaleksid mitte ainult õpilased,  vaid ka täiskasvanud, samuti osalevad üritusel alati vene koolide õpilased ja ka teiste rahvuste esindajad, kellele eesti keel ei ole emakeel – on ju eesti keele aasta,” sõnas Mihhail Kõlvart. “Lisaks etteütlusele saavad linnaelanikud osaleda veel mitmetel huvitavatel üritustel: eesti keele töötubades, seminaridel jne. Ning mis veel oluline – enne etteütlust korraldame tänavu huvilistele ka eesti keele tunde.”

Nimetatud ettevalmistavates tundides teevad Tallinna Ülikooli lektorid Mihhail Kõlvarti sõnul lühikokkuvõte kolme õigekirjavaldkonna (algustäheõigekiri, kirjavahemärgistus ning numbrite ja lühendite kirjutamine) peamistest reeglitest ning probleemkohtadest. Peatutakse viimastel õigekirjareeglite muudatustel ning kinnistatakse teadmisi praktiliste harjutuste ja ülesannetega.

Tallinna päeva etteütluse ettevalmistatavad tunnid toimuvad Gustav Adolfi Gümnaasiumi Kotzebue majas (Vana-Kalamaja 9) 24. aprillil, 2. ja 9. mail ning algavad kell 18.00.

Tundide teemad on järgmised:

–                      24. aprill – Kas Nublu või nublu? Suurest ja väikesest algustähest

–                      2. mai – Üks koma kõik! Kirjavahemärgistuse probleemkohti

–                      9. mai – Kõik need konksud ja kriblakad. Numbrite ja lühendite õigekiri, ne- ja line-liiteliste sõnade kokku- ja lahkukirjutus.

NB! Ettevalmistustundides osalemiseks on vajalik registreerumine, seda saab teha SIIN.

 

Tallinna päeva etteütlus toimub tänavu juba seitsmendat korda, Tallinna päeva etteütluse traditsioon, kus ühiselt pannakse proovile oma kirjakeele oskus ja õpitakse alati midagi uut, sai alguse 2013. aastal. Etteütlust kirjutavad nii õpilased, üliõpilased kui ka täiskasvanud, nii eesti kui ka vene keele kõnelejad.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

eeskuju
11. mai 2019 21:43
https://www.zeit.de/gesellschaft/zeitgeschehen/2019-05/analphabetismus-deutschland-lesen-schreiben-studie 6,2 milj Saksamaa elanikku ei oska lugeda ega ka kirjutada.