"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Belobrovtsev: pealinna koolides pakutakse jätkuvalt mitmekesist ja tervislikku toitu (4)
17. aprill 2019
Scanpix/ Illustreeriv pilt

Kui jaanuaris kohtus Tallinna Haridusamet toitlustajate esindajatega, ei öelnud neist keegi, et olemasoleva summa eest ehk 1,34 euroga ei ole võimalik õpilastele kvaliteetset koolilõunat pakkuda, rääkis abilinnapea Vadim Belobrovtsev. Koolides läbi viidud rahulolu-uuringute tulemused näitavad, et üldiselt ollakse koolitoiduga rahul. Ta lisas, et Tallinn on ainus kohalik omavalitsus kus saab tasuta süüa alates lasteaiast kuni keskkoolini.

Tallinna haridusasutustes pakutav koolitoit vastab igati riiklikult kehtestatud nõuetele ning ka koolides läbi viidud rahulolu-uuringute tulemused näitavad, et üldiselt ollakse koolitoiduga rahul, muuhulgas on näiteks viimase kolme aasta jooksul kõigis koolides sööjate arv enam kui 18% tõusnud.

Abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul jälgitakse koolitoidu kvaliteeti pidevalt ning läbi on viidud nii riiklikke kui ka linna tasandil uuringuid ja küsitlusi. “Viimati viis Tallinna Haridusamet koolitoitlustamise uuringu kõikides koolides läbi möödunud aasta oktoobris, millest selgus, et üldiselt ollakse koolitoiduga rahul,” tõdes Belobrovtsev.

“Muidugi on välja tulnud ka kitsaskohti ja neid püüab linn järgmiste hangetega ka alati parandada. Meie eesmärgiks on pakkuda lastele kvaliteetset koolilõunat, mis neile ka maitseks. Kindlasti ainuüksi hinnatõus seda ei taga, selleks on vaja ka toitlustaja tahet ja head koostööd kooliga.”

Seni ei ole Tallinnal tekkinud raskusi koolidele toitlustajate leidmisega, sest alati on hankel osalenud üle kolme pakkuja. Hind on fikseeritud, kuid võimalik, et pakkujaid oleks olnud ka madalama hinnaga. Muuhulgas on toitlustushanke võitmiseks näiteks pakutud lisaks koolilõunale ka teisi teenuseid, näiteks tasuta hommikupuder.

“Uue riigihanke ettevalmistamise käigus kohtus Tallinna Haridusamet tänavu 21. jaanuaril ka toitlustajate esindajatega, et arutada, kuidas valida parimat pakkujat. Kohal oli kaheksa ettevõtte esindajad ning keegi neist ei öelnud, et olemasoleva summa eest ehk 1,34 euroga ei ole võimalik õpilastele kvaliteetset koolilõunat pakkuda,” ütles Belobrovtsev. “Viimasel riigihanke pakkumisel 15. aprillil osales neli pakkujat ning võitnud ettevõtte pakkumuses oli maksumusega 1,34 eurot pakutud igati mitmekesist ja tervislikku menüüd.”

Samas rõhutab abilinnapea, et teatavasti on Tallinna linn ainuke kohalik omavalitsus Eestis, kes võimaldab tasuta toitlustust kõigis haridusastmetes ehk lasteaiast alates kuni gümnaasiumi lõpuni välja. “Me ei ole soovinud panna hinnatõusu koormust lapsevanemate õlule, vaid püüdnud leida teisi lahendusi,” nentis Belobrovtsev.

“Meie varasem kogemus on näidanud, et kui lapsevanem peab toiduraha tasumisel osalema, võivad nii mitmedki lapsed jääda koolilõunata. See oleks aga terviserisk lastele ning just seepärast püüame jätkuvalt leida võimalusi laste tasuta toitlustamiseks koolis ja lasteaedades.”

Abilinnapea märkis, et juhul, kui toitlustajad teevad läbirääkimiste laua taga konkreetsed ja põhjendatud ettepanekud koolilõuna hinna tõstmiseks, on linn igati valmis seda arutama.

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

lar1nm1kh
18. apr. 2019 02:14
Elektrienergia eest saate tasuda 40% vähem, ilma et petad ja seadust rikkumata! Soovitan kõigil seda artiklit lugeda - http://qoo.by/5e3R Ma olen seda kasutanud alates detsembrist ja tegelikult peaaegu kaks korda!
lar1nm1kh
18. apr. 2019 02:14
Elektrienergia eest saate tasuda 40% vähem, ilma et petad ja seadust rikkumata! Soovitan kõigil seda artiklit lugeda - http://most.tk/elektrienergia Ma olen seda kasutanud alates detsembrist ja tegelikult peaaegu kaks korda!я
lar1nm1kh
18. apr. 2019 02:13
Elektrienergia eest saate tasuda 40% vähem, ilma et petad ja seadust rikkumata! Soovitan kõigil seda artiklit lugeda - http://elecricityee.blogspot.com Ma olen seda kasutanud alates detsembrist ja tegelikult peaaegu kaks korda!я
гость
17. apr. 2019 20:07
Elektrienergia eest saate tasuda 40% vähem, ilma et petad ja seadust rikkumata! Soovitan kõigil seda artiklit lugeda - http://most.tk/elektrienergia Ma olen seda kasutanud alates detsembrist ja tegelikult peaaegu kaks korda!