"Tulevikku vaadates tuleks vähemalt kodutarbijad börsipõhisest süsteemist välja suunata. Ainult nii on võimalik kliimaeesmärke tulevikus täitma hakata."

Alar Konist, TalTechi energiatehnoloogia professor
Eesti Muusika Päevad peibutavad minikontsertidega (0)
25. aprill 2019
Scanpix/ Foto on illustreeriv

Esitajate seas Eesti tippkollektiivid - Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Eesti Rahvusmeeskoor, tütarlastekoor Ellerhein ja paljud teised. 

Eesti Muusika Päevade raames toimuvad tänavu Eesti Kunstiakadeemias minikontserdid, kus tulevad ettekandele uued teosed ja vormid. Näiteks Toivo Tulevi uudisteos kahele löökpillile “Osaline burkakeeld, täielik burkakeeld”.

Nädala aja pärast algavatel Eesti Muusika Päevadel leiab kuulamist nii paadunud uue muusika fänn kui ka alles uudistaja.  Eesti Muusika Päevade korraldusjuhi Mari-Liis Rebase sõnul on Eesti Muusika Päevad Eesti vanim ja ainuke uue muusika festival, mis kompab helikunsti vormide piire.

“Lisaks nüüdismuusikale on tänavu kaasatud programmi ka džäss, etenduskunstid, impro, aga ka galeriikunst, mis tutvustab helispetsiifilisi installatsioone. Disaini ja arhitektuurigaleriis näeb Raul Kelleri kureeritud näitust “Helimasinad”. Erilist rõõmu pakub uue muusika avastajale ja ka juba fännile minikontsertide formaat Eesti Kunstiakadeemias,” märkis Rebane.

Minikontserte kannavad ette väiksemad koosseisud. “Näiteks Toivo Tulevi teost “Osaline burkakeeld, täielik burkakeeld esitavad Vambola Krigul ja Madis Metsamart kahel löökpillil. Teos on festivali tellimus ja kantakse ette Eestis esimest korda. Ehkki peamiselt on esinejad Eestist, on kavas ka mõningaid väliskoosseise – näiteks elektroonikal ja viiulil  esitavad põneva kava There Are No More Four Seasons nimeline duo Rootsist, mis ühendab elektroonilist muusikat. Duo ühendab Buchla modulaarsüntesaatori ja traditsioonilise klassikalise instrumendi viiuli helilooja Ekke Västriku teoses “Origami nr 2”. Teos tuleb esmaettekandele.

Västriku sõnul on “Origami nr 2” kirjutatud just sellele duole. Mõned aastad tagasi osales ta rahvusvahelises projektis, kus tutvus kõnealuse duoga ja esitati tema graafilist partituuri, millel oli nimeks “Origami”.  “Esimene Origami lugu sai inspiratsiooni paberi voltimisel ja lahti voltimisel tekkinud mustrist. Edasi oli vaja välja mõelda, kuidas taoline visuaalne graafiline leht muusika keelde tõlkida,” rääkis Västrik ettekandele tuleva  uudisteose sünnist.

Eesti Kunstiakadeemia kommunikatsioonijuhi Anna Lindpere hinnangul pakub kunstiakadeemia uus hoone mõnusat sünergiat väga eriilmelise muusika jaoks. “Kuigi muusikal ja kujutaval kunstil on erinevad väljundid, siis mõlemad pakuvad publikule olulist emotsiooni ja samas võivad imehästi üksteist ka võimendada,” märkis Lindpere.

Tänavune festival Eesti Muusika Päevad toob kuulajateni uut muusikat mitte ainult Eestist, vaid üle kogu maailma, sest võõrustatakse World Music Days´i. Rohkelt esiettekandeid muudab fesivali ainulaadseks ja kordumatuks muusikasündmuseks.

Festival on tänavu laiema haardega. Näiteks avatakse Disaini ja Arhitektuurigaleriis helikunsti näitus, mis keskendub helimasinatele. Tartus esineb maailma tasemel Grammy võitnud Läti raadio koor. Frotee Records esitleb uut väliseesti helilooja Olev Muska kogumikplaati. Lavastaja Mart Kangro tuleb koostöös Ansambel U:-ga välja lavastusliku kontserdiga Kanuti Gildi SAALis. Eesti Kunstiakadeemias toimuvad tasuta mini-kontserdid.

Esitajate seas Eesti tippkollektiivid – Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Eesti Rahvusmeeskoor, tütarlastekoor Ellerhein, kammerkoor Collegium Musicale, vokaalansambel Vox Clamantis jpt. Olulisel kohal on ka süvamuusika ja teiste muusikaliste suundumuste – nagu jazz ja pärimusmuusika – dialoogi astumine.

Festival Eesti Muusika Päevad 2019 toimub 2.- 10. maini Tallinnas ja Tartus.

Lisainfot vaata siit

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.