"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Liviko: alkoholiaktsiisi langetamine paneb piirikaubandusele punkti (0)
27. mai 2019
Scanpix

AS Liviko juhatuse esimehe Janek Kalvi sõnul on valitsuse otsus langetada lahja ja kange alkoholi aktsiisimäärasid 25 protsendi võrra pretsedenditult mehine ja radikaalne samm, millega pannakse piirikaubandusele punkt.

“Sellist otsusekindlust poleks ma isiklikult oodanud valitsuselt,” kommenteeris Kalvi BNS-ile otsust langetada aktsiise 1. juulist.

“Olen alati öelnud, et piirikaubandusele punkti panemiseks peab võrdselt nii kange kui ka lahja alkoholi määrasid langetama 20-25 protsendi ringis ja samas olen ka öelnud, et ma ei pea seda poliitiliselt eriti teostatavaks. Tundub, et see valitsus on otsustanud vastu võtta ka selliseid otsuseid, mis pole kergete killast,” lisas ta.

Liviko juhi sõnul pannakse sellise langetamismäära puhul kindlasti punkt piirikaubandusele sellisel kujul nagu ta praegu on. “Kui see paika peab, siis valitsuse eesmärk lõpetada Läti piirikaubandus ja taastada kaubandus põhja piiril, selle on nad kindlasti saavutanud,” ütles ta.

Kalvi sõnul võrdsustatakse sellise langetusmäära juures Eesti ja Läti aktsiisimäärad. “[Aktsiisi langetamise seaduse] jõustumisest oleneb väga palju, kas ee on protseduuriliselt teostatav 1. juulist. See saab olema omaette katsumus, kui see on teostatav, siis see on äärmiselt järsk ja väga väikese etteteatamisega.”

Samas jääb Liviko juhi hinnangul üleminekuperiood. “Ei tasu arvata, et juulist on hinnad Läti tasemel, peab arvestama, et kaupmeestel on laod täis varusid, mille omahinna komponendiks on kõrgem aktsiisi. Ei tasu arvata, et kaupmehed on valmis sadu tuhandeid eurosid enda kuludesse kirjutama. Kui siin juba mõned ettevõtted [Tallink – BNS] on öelnud, et samast päevast langeb hind, siis see realistlik pole,” arvas Kalvi, kelle hinnangul võib üleminekuperiood olla kaks kuni neli kuud ja mõnel juhul ka pikem.

Põhjapiiri osas ütles Kalvi, et Soome aktsiisimäärade muutus on olnud Eestiga võrreldes kosmeetiline, kuna nende aktsiise on langetatud 1-2 protsendipunkti võrra, aga Eestis on tõstetud 15 protsendi võrra. “Oleme näinud teatavat taastumist, aga see on olnud vaikne. Jätkuvalt 25 protsenti Eesti kange alkoholi turust on antud Läti poole peale ja kindlasti selle sammuga väga suur osa sellest piirikaubandusest liigub Eestisse tagasi ja tõenäoliselt elavneb ka põhja piir.”

Valitsus saavutas esmaspäeval kabinetinõupidamisel põhimõttelise kokkuleppe aastate 2020–2023 riigi eelarvestrateegia ja 2020. aasta riigieelarve eelnõu osas; eelarvestrateegia ning järgmise aasta eelarve eelnõu on valitsuse istungi päevakorras sellel neljapäeval.

Muu hulgas otsustas valitsus lõunasuunalise piirikaubanduse ohjeldamiseks langetada lahja ja kange alkoholi aktsiisimäära 25 protsenti. Vastav eelnõu anti riigikogule üle juba esmaspäeval.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.