"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Keskfraktsiooni saadikud: Eesti Energia kaevurite probleem vajab kiiret lahendust ja valitsuse sekkumist (4)
05. juuni 2019
Scanpix

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni saadikud pidasid täna kriisikoosoleku majandus- ja taristuminister Taavi Aasa ning riigihalduse minister Jaak Aabiga, et leida kiireid lahendusi Ida-Virumaad ja Eesti Energiat tabanud kriisile.

Kriisi tulemusena võib juba koos tehtud muudatustega töökoha kaotada tuhatkond inimest ning suure hoobi saada ka Eesti energiajulgeolek.

“Täna on laual kaks peamist küsimus. Kuidas säilitada põlevkivitööstuse probleemide valguses võimalikult palju töökohti ning kuidas tagada Eesti energiajulgeolek. Majandus- ja taristuminister Taavi Aas on välja pakkunud, et elektriturult kõrvale jäänud energiaplokid tuleks jätta strateegilisse reservi, mis tagaks energiajulgeoleku ning annab võimaluse osa töökohti säilitada. Samuti on variant lubada kasutada Narva elektrijaamades põlevkivi kõrval biomassi. Sellise energia CO2 hinnakomponent on kordades väiksem puhtast põlevkivienergiast. Tegemist on sammudega, mida tuleb kiirelt astuda, et vähemalt pehmendada Ida-Virumaad ja sealseid töötajaid tabanud kriisi,” rääkis Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson.

Samuti kohtumisel osalenud Riigikogu Ida-Virumaa toetusrühma esimehe Dmitri Dmitrijevi hinnangul tuleb kaaluda ka ettepanekut, millega kiirendatakse Eesti Energia üleminekut elektri tootmiselt õli tootmisele. “Põlevkivi saab endiselt kasutada ja kaevandada – seda läheb tarvis õli tootmises, millele annab lisandväärtuse veel planeeritav rafineerimistehas. Õlitootmise võimsuse kasvatamine annaks võimaluse hoida kaevureid tööl ja vältida saabuvat koondamislainet,” lisas Dmitrijev.

‘Lisaks pakutud lahendustele on riigihalduse minister Jaak Aab antud probleemi valguses minemas tuleval nädalal Ida-Virumaa visiidile, et uurida, kuidas saaks riik tänasest jõulisemalt toetada piirkonna tööstusparke uute töökohtade loomisel. Keskfraktsiooni saadikud kutsuvad valitsusliikmeid üles Ida-Virumaa muredele kiireid ja konkreetseid lahendusi leidma.Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

miskit ministeerium
6. juuni 2019 11:49
Kas majandust suunamas miskit nn ministeeriumi kah on või ei suudeta leida ühtegi inimest kes oskaks pisut rehkendada ja jagab miskit elektrist. No ei leia ja kogu lugu kõik klõbistavad klahve, toekamad libistavad õltsi poe taga või peenemat sorti tegelevad taldriku keerutamisega. Ikkagi tegevus. Kas mitte meite rahandusministeeriumis ei olnud olukord mitte keegi ei suutnud rehkendada naaberriikide alkotakse. Ei oska lihtlabaselt rehkendada võtab näpud abiks milles lugu. Õnneks Martin sekkkus lõpuks ja nüüd vist seal rehkendamist valdav olla nagu leitud. Kuid ilmselt täpselt sama rehkendamisoskaja leidmine tuleb teha majandusministeeriumis - kord majja ja rubilnik töhe ei mingit Vene elektrit Eestisse meie energeetikat hävitama.
Mari
6. juuni 2019 11:04
Kuidas on võimalik et Eesti Energia juhtkond juba jägab vallandamisteateid sadadele oma töötajatele , eesti energeetika on kokkuvarisemise äärel ja valitsus ei ole sellest informeeritud? Millega tegelesid EESTI ENERGIA KÕRGELT TASUSTATUD JUHID, miks ei ole kulutatud kõigi asjasse puutuvate ametkondade uksi , selgitatud probleemi olemust, sotsiaalse katastroofi küpsemist Ida Virumaal ja nõutud kohest tegutsemist, sekkumist EUROLIIDU VASTAVATES INSTANTSIDES. See on eeskätt EE otsene kohus analüüsida olukorra muutumist ja sellest tulenevaid tagajärgi ja informeerida vabariigi valitsust. Need kvoodid on tehtud inimeste poolt, mitte ei ole saadetud kuskilt Andomeeda udukogust . Eesti on Euroliidus ainus selline kes kasutab põlevkivi . Eesti on väikeriik oma 1,5 miljonise rahvaga . Ei ole mõistusepärane ega jätkusuutlik kui CO kvoodi hinda tõstetakse 3-4 kordseks 3 aasta jooksul . Ja lüüa kõiki energia tootjaid –tarbijaid ühe puuga . Küsimus on kes Eesti riigi esindajatest Euroopas olid nende kvootide kinnitamise juures? Kuidas on võimalik et Eesti Energia, eesti suurim tööandja käitub nagu mõisnik , kes nagu muuseas laseb lahti oma popsi või saunamehe? See kõik näeb välja küll nagu kuritegelik vandenõu valitsuse kukutamiseks. Ja mida teeb meie valitsus ? Kas pole viimane aeg valitsusel luua ja lähetada kõrgetasemeline esindus selgitamaks Euroliidu vastavate ametkondadele millisesse sotsiaalsesse katastroofi ja julgeoleku riskideni on viimas sellised läbikaalumata otsused ja nõuda erandit Eestile? Või tahab valitsus ainult käsi laiutada ja alla anda lihtsalt „ilma ühegi püssipauguta“?
juhatus tagandatud
6. juuni 2019 07:33
Kas seesinane nn juhatus on juba tagandatud sidivad juba tsemendil? Mingid tüübid ilmselt ei jaga tänaseni mis või kes asi on elekter lihtsalt tuleb seinast. Põhiline kõik raha kõrbesse masendav.
rubilnik töhe
5. juuni 2019 18:10
Mingid tüübid likvideerivad Eesti energeetikat ja mida teeb Eesti valitsus kompetentsed organid töhe ja koheselt. Koheselt minema kihutada mingid juhuslikud tegelased ebakompetentsed energeetikavallas totaalselt. Ja ei mingit Vene elektri munsterdamist Eestisse rubilnik vahele ja koheselt. Eestis toimub samalaadne energeetika hävitamine nagu Leedus mingi purupunase Dalia poolt hävitati oma aatomielektrijaam Ignalinas ja tariti mingi tanker ropult kalli gaasiga Klaipeda sadamasse samal ajal ostes salaja soodsat Vene gaasi. Totaalne Venemaa kummardamine sisuline mahamüümine muudkui Putin ja Putin kas villand lõpuks ei saa. Rubilnik töhe ja ei mingit Vene elektrit.