"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ratas: kaevureid võidakse tulevikus hoida ka tööta palgal (2)
06. juuni 2019
Scanpix

Peaminister Jüri Ratase sõnul võidakse tulevikus Eesti Energia ja Ida-Virumaa tööjõukriisi lahendamiseks ning elektrienergia julgeoleku huvides kaevureid ja energeetikuid hoida palgal ka siis, kui nad reaalselt iga päev tööd siiski ei tee. 

Eesti Energia teatas esmaspäeval, et võib lisaks varasemalt teatatud 400 inimese koondamisele tänavu suvel saata sundpuhkusele kokku kuni 1300 töötajat. 

“Neid inimesi, kes teevad seda ülivajalikku tööd, väga spetsiifilist tööd, tuleb hoida ja me peame kõik tegema selleks kui täna näeme, et nii või teisiti põlevkivi kasutus langeb elektrienergia tootmisel,” rääkis Ratas valitsuse pressikonverentsil BNS-le.

Peaministri kinnitusel on praegu juba uued lahendused laual – näiteks põlevkivi poolrafineerimistehase rajamine ja ka Eesti Energia kavandab uut õlitootmise tehast. “Loomulikult valitsus kindlasti kaalub ka neid võimalusi, et elektrienergia julgeoleku strateegilisest varust kaalutledes, et ühel hetkel tuleb inimesi hoida palgal ja nad reaalselt iga päev tööd ei tee,” ütles Ratas.

Rahandusminister Martin Helme rääkis, et Ida-Virumaal tekkinud probleemil on pikaajaline taust. “Eesti on võtnud endale keskkonnakohustused ja on ammu olnud selge, et põlevkivist elektri tootmine muutub järjest vähem rentaabliks,” ütles ta.

Samas märkis rahandusminister, et Eesti Energia on suur konsortsium, mille pool tulust tuleb praegu juba tuuleenergiast, mitte põlevkivielektrist. Lisaks tegeletakse põlekiviõli ja selle ekspordiga.

“Kuna praegu on nafta hind soodne, siis nendest erinevatest teistest valdkondadest kompenseerib Eesti Energia oma rahavoogusid. Aga selge on see, et kui meil praegu sisuliselt põlevkivielektri katlad seisavad, siis kaevandusest pole mõtet midagi välja kaevata ja umbes 1300 inimest on selgelt alakoormatud,” märkis ta. 

Helme lisas, et olukord on praegu läinud kriitiliseks, kuna mitu trendi ja asjaolu on kokku langenud. Nimelt on süsinikdioksiidi (CO2) kvoodi hind teinud kiire tõusu ja selle tagajärjel on järsult hakanud kasvama Venemaalt pärit elekter Balti-Põhja turul. 

“Soomes, Eestis, Lätis ja Leedus hakkab see lähenema juba 20 protsendile ja see on dumping-hinnaga elekter, mis tuleb Eesti turule, sest temal ei ole süsinikdioksiidi kvoodi komponenti sees, sest Venemaa ei ole liitunud nende kliimalepetega ja Eesti enda kõige suurem elektritootja ei ole võimeline turul elektrit müüma oluliselt kallimalt, sest keegi ei osta seda elektrit,” selgitas minister.

Üks variant, kuidas seda lahendada, on panna Vene elektrile peale importtoll, see oleks Helme arvates aga poliitilne ja delikaatne otsus. Teine variant on küsida Euroopa Liidult riigiabi luba. Pikas plaanis on rahandusministri sõnul peamine variant minna põlevkivist elektritootmise asemel üle põlevkivikeemia peale. Sel juhul on vajalikud aga suured investeerimisotsused.

“Kui kõige mustem stsenaarium jätkub, kus Eesti Energia sisuliselt põlevkivist elektrit toota ei saa või õigemini saab, aga keegi ei osta ja me neid inimesi ei koonda ja kaevandusi seisma ei pane, siis see tähendab suurusjärgus 10-20 miljonit eurot kulu, millele tulu turult tagasi ei saada,” lisas Helme. 

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Rubilnik ja massinas lisaks ogorood
7. juuni 2019 07:14
Eesti oma energeetika hävitamine mingi nn Euru nõudmisel ja samas Vene nn odava elektri tarimine Eestisse mingi punapunase Dalia mahitusel - kuidas selline asi on võimalik. Kari puupäid leedukaid oskas oma energeetika hävitada siis on tegu eeskätt leedukate probleemiga miks peab olema loll. Eesti peab seisma oma energeetika eest ja vajadusel kasutama ka rubilnikut ja tolle. Samas Ida alad vajavad totaalset rekonstrueerimist kortermajade sovetipaneeli ajamist massinasse eeskätt Kohtla-Järvel, Kiviõlis ja Püssis tööd siis võimalikel töö kaotanud kaevuritel see olemas ja ei pea lausa kõik Tallinnamaale suunduma. Mis muud kui maad kruntima Naroova kandis ogoroodilinnad ootavad rajamist kaevurist saab tubli ogorodnik. Politzaiogorood ju Süda-Tallinn uhkus!
Rubilnik ja ogorood
6. juuni 2019 18:36
Vene elektriga klaarida paneb rubilnik vahele ja kogu lugu ja ärgu seesinane Dalia kobisegu saagu oma elektri Narvast põlevkivist kui oskas Ignalina hävitada. Samas Narvas tuleks anda võimalused ogoroodidele venelased olid ju legendaarsed ogorodnikud kui Revali Reveli pääle mõelda terve Politzaiaed ju üks ogorood otse Süda-Tallinnas. Elik Narova kandi maad kruntida ja ogorodnikutele ogoroodid midas keerukat ja põle miskit mäsu.