"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Loodusmaraton kutsub linnaloomi määrama (0)
09. juuni 2019

Osaleda saab vaatlusretkedel koos loodusteadlastega ning jälgida pimedas ka põnevaid ööliblikaid.

Loodushuvilised saavad 14. ja 15. juunil osaleda Põhja-Tallinna linnaosas korraldataval loodusvaatluse maratonil ning vaadelda ja uurida koos loodusteadlastega Putukaväilas elavaid linde, imetajaid, putukaid, taimi, samblaid ja samblikke. Osavõtt maratonist on kõigile tasuta.

Täpsemalt on loodusvaatluse alaks valitud väike osa Putukaväilast, mis asub Pelgulinna Selveri haljasalal (Sõle 51) garaažide vahel kõrgepingeliinide all. Ürituse ühe korraldaja, linna planeerimisameti projektijuhi Anu Leisneri sõnul on seal 14. juunil alates kella 14 kohal loodusmuuseumi teadlased, kes tutvustavad Putukaväila liigirikkust, juhendavad loodusvaatlusi ning aitavad liike määrata. Ühtlasi korraldavad loodusmuuseumi töötajad Putukaväilas leiduvate taime-, linnu-, looma- ja putukaliikide kohta ajutise näituse.

Lisaks loodusteadlastele on kohal linnaplaneerijad, kes tutvustavad 20. veebruarist kuni 20. märtsini toimunud Putukaväila ideekorje tulemusi ja seda, mis liinidealusest paigast saada võiks. Oluline osa selles on just liigirikkust toetaval haljastusel.

Leisneri sõnul ei ole loodusvaatluse maratonil osalemiseks eelteadmisi tarvis. “Oodatud on kõik sõltumata vanusest,” lisas ta. “Põnevaid tegevusi ja avastamist on nii lastele kui ka täiskasvanutele.” Põhja-Tallinna vanem Peeter Järvelaid peab loomulikuks, et loodusvaatluse maratoni üheks vaatluspunktiks valiti ala nende linnaosas. “Põhja-Tallinnas leidub paiku, mis on linnakeskkonda arvestades uskumatult liigirikkad,” ütles Järvelaid. “Siin on parke, haljasalasid ja linnaosa piiridesse jääb ka linnaoludes haruldane Paljassaare hoiuala.”

Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti looduskaitse juhtivspetsialist Meelis Uustal, kes kohapeal ise loodushuvilisi juhendab, avaldas lootust, et võimalikult paljud inimesed võtavad reedel ja laupäeval loodusvaatluse maratonist aktiivselt osa. “See üritus aitab kindlasti meie teadmislünki täita,” lausus Uustal. “Seni teatakse sealse elustiku kohta üpris vähe. Seega saavad maratonist osavõtjad teha ka tähtsat tööd. Lisaks liigiotsingutele on Putukaväilas tulevikus kavas teha päevaliblikate, kimalaste ja teiste tolmeldaja-putukaliikide inventuur, mis peab andma vastuse küsimusele, kas sellel alal jätkub putukatele piisavalt toitu.”

Putukaväil hõlmab tegelikult suurt roheala. See saab alguse Astangult, kulgeb piki endise raudtee- ja kõrgepingeliinide koridori, läbib Merimetsa roheala ning jõuab välja Kopli kaubajaama. “Rohekoridori kutsume Putukaväilaks, sest õhuliinide all kasvav niidutaimestik on soodne elukeskkond tolmeldajatest putukaliikidele,” selgitas Leisner. “Neil putukaliikidel on aga oluline roll linnalooduse säilimisel. Seda ala ei ole kavas täis ehitada, linn tahab selle jätta rohekoridoriks.”

Loodusvaatluse maratoni näol on tegemist möödunud aastal alguse saanud üle-eestilise üritusega ja tänavu toimuvad vaatlused kokku 31 kohas. Inimesed panevad eri vaatlusaladel 24 tunni jooksul kirja nii palju kohatud liike kui võimalik. Vaatlused sisestatakse andmeportaali, kus need on avalikult kõigile kättesaadavad (v.a I kaitsekategooria liigid). Vaatluses märgitakse ära aeg, koht ja liik. Lisaks on hea, kui märgatud liigist on tehtud ka foto või video, mis aitab teadlastel liiki määrata.

Loe https://www.tallinn.ee/est/augmented-urbans/Loodusfestival-Putukavailal-2

 

 

 

Putukaväila loodusfestivali kava

• Kella 14-22 juhendavad loodusteadlased loodusvaatluse huvilisi.

• Kell 14 Putukaväila näituse avamine (kaardil märgitud asukohas).

• Kell 19.30 vaatlusretked koos loodusteadlaste ja linnaplaneerijatega Putukaväila alal. Linnu-, imetaja-, putuka-, taime-, sambla- ja samblikuliikide uurimine.

• Kella 23-1 ööliblikate vaatlus.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.