"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kodupaiga muudame turvalisemaks elanike abiga (0)
10. juuni 2019
Albedrt Truuväärt

Kui naabrid tunnevad üksteist nimepidi ja puutuvad iga päev kokku, laienevad kodu piirid ja turvaline elupaik tekib kergemini.

Linnaosa turvalisuse kujundamisel ja arendamisel tuleb teha koostööd elanikega. Turvalisus algab tegelikult paljudest teguritest, ühelt poolt tähendab see tihedamat koostööd politsei ja munitsipaalpolitseiga, kuid teisalt saab linn ise linnaplaneerimise puhul arvestada turvalisustegureid. Näiteks mitmele poole läbisõidetavatesse hoovidesse ja tänavatele on aastate jooksul paigaldatud teekünnised, mis takistavad autojuhte kiirust ületamast ja muudavad liikumise tänavatel ohutumaks.

Oleme korrastanud haljastust ja arendanud valgustust nii, et ei tekiks pimedaid nurgataguseid ja nähtavus oleks parem. Mitmele poole on lisatud liiklusmärke, korrastatud teekattemärgistusi, muudetud liikluskorraldust või remonditud hooneid. Ka uute hoonete ja planeeringute kooskõlastamisel on linnakeskkonna turvalisus peamine.

Pinkide karuteene

On olnud ka juhtumeid, kus elanike ettepanekul pidime   eemaldama linnaosa paigaldatud pingid, et mitte anda võimalust seal koguneda elanikke häirivatel seltskondadel, kes tihti ka avalikes kohtades alkoholi tarvitavad. Oleme kokku kutsunud ümarlaudu, kus osalevad lisaks politseile teiste ametite esindajad,  ja kaasanud sinna juurde konkreetse kohaga seotud isikuid.

Kristiines toimub 6,14% Tallinnas registreeritud kuritegudest, näiteks 2018. aastal registreeriti siin 536 kuritegu. Munitsipaalpolitsei menetles linnaosas 2017. aastal 1068 väärtegu, mis moodustab Tallinnas menetletud väärtegudest 4,4%. Need arvud kinnitavad, et Kristiinet saab pidada turvaliseks elupaigaks. Tähtis on seejuures ka isiklik eeskuju, näiteks on linnaosa töötajad septembri alguses ülekäiguradasid julgestanud, osalenud helkurikõnnil ning toetanud aktiivselt Kristiine abipolitseinikke.

2018. aastal oli Kristiines registreeritud 13 naabrivalve piirkonda. Eelmisel aastal loodi uus naabrivalvesektor Lille asumiseltsis, millega liitus korraga üheksa majapidamist. Naabrivalves kaasa löömine kasvatab turvalisust ja moodustab koostöövõrgustiku, mis aitab saadud teadmisi piirkonnas rakendada. Üheskoos vaatame üle piirkonnaga seotud riskid ning arutame, kuidas koostöös veelgi  turvalisust tõsta. Kui suudame tekitada linnakeskkonna, kus naabrid tunnevad üksteist nimepidi ja puutuvad elu korraldades iga päev kokku, laienevad kodu piirid ja turvaline keskkond tekib kergemini.

Märkame punase tulega sõitjaid

Kahjuks esineb siiski negatiivseid aspekte, näiteks paistab ka Kristiines negatiivselt silma liikluses toimuv. Muret teeb  kannatanutega liiklusõnnetuste arv. Loodan, et Tammsaare tee ja Tondi tänava ristmikule paigaldatud elektrooniline süsteem aitab distsiplineerida ja rahustada sealse piirkonna liiklust ning suurendab liiklusohutust.

Nüüd saab taas keerata Tammsaare teelt vasakule Tammsaare ärimaja ja K-Rauta juurde ning pöörata tagasi, et sõita ESS Kinnisvara juurde. Süsteem katab 1,1-kilomeetrise lõigu mõlemas suunas ning liiklusvoogusid arvestades muudab lubatud piirkiirust elektrooniliste liiklusmärkidega. Samuti käivitati Kristiine ristmiku kiiruskaamerad, mis lisaks kiiruseületajate tabamisele fikseerivad nüüd ka punase tule eirajaid. Usun, et kõik see kokku aitab veelgi kaasa Kristiine linnaosa turvalisusele.

Kokkuvõttes on Kristiine turvaline linnaosa ja edasisi arenguid planeerides arvestame piirkonna elanike soovide ja mõtetega. Koduses linnaosas on suurem kindlus, et häda korral ei jää ükski naaber ükskõikseks kõrvaltvaatajaks, vaid abi ja toetus on alati olemas.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.