"Tulevikku vaadates tuleks vähemalt kodutarbijad börsipõhisest süsteemist välja suunata. Ainult nii on võimalik kliimaeesmärke tulevikus täitma hakata."

Alar Konist, TalTechi energiatehnoloogia professor
President: põlevkivienergeetika aeg on läbi saamas (6)
18. juuni 2019
Scanpix

"Otsime lahendusi, mis tegeleksid tulevikuga, aga mitte mineviku pikendamise eest maksmisega. Mina valiksin praegu selle tee ja täitsa ausalt rääkisin sellest ka ametiühingutega. Ei ole mõtet pead liiva alla peita ja loota, et CO2 hind langeb tagasi 5-6 eurole," ütles president Kersti Kaljulaid."Vanad ajad tagasi ei tule."

Kaevurite ja energeetikute ametiühingujuhtidega kohtunud president Kersti Kaljulaidi sõnul tuleb tunnistada, et põlevkivienergeetika aeg on läbi saamas, ning peab tegutsema selle nimel, et praegu sellega hõivatud inimeste üleminek teistesse majandussektoritesse läheks kiiresti ja sujuvalt, vahendab BNS ajalehte Põhjarannik. 

Minevikku tagasi ei too 

Kaljulaid sõnas 1300 kaevuri ja energeetiku töökoha kadumisega tekkiva võimaliku julgeolekuohu kohta, et see võib tekkida, kui inimeste suhtes ei olda ausad ja nad pannakse mingi väikese toetuse peale ootama olukorra muutumist energiaturul. “Tuleb leida sellised üleminekumeetmed, et väljumine teistesse sektoritesse oleks võimalik ja kiire. Peame ka sellega arvestama, et Eesti Energia töökohad on imehea tootlusega ja seetõttu ka kõrge palgaga ning pakutavad töökohad piirkonnas on madalama palgaga. Ilmselt on vaja mingisuguseid üleminekumeetmeid, et sellega toime tulla, kuni tootlikkus tõuseb ka mujal. Kõige halvem, mis tõesti võiks viia suurte probleemideni, on tõesti see, kui me eitame seda, et tõenäoliselt on minevik ikkagi läbi,” rääkis ta.

Kaljulaid lausus, et viimased 15 aastat on Ida-Virumaale lahendusi otsitud põhiliselt süsinikku emiteerivast majandusest, sest see oli siiani võimalik. “Majanduskasvu tingimustes võivad kiired ja ausad otsused anda meile parema tulemuse kui siis, kui me jäämegi kõikuma minevikust kinnihoidmise ja vähehaaval tulevikku liikumise vahel,” ütles ta.

Ametiühing positiivset ei kuulnud

President rääkis ametiühingujuhtidega ka sellest, et Eesti võtaks julguse kokku ja katsuks teha kliimapöörde esimesena. “Vaadates muid sektoreid ja kas või meie digipööret, siis esimesed võidavad ja tagumised maksavad. See on alati nii olnud,” ütles ta. “Ma arvan, et oluline on, et inimesel oleks võimalus millegi poole liikuda, et tal oleks, mida oodata ja mille poole püüda, et tal oleks uhkus ka oma regiooni üle. Me rääkisime väga palju ka sellest. Me ei rääkinud ainult sellest, kuidas toita perekondi − ka see emotsionaalne aspekt on väga oluline, millega tulebki tegelda. Kõige halvem variant on see, kui me ei muuda midagi, loodame, et minevik tuleb tagasi, ja maksame hästi palju vahepeal selle eest, et hoida minevikku alles. Ideaalvariant võiks olla see, et me sooritame hästi kiiresti selle pöörde. Tõde on, nagu ikka, kusagil vahepeal.”

Narva Energia ametiühingu juht Andrei Zaitsev ütles, et tema kohtumisel presidendiga positiivseid sõnumeid ei kuulnud. “Põhiliselt käis jutt sellest, et inimesed peavad hakkama kiiresti ümber õppima ja otsima endale uusi töökohti. Jäi mulje, et põlevkivienergeetika säilitamist meie riigis enam isegi ei arutata.”

Kommentaarid (6)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

tipikad ette
19. juuni 2019 08:00
Kunagist oli TPI koolitati energeetikuid ja mäemehi meie õliväljadele kas mitte? Kas pole mitte aeg kõik see oskus ja asjatundjad kokku võtta Eesti energiamajandus käsile võtta mitte vaid lootes sõpradele ja seltsimeestele Venest saaks vaid odavat elektrit ikka Venest. Martin noor mees ja särtsu täis võtab värk ette kogub kokku tipikad. Vast peab midagi ikkagi ise tegema mitte vaid ootama odavat elektrit Venest.
oma energiatootmine
18. juuni 2019 15:51
Oma elektritootmine on tõsine asi vast oleks parem kui energeetikud hakkaks Eesti energiamajandust suunama ja juhtima ei piisa alati haldusjuhtidest ja bioloogidest. Leedus mingid tüübid nn poliitikud oskasid likvideerida oma tuumaelektrijaama lehkavat teine sovetilt vaja odavat elektrit Venest ja vennalikult Batkalt sõbrad siis aitavad teadupärast. Vaata siis sõpru.
Vello
18. juuni 2019 15:25
Presidendil on kahtlemata õigus, ainult kahjuks jääb arusaamatuks miks nii tema kui ülejäänud meie riigijuhid juba ammu tänaseks olukorraks valmistuma ei hakanud vaid see neid jälle nagu välk selgest taevast tabas.
alati algusest
18. juuni 2019 10:16
Alustada tuleb alati algusest elik ebakompetentne nn juhtkond väljavahetada ja asjatundjad töhe. Seega mis muud kui teeb Vabariigi Valitsus ja vastutav minister, töhe.
Ats
18. juuni 2019 09:34
Eesti aeg on ammu juba läbi. Te idioodid olete oma rahva ja riigi reetnud. Rahva orjastanud ja riigi jänkidele ja brüsseli debiilidele maha parseldanud. Te oskate ainult hävitada , ,aga luua ja ehitada ei jätku teil mõistust. Palju ehitati Nõukogude ajal siin. Teie pässid olete kõik lammutanud ja raha endale tasku toppinud.
NommeRaadio
18. juuni 2019 09:33
Sõltumatud vaatlejad peavad põlevkivienergeetika jamade põhjuseks meie kuulumist NATOsse, mis ei luba meil idanaabriga arendada sõbralikke majandussuhteid. Nüüd maksame lisaks Soomele topelt gaasi eest, mida viimane ostab omakorda Venemaalt?