"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
GALERII: Uue Maailma asumist saab teine Kalamaja (1)
27. juuni 2019
Albert Truuväärt

Neljapäeval asetati abilinnapea Vadim Belobrovtsovi osavõtul  järgmise aasta jõuludeks valmiva Uue Maailma asumi moodsa elumaja keldrikorruse ühe trepiastme sisse sümboolne nurgakivi. 

Vaata galeriid (29)
Neljast hoonest koosnev  korterelamu, mis on juba teine uusarendus Toom-Kooli tänaval, kõneleb nurgakivi asetajate hinnangul kogu Uue Maailma asumi uuestisünnist.  Pidulikul sündmusel  räägiti põgusalt ka pikalt jõude seisnud lastestaadioni tulevikust, mis peaks kohalikku kogukonda rõõmustama. Juba juulikuus saab seal kuuel vastvalminud väljakul rannavollet mängida ning sinna kõrvale tekkivas kogukonna aias võivad harrastusaednikud hakata kasvatama endale värsket toidukõrvast.

Abilinnapea Vadim Belobrovtsev ütles, et  vaatab Kalamaja elanikuna suure huviga, kuidas siin Uue Maailma kant hakkab muutuma uueks Kalamajaks. “Linn tahab sellele ka omalt poolt kaasa aidata ja esimene samm oleks tuua jälle elu tagasi aastaid kasutuseta seisnud laste staadionile, mis siin ehitatava maja läheduses asub,” ütles abilinnapea.

Asi on jäänud venima kohtuvaidluste tõttu. Nüüd aga  on linn saanud kohtult õiguse seda maa-ala jälle sporditegevuse eesmärgil kasutada. “Varsti kuulutame välja ideekonkursi, mis sinna staadionile kõik võiks tulla,” lubas Balobrovtsev.

“Me tahaksime muidugi, et siin oleksid igasugused sportimisvõimalused, nii traditsioonilistel spordialade harrastajatele kui ka tänavaspordi ja ekstreemspordi sõpradele. Territoorium on ju päris suur ja ma loodan, et ruumi jätkub mitmetele erinevatele spordialadele.”

Aga kuni uus staadion ükskord hakkab valmima,  saab seal olema rannavolle sõprade meka, sest linn on koos Metro Capitaliga teinud sinna rannavolle väljakud. Lauatennise lauad on seal ka juba olemas ning  korvpalliplats  samuti.

Mõeldud on ka neile, kes tahaksid midagi värsket ise kasvatada. “Selline kogukonna aed, kus söögikõrvast kasvatada, võiks seal samuti olla,” arvas abilinnapea. “See aitaks teha siinset olustikku keskkonnasõbralikumaks.” Abilinnapea kutsus üles  kõiki, kel on mingeid mõtteid ja huvitavaid ideid kirjutama neist linnavalitsusele. “Nii võiksime koos kujundada lastestaadioni ala tulevikku.”
 
Nurgakivi tseremoonial viibinud kesklinna vanem Vladimir Svet lisas omalt poolt, et on väga sümboolne, et ehitusel maa alt välja kaevatud suur hulk liiva leiab kohe tee spordiväljakutele rannavolle sõprade rõõmuks.

“Tervitan ka mõtet, et sinna kõrvale on tekkimas kohaliku kogukonna kujundatav vaba aja veetmise ala ehk kogukonna aed. Kõik, kes tunnevad soovi seal ka midagi kasvatada, võiksid pöörduda linnaosa valitsuse poole ja me suuname teid oma maastikukujundajate juurde, kes võivad ka õpetada, kuidas linnas midagi kasvama panna. Loodame, et juba mõne aasta pärast on Uue Maailma Toom-Kuninga tänava kant juba väga põhjalikult muutumas.” 
 
Nutikodu tavalise hinnaga
 
“Küllap märkasite, et ehitatava maja vundamendi kõrval on päris suured liivahunnikud, kuna pinnas on siin üsna liivane ja mu hing värises sees, kui kopp hakkas seda liiva kaevama,” rääkis ehituse arendaja, Metro Capitali tegevjuht Ain Kivisaar.  

Tal on veel värskelt meeles, kuidas mõned aastad tagasi Kadriorus Tivoli elurajoonis kaevates hakkasid järjest liiva seest välja tulema muistsed laevad. “Kõige vanem neist 700aastane koge, mis saab nüüd meremuuseumi peamiseks eksponaadiks Paksus Maragareetas. Aga selle ehituse puhul niisuguseid leide ei olnud, mis oleks ehituse seisma pannud.”

Ka Kivisaare arvates on  Uue Maailma asumil kõik eeldused muutuda samasuguseks edulooks nagu oli Kalamaja. “Kaua aega ei olnud inimestel siinses ilma uute ehitusteta jäänud piirkonnas võimalik uut eluaset soetada,  nüüd hakkab see muutuma.”

Juba on praegu ehitatava elumaja kõrval enne valminud uus elumaja ja küllap tulevad ka järgmised. Olukord on siin kiirelt muutumas, sest kesklinna läheduse tõttu on see elamiseks suurepärane koht.

Ja siinne kogukonna vaim on see, mis eristab seda linnaosa paljudest teistest. Seda kinnitavad need igasügisesed säravad festivalid, mida kohalik rahvas siin korraldab. Seepärast saab siin olema veel paljudel peredel üks mõnus elukoht, lootis Kivisaar. 

“Me oleme siinsed korterid lahendanud nii, nagu siiamaani on tehtud Tallinna kõige kallimate ja eksklusiivsemate elamispindade puhul. See on  targa kodu süsteem ehk kõiki protsesse saab juhtida oma nutitelefoni kaudu. Autgaraaži sisse sõites tuvastatakse automaatselt number ja on väga palju muid tehnilisi lahendusi.”

Kivisaar rõhutas, et keriva maja puhul on see kõik kättesaadav palju vastuvõetavama hinnaga kui kallite eksklusiivsete majade puhul. “See on päris tavalistele inimestele mõeldud elamu,” kinnitas ta.  

Siin on mitmesuguse suurusega kortereid. Alates ühetoalistest, mille hind on alla saja tuhande euro ja lõpetades kallimate nelja-  ja viietoalistega, mille hinda hakkab olema poole miljoni euro ringis. 
Elumaja esimesele korrusele tulevad äripinnad, seal saab olema hambaravikabinet, restoran ja muudki. 
 
Sobib hästi ümbrusega
 
Maja projekteerinud Kadarik, Tüür arhitektibüroo arhitekt Mihkel Tüür kinnitas, et rajatav hoone sobib hästi ümbruskonnaga. “See projekt sündis arhitektuurivõistluse tulemusena. Meil õnnessus see võistlus võita just pidades silmas, et uus maja peab olema siinse piirkonna ja aktiivse kogukonna nägu.  Püüdsime seda suuremat elumaja sobitada siinse kammerliku miljööga niipalju kui see oli võimalik. Muidugi pole siin ainult madalamad majad, sest kohe lähedal asub ju kõrge ministeeriumide kaksikmaja. Meie ehitus jääb siis nende vahele, neid kahte  omamoodi kokku siduma. See on mosaiikne väiksmatest mahtudest koosnev hoonestus, mis peaks tekitama inimestes kodutunnet. Püüdsime vältida suuri majaplokke, see oli põhiidee. Korterite juures tegime päris põhjalikult tööd. Metro Capitali senine kogemus korterite ehitamisel kulus ka meile marjaks ära projekteerimise eelses diskussioonis. Ma arvan, et nüüd on need korterite lahendused saanud väga head. Nii tehnilise poole pealt kui mugavust silmas pidades. Sellega on päris palju vaeva nähtud.”
Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

ehitaja
27. juuni 2019 17:24
https://epl.delfi.ee/uudised/naabreid-hairib-nommele-ehitusluba-rikkudes-rajatud-villa?id=86614419 https://epl.delfi.ee/uudised/hostel-voi-korterelamu-mustamae-uusarendus-voib-kasutusloast-ilma-jaada?id=86577939